reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > OFE – zmiany w 2014 roku

OFE – zmiany w 2014 roku

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Stanowią tzw. II filar systemu ubezpieczeń emerytalnych. Od lutego 2014 roku oszczędzanie w ramach OFE będzie dobrowolne. Jakie inne zmiany w zakresie funkcjonowania OFE wejdą w życie w 2014 roku?

W związku z rosnącym długiem publicznym rząd zaplanował przeprowadzenie kolejnych zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, konkretnie ubezpieczeń emerytalnych. Zmiany te mają dotyczyć w dużej mierze drugiego filaru, czyli OFE. Zgodnie z definicją ustawową zawartą w ustawie z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych fundusz emerytalny rozumiany jest jako osoba prawna, której przedmiotem działalności jest gromadzenie środków pieniężnych i ich lokowanie, z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Fundusz jest tworzony jako otwarty lub pracowniczy. Otwarty fundusz emerytalny może zostać utworzony wyłącznie przez powszechne towarzystwo emerytalne zaś pracowniczy fundusz emerytalny przez pracownicze towarzystwo emerytalne, po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Składka

Pracodawca lub inny płatnik omawianej składki (np. jednostka organizacyjna, ubezpieczony, ośrodek pomocy społecznej) zobligowany jest do comiesięcznego odprowadzania składek emerytalnych. Wysokość takiej składki wynosi 19,52% podstawy wymiaru składki, czyli przychodu. Dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę i otrzymującej najniższe wynagrodzenie, składka wynosi około 327 zł, co stanowi 19,52% z 1680 zł. Finansowana jest ona w połowie przez pracownika i w połowie przez pracodawcę. Trafia do ZUS, który następnie przekazuje jej część do wybranego lub wylosowanego OFE. W 2013 roku do OFE trafiało 2,8% podstawy wymiaru składki. Od stycznia 2014 jest to 3,1% wynagrodzenia a od lutego - 2,92% pensji.

Zobacz również: Emerytury 2014

OFE

Przynależność do OFE dotychczas była obowiązkowa dla osób objętych ubezpieczeniem emerytalnym, które urodziły się po 31 grudnia 1968 roku, tzn. podlegają nowemu systemowi emerytalnemu. Wybór pozostawiono jedynie urodzonym w przedziale czasowym od 31 grudnia 1948 do 1 stycznia 1969 roku. Mogli oni zdecydować, czy chcą podlegać ubezpieczeniu społecznemu na starych, czy na nowych zasadach. Każdy pracujący ma indywidualne konto w OFE, na którym księgowane są wpłacane przez niego składki. Środki zgromadzone na indywidualnym koncie podlegają dziedziczeniu.

Zmiany

1.) przekazanie części obligacyjnej do ZUS

Pierwsza z rządowych propozycji dotyczy przekazania części środków z OFE do ZUS. Obejmuje to około ok. 154 mld zł zgromadzonych w OFE, co stanowi 51,5% aktywów. Obligacyjna część Otwartych Funduszy Emerytalnych ma zostać przeniesiona do ZUS i umorzona. Umorzone jednostki rozrachunkowe OFE zostaną zaewidencjonowane na prowadzonych prze ZUS subkontach. Środki te będą także podlegały dziedziczeniu. Doprowadzi to do zamiany obligacji będących do dyspozycji OFE na gwarantowaną ustawowo przez państwo przyszłą wierzytelność.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 2014 roku oszczędzanie w OFE jest dobrowolne. /Fot. Materiały prasowe
Od 2014 roku oszczędzanie w OFE jest dobrowolne. /Fot. Materiały prasowe

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama