REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – przewodnik po produkcie

Aleksandra Pajewska
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) należy do trzeciego filaru systemu emerytalnego. /Fot. Fotolia
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) należy do trzeciego filaru systemu emerytalnego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to dodatkowy, występujący obok Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) produkt dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od 15 stycznia 2014 roku zryczałtowana stawka opodatkowania dla wypłat z IKZE wynosi 10%.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego funkcjonuje w polskim systemie emerytalnym od 1 stycznia 2012 roku. W dużej mierze oparte jest na konstrukcji Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE). IKZE należy do trzeciego filaru systemu emerytalnego. Korzystanie z tej możliwości jest dobrowolne.

REKLAMA

Czy warto oszczędzać w IKZE?

Podstawowa różnica pomiędzy IKZE a IKE polega na zastosowaniu preferencji podatkowej. Wpłaty na konto zabezpieczenia emerytalnego podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Nie może to jednak przekraczać określonego ustawowo limitu. Dotychczas był to limit procentowy. Od 15 stycznia 2014 roku limit ten określony został kwotowo, na poziomie 4500 zł rocznie. Oszczędności do tej wysokości podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Całościowe wykorzystanie limitu prowadzi do zmniejszenia podatku o około 700zł.

Zobacz również: OFE - zmiany w 2014 roku

W sposób korzystny są także opodatkowane wypłaty z konta. Oszczędzający lub uprawniony do środków z IKZE w przypadku śmierci oszczędzającego ponosi ciężar podatkowy w zryczałtowanej stawce w wysokości 10%. Jest to istotna zmiana w porównaniu do stanu prawnego sprzed 15 stycznia 2014 roku. Dotychczas opodatkowanie wypłat następowało na podstawie skali podatkowej.

IKZE

IKZE jest kontem indywidualnym. Oznacza to, że oszczędności może na nim gromadzić wyłącznie jeden oszczędzający. Ustawodawca nie przewidział więc możliwości prowadzenia wspólnego konta np. dla małżonków, tak jak ma to miejsce w przypadku bankowego rachunku oszczędnościowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma możliwości prowadzenia wspólnego IKZE dla kilku osób, np. dla małżonków.

REKLAMA

Posiadanie IKZE jest odrębne od konta IKE. Nie trzeba więc korzystać z IKE ani być uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego by założyć IKZE. Co do zasady z IKZE mogą korzystać osoby, które ukończyły 16 rok życia. Osoby małoletnie także mogą więc dokonywać wpłat. Istnieje jednak pewne ograniczenie. Możliwość dokonania wpłaty kapitału uzależniona została od uzyskiwania dochodów z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Wówczas małoletni może dokonywać wpłat tylko w roku uzyskania wskazanych dochodów oraz w wysokości nieprzekraczającej kwoty otrzymanego wynagrodzenia.

16 letni Bartek podjął w 2013 roku pracę w trakcie pierwszego roku nauki. Został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, na podstawie której otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 146,07 zł miesięcznie. Ma on więc możliwość (nie obowiązek; IKZE są zawsze dobrowolną forma oszczędzania) dokonania wpłaty na IKZE w maksymalnej wysokości 292,14 zł (wartość wynagrodzenia za cały okres pracy, 2 miesięcy). Może to zrobić tylko w roku 2013.

Limit wpłat na IKZE

Ustawodawca przewidział także roczny limit wpłat na IKZE. Zostało to uregulowane procentowo. Wpłaty dokonywane w ciągu jednego roku kalendarzowego nie mogły przekroczyć 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok, tj. w 2013 roku – około 109 551,6 zł. Kwota ta odpowiadała równowartości 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni, nie więcej jednak niż 4% kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Osoby o niskich dochodach potraktowane zostały inaczej. Jeśli kwota odpowiadająca równowartości 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla nich za rok poprzedni nie przekracza 4% równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, to mogę one dokonywać wpłat w podwyższonej wysokości, mianowicie do wysokości 4% równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w  poprzednim roku kalendarzowym. W 2014 sytuacja ta zostanie ujednolicona. Ustawodawca przewidział bowiem jednakowy limit wpłat dla wszystkich. Na IKZE będzie można co roku wpłacić maksymalnie kwotę odpowiadającą 1,2-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwota ta uzależniona została więc od tempa wzrostu płac w kraju. Wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2014 wynosi 4 495,20 zł. Kwoty te ogłasza co roku minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Zmiana IKZE

IKZE mogą być oferowane przez szeroki krąg podmiotów, do których należą m.in.: fundusze inwestycyjne, podmioty prowadzące działalność maklerską (domy maklerskie i banki), zakłady ubezpieczeń na życie, banki, dobrowolne fundusze emerytalne. Istnieje możliwość zmiany IKZE. Wówczas następuje transfer środków na nowo wybrane konto IKZE. Jest on zwolniony z opodatkowania. Nie ma jednak możliwości przekazania tych środków na IKE. Konto IKZE nie pozwala także na wycofanie tylko części zgromadzonych środków, co jest możliwe w przypadku IKE. Z IKZE możemy jedynie wycofać cały kapitał w dowolnym momencie. Podlega to opodatkowaniu PIT zgodnie ze skalą podatkową.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Jak wypłacić środki z IKZE?

REKLAMA

Wypłata środków możliwa jest jedynie w dwóch sytuacjach. Po pierwsze na wniosek oszczędzającego, który ukończył 65 lat i korzystał co najmniej przez 5 lat z IKZE. Po drugie na wniosek uprawnionego, po śmierci osoby oszczędzającej. Warunkiem formalnym jest złożenie stosownego wniosku. Możemy w nim zastrzec, czy wypłata ma nastąpić jednorazowo czy ratalnie. Wyplata w ratach następuje przez okres co najmniej 10 lat lub czas równy okresowi oszczędzania (w sytuacji gdy korzystaliśmy w IKZE krócej niż 5 lat).

Podstawa prawna: ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA