REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OFE – zmiany w 2014 roku

Aleksandra Pajewska
Od 2014 roku oszczędzanie w OFE jest dobrowolne. /Fot. Materiały prasowe
Od 2014 roku oszczędzanie w OFE jest dobrowolne. /Fot. Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Stanowią tzw. II filar systemu ubezpieczeń emerytalnych. Od lutego 2014 roku oszczędzanie w ramach OFE będzie dobrowolne. Jakie inne zmiany w zakresie funkcjonowania OFE wejdą w życie w 2014 roku?

W związku z rosnącym długiem publicznym rząd zaplanował przeprowadzenie kolejnych zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, konkretnie ubezpieczeń emerytalnych. Zmiany te mają dotyczyć w dużej mierze drugiego filaru, czyli OFE. Zgodnie z definicją ustawową zawartą w ustawie z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych fundusz emerytalny rozumiany jest jako osoba prawna, której przedmiotem działalności jest gromadzenie środków pieniężnych i ich lokowanie, z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. Fundusz jest tworzony jako otwarty lub pracowniczy. Otwarty fundusz emerytalny może zostać utworzony wyłącznie przez powszechne towarzystwo emerytalne zaś pracowniczy fundusz emerytalny przez pracownicze towarzystwo emerytalne, po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

REKLAMA

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Składka

Pracodawca lub inny płatnik omawianej składki (np. jednostka organizacyjna, ubezpieczony, ośrodek pomocy społecznej) zobligowany jest do comiesięcznego odprowadzania składek emerytalnych. Wysokość takiej składki wynosi 19,52% podstawy wymiaru składki, czyli przychodu. Dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę i otrzymującej najniższe wynagrodzenie, składka wynosi około 327 zł, co stanowi 19,52% z 1680 zł. Finansowana jest ona w połowie przez pracownika i w połowie przez pracodawcę. Trafia do ZUS, który następnie przekazuje jej część do wybranego lub wylosowanego OFE. W 2013 roku do OFE trafiało 2,8% podstawy wymiaru składki. Od stycznia 2014 jest to 3,1% wynagrodzenia a od lutego - 2,92% pensji.

Zobacz również: Emerytury 2014

OFE

Przynależność do OFE dotychczas była obowiązkowa dla osób objętych ubezpieczeniem emerytalnym, które urodziły się po 31 grudnia 1968 roku, tzn. podlegają nowemu systemowi emerytalnemu. Wybór pozostawiono jedynie urodzonym w przedziale czasowym od 31 grudnia 1948 do 1 stycznia 1969 roku. Mogli oni zdecydować, czy chcą podlegać ubezpieczeniu społecznemu na starych, czy na nowych zasadach. Każdy pracujący ma indywidualne konto w OFE, na którym księgowane są wpłacane przez niego składki. Środki zgromadzone na indywidualnym koncie podlegają dziedziczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany

1.) przekazanie części obligacyjnej do ZUS

Pierwsza z rządowych propozycji dotyczy przekazania części środków z OFE do ZUS. Obejmuje to około ok. 154 mld zł zgromadzonych w OFE, co stanowi 51,5% aktywów. Obligacyjna część Otwartych Funduszy Emerytalnych ma zostać przeniesiona do ZUS i umorzona. Umorzone jednostki rozrachunkowe OFE zostaną zaewidencjonowane na prowadzonych prze ZUS subkontach. Środki te będą także podlegały dziedziczeniu. Doprowadzi to do zamiany obligacji będących do dyspozycji OFE na gwarantowaną ustawowo przez państwo przyszłą wierzytelność.

2.) dobrowolność składek

REKLAMA

Kolejna zmiana to wprowadzenie dobrowolności składek. Pod tym zwrotem rozumiane jest stworzenie obywatelom możliwości wyboru pomiędzy ZUS a OFE. Jak określono art. 11 ustawy wprowadzającej reformę systemu oświadczenie można złożyć w oddziale ZUS osobiście, za pośrednictwem tradycyjnej poczty bądź drogą internetową. Należy dołączyć oświadczenie o znajomości informacji o funkcjonowaniu powszechnego systemu emerytalnego oraz o OFE wraz z deklaracją zasad polityki inwestycyjnej. Wzór takiego oświadczenia zostanie sporządzony przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia i udostępniony w oddziałach ZUS i na stronach internetowych odpowiednich ministerstw.

Na podjęcie stosownej decyzji i przekazanie jej do ZUS mamy cztery miesiące, od 31 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Brak decyzji ze strony obywatela oznacza przekazywanie całej składki do ZUS. Decyzja lub jej brak nie będzie miała charakteru ostatecznego. Po dwóch latach będzie można zmienić zdanie, a w przyszłości taka możliwość będzie co 4 lata. Tzw. okna transferowe między OFE i ZUS będą pozwalały na rezygnację z przynależności do OFE. Środki zgromadzone zarówno w OFE jak i na subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu na dotychczasowych zasadach. Osoby wybierające ZUS nie muszą nic robić. Ich składki automatycznie trafiać będą na subkonto.

Brak decyzji ubezpieczonego oznacza przekazywanie całej składki na subkonto w ZUS.

3.) „Suwak bezpieczeństwa”

Trzeci aspekt odnosi się do samego wypłacania świadczeń. Wprowadzony zostanie obowiązek stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed osiągnięciem przez członka OFE wieku emerytalnego. Środki te zostaną zaewidencjonowane na subkoncie utworzonym w ZUS i wypłacone na potrzeby realizacji bieżących świadczeń emerytalnych. To bowiem na ZUS-ie spoczywa odpowiedzialność za wypłatę emerytur.

4.) 50% obniżenie opłat

OFE pobiera od otrzymywanej składki opłatę. Dotychczas utrzymywała się ona na poziomie 3,5% odprowadzanej składki. W 2014 roku ulegnie obniżenie o połowę, tj. do wysokości 1,75%.

5.) polityka inwestycyjna

Rządowy projekt przewiduje także liberalizację polityki inwestycyjnej OFE. Jedynym ich ograniczeniem w tym zakresie będzie inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Minimalny poziom inwestycji w akcje został określony na 2014 r. na poziomie 75%. OFE staną się tym samym funduszami określonego ryzyka.

Polecamy serwis: Emerytury

6.) zakaz reklam

Wszelkie reklamy informujące o OFE lub zawierające informacje sugerujące o OFE zostały od 31 lipca 2014 roku zakazane. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi sankcja finansowa w wysokości 3.000.000 zł.

Ustawa budzi liczne kontrowersje. Została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych,
  • ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA