REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata, Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koronawirus: Materiały dla nauczycieli do prowadzenia lekcji online

Tematy na każdy dzień i przedmiot, ale i propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów i ze szkół podstawowych i średnich. Wszystko to jest dostępne na specjalnej stronie udostępnionej przez ministerstwo www.gov.pl/zdalnelekcje.

Koronawirus: jak zorganizować lekcje online

W związku z epidemią koronawirusa zamknięto szkoły. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało poradnik jak zorganizować zajęcia zdalnie.

Koronawirus: Zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach - najważniejsze informacje

W związku z profilaktyką zakażeń koronawirusem w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych zawieszane są zajęcia. MEN przygotował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w związku z tym pytania a także wyjaśnia kwestie dotyczące zasiłku, pracy zdalnej oraz zajęć na uczelniach wyższych.

Od 16 marca 2020 r. wszystkie szkoły w Polsce będą zamknięte

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z zagrożeniem koronawirusem rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych. Na jak długo zamknięte będą szkoły?

REKLAMA

Zajęcia w miejskich placówkach oświatowych w Poznaniu odwołane

Władze Poznania zdecydowały, że ze względu na zagrożenie koronawirusem, od środy zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo. Ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

Profilaktyka zakażenia koronawirusem w szkołach - informacja GIS

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

Niepełnoletni absolwenci szkół branżowych będą mogli uczyć się jak dorośli

Niepełnoletni absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w liceach dla dorosłych – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej dotyczącego przyjmowania do szkół dla dorosłych. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Koronawirus: Zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły a prawo do zasiłku opiekuńczego

W wypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły rodzice mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego. Zobacz, w jakich sytuacjach przysługuje Ci zasiłek.

REKLAMA

Zalecenia dla dyrektorów szkół i przedszkoli w związku z koronawirusem

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z pojawieniem się w Europie koronawirusa. Zobacz, jak zadbać o zdrowie uczniów i podopiecznych.

mLegitymacja, czyli legitymacja szkolna w smartfonie

Uczniowie niemal 4500 szkół mogą już korzystać z mLegitymacji. Jak działa i czy możesz ją mieć w swojej szkole?

MEN: szkoły powinny stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i GIS

W związku z wystąpieniem przypadków koronawirusa w krajach europejskich Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby szkoły w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego stosowały się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jednocześnie MEN przypomina, że dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów a podejmowane działania powinny być adekwatne do sytuacji.

Samorządy utrudniają prywatnym szkołom i przedszkolom ubieganie się o dotacje

Samorządy długo dokonują rejestracji prywatnych przedszkoli i szkół. Tym samym utrudniają nowym właścicielom ubieganie się o dotacje.

Zasady podziału subwencji oświatowej dla JST na 2020 r.

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 12 grudnia 2019 r. zostały ustalone zasady podziału subwencji oświatowej dla JST w 2020 r. Ma być uwzględniana m.in. sytuacja finansowa JST.

Nowy związek zawodowy nauczycieli już niedługo

Związek Zawodowy Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka" ma m.in. realizować 21 postulatów ruchu Ja, Nauczyciel.

Zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli

Czy będą zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli? Przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli były głównym tematem posiedzenia Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, które odbyło się w dniu 29 stycznia 2020 r.

Ferie zimowe 2020: Przerwa w nauce dla 4,6 mln uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w czasie ferii zimowych wolne od zajęć będzie miało 4,6 mln uczniów. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach nastąpi między 11 stycznia a 23 lutego 2020 r.

Ferie zimowe 2020: co przed feriami zimowymi można załatwić przez internet?

Ministerstwo Cyfryzacji informuje rodziców co przed feriami zimowym w 2020 r. mogą załatwić przez internet. Bezpieczny autobus i mLegitymacja to tylko niektóre e-usługi!

Ferie zimowe 2020: Internetowa baza danych o wypoczynku

Rodzice mogą on-line sprawdzić czy wypoczynek zorganizowany dla ich dzieci jest legalny. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną internetową bazę danych o wypoczynku.

Nie trzeba naliczać VAT od opłat za miejskie przedszkola i żłobki

Pobierane przez organy samorządowe opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach i żłobkach są bez VAT. Dokonujące poboru tych opłat np. miasto działa bowiem jako organ władzy publicznej - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Gmina nie zablokuje zwrotu dotacji, wykazując naruszenie rezerwy ogólnej

Sąd nie wstrzyma wykonania decyzji o zwrocie nienależnie uzyskanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej tylko dlatego, że gmina wykaże znaczne wykorzystanie rezerwy ogólnej w budżecie gminy. Trzeba tu dodatkowo wykazać, że zwrot dotacji doprowadzi do wyrządzenia gminie znacznej szkody lub spowoduje trudne do odwrócenia skutki na poziomie zachwiania płynności finansowej.

Zimowa przerwa świąteczna w szkołach od 23 do 31 grudnia 2019 r.

Publikujemy informację Ministerstwa Edukacji Narodowej dot. zimowej przerwy świątecznej w roku szkolnym 2019/2020.

Czy dodatek stażowy należy się osobie będącej jednocześnie dyrektorem gminnego żłobka i gminnej szkoły

Dyrektor szkoły podstawowej zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela pobiera dodatek stażowy w wysokości 20%. Od października sprawuje jednocześnie funkcję dyrektora żłobka, gdzie został zatrudniony na mocy przepisów o pracownikach samorządowych. Czy w żłobku również powinien otrzymywać dodatek 20-proc. stażowy, jeśli obie placówki należą do tej samej gminy?

Akcja "Razem na Święta" 2019 r.

W roku 2019 ponad 6,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do akcji "Razem na Święta". Celem tej akcji jest pomoc innym, kształtowanie wspólnot oraz odpowiedzialności za drugą osobę.

Podział subwencji oświatowej po 1 stycznia 2020 r.

Rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2020 roku podpisane. Rozporządzenie to wchodzi w życie już 1 stycznia 2020 r. W rozporządzeniu uwzględniono sytuację finansową samorządów.

Dodatki motywacyjne dla nauczycieli i dyrektorów szkół

Czy w uchwale w sprawie regulaminu przyznawania nauczycielom dodatków oraz innych składników wynagrodzenia rada gminy może zobowiązać wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do corocznego zabezpieczenia w budżecie określonej, minimalnej wysokości środków finansowych przeznaczanych na dodatki motywacyjne dla nauczycieli i dyrektorów szkół?

Mija termin na złożenie wniosku o świadczenie „Dobry start” 2019 r.

Świadczenie przysługuje wszystkim uczniom, niezależnie od rodzaju szkoły, do jakiej uczęszczają. Wypłacane jest ono w wysokości 300 zł. Kiedy mija termin na złożenie wniosku o świadczenie "Dobry start"?

Bezpieczeństwo cyfrowe w szkole

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych polskie szkoły coraz aktywniej działają w środowisku cyfrowym. Powszechną praktyką jest korzystanie - zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów - z bogatych zasobów edukacyjnych dostępnych online. Środowisko cyfrowe, z jednej strony, stwarza nieograniczone szanse, z drugiej - powoduje zagrożenia. W tym kontekście istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy swobodnym a bezpiecznym dostępem do cyfrowych treści i usług.

Zwrot pełnych kosztów paliwa zużytego na drogę dzieci oraz ich opiekunów do szkoły i przedszkola 2019 i 2020 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw zmieniającą przepisy dotyczące sposób określania kosztów dowozu dzieci do szkoły lub przedszkola przez rodziców.

Kompetencje ważniejsze od wykształcenia

Niskie bezrobocie wpływa na problemy z pozyskiwaniem pracowników. Pracodawcy szukają osób z odpowiednimi kompetencjami. Wykształcenie przestaje być kluczowe w rekrutacji.

Zwrot kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły według wzoru

Kwota zwracana rodzicom lub opiekunom za dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły będzie obliczana na podstawie wzoru matematycznego. Nowelizację ustawy Prawo oświatowe uchwalił Sejm. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Projekt "Dostępna szkoła" 2019-2023 r.

Projekt "Dostępna szkoła" będzie realizowany w latach 2019-2023. Na realizację tego projektu przeznaczono 50 milionów złotych.

Europejski Tydzień Kodowania już od 5 października 2019 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informację dotyczącą Europejskiego Tygodnia Kodowania. Już od 5 października 2019 r. będzie można wziąć w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Kodowania.

Bezpłatna infolinia dla pedagogów do końca 2020 r.

Już 1 października 2019 r. ruszy całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Szkolna polisa a wypadek w domu

Ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe. Wielu rodziców decyduje się jednak na jego wykupienie za pośrednictwem szkoły. Czy polisa szkolna zadziała, gdy do wypadku dojdzie podczas zabawy w domu?

Termin wprowadzania danych do Systemu Informacji Oświatowej 2019 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina o terminie wprowadzania danych do Systemu Informacji Oświatowej w 2019 r. Na podstawie danych przekazanych w zmodernizowanym SIO, według stanu na dzień 30 września 2019 r., po raz pierwszy będzie naliczona część oświatowa subwencji ogólnej na rok 2020.

Niepełnoletni uczeń sam odbierze świadectwo i legitymacje

Rewolucyjne zmiany w szkolnictwie już w 2020 r. Niepełnoletni uczniowie osobiście będą mogli odbierać świadectwa oraz legitymacje.

Hat-trick Kaczyńskiego - m.in. wyższe płace, dopłaty dla rolników, dodatkowe emerytury

Prezes PiS przedstawił podczas konwencji partii w Lublinie tzw. hat-trick Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński proponuje wyższe wynagrodzenia oraz dopłaty dla rolników, dwie dodatkowe emerytury, wyższy ryczałt dla firm, obniżkę podatków, wyższe nakłady na służbę zdrowia oraz modernizację szkół i szpitali.

Otrzymanie przez szkołę sprzętu komputerowego za złotówkę a VAT

Szkoła jako obdarowana zawarła umowę darowizny z fundacją o statusie: wspieranie instytucji i organizacji społecznych prowadzących działalność oświatową i wychowawczą. Przedmiotem darowizny jest sprzęt komputerowy. Wartość darowizny wynosi 1 zł. Należność tę należy zapłacić na konto fundacji. Wszelkie zobowiązania podatkowe wynikające z otrzymania darowizny pokrywa obdarowany. Czy szkoła powinna wystawić fakturę oprocentowaną 23% VAT i odprowadzić VAT jako przychód? Czy ta umowa darowizny jest zwolniona z VAT?

Sumy ubezpieczenia w szkolnych polisach grupowych są zbyt niskie

Zdaniem ekspertów Biura Rzecznika Finansowego sumy ubezpieczenia w szkolnych polisach grupowych są zbyt niskie. Warto pamiętać o tym, iż ubezpieczenia takie nie są obowiązkowe.

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem powstanie w 2019 r.

W dniu 14 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Roku szkolny 2019/2020 - kalendarz

Kiedy rozpocznie się, a kiedy zakończy rok szkolny 2019/2020? Kalendarz na nadchodzący rok szkolny przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce.

Karta Dużej Rodziny - zniżki na wyprawkę szkolną, strój na WF, zajęcia dodatkowe

Karta Dużej Rodziny daje wiele możliwości. Wiele sklepów oferuje zniżki na wyprawkę szkolną. Z rabatem można kupić także strój na WF. Posiadając KDR, zapłaci się mniej za zajęcia dodatkowe jak np. pływanie. Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Finansowanie świadczenia na start dla nauczyciela stażysty

Już od 1 września 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy Karty Nauczyciela. Nauczyciele stażyści otrzymają jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000,00 zł. Stażyście  zapłaci samorząd.

Zmiany w systemie informacji oświatowej już od 1 września 2019 r.

Już 1 września 2019 r. wchodzą w życie zmiany w Karcie nauczyciela. Projekt zawiera również zmiany w innych ustawach, m.in. w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej. Co się zmieni?

Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną

W rozliczeniach gmina-szkoła wystarczające jest przedłożenie noty obciążeniowej. Nie ma możliwości wystawiania gminie faktury VAT.

Wątpliwości dotyczące zwolnień z obowiązku przeprowadzania szkoleń bhp

Czy od 1 stycznia 2019 r. w jednostkach oświatowych konieczne jest wykonywanie szkoleń okresowych bhp? Czy pracownicy są zwolnieni z odbywania takich szkoleń i czy powinny być one zastąpione kursami z ratownictwa medycznego?

Kto jest odpowiedzialny za rekrutację do szkół średnich?

Uczniowie z tzw. "podwójnego rocznika" spotkają się w nadchodzącym roku szkolnym w szkołach ponadpodstawowych. Wielu nie dostało się do żadnej ze szkół. Kto jest za to odpowiedzialny?

Wniosek o wyprawkę 300+ na dziecko

Wnioski o wyprawkę 300+ na dziecko już można składać. Kto dostanie wyprawkę? Gdzie, jak i kiedy złożyć wniosek? Kiedy pieniądze zostaną wypłacone?

Podwyżka płac dla nauczycieli od września 2019 r.

Nauczyciele dostaną podwyżki już we wrześniu 2019 r. Ponadto skrócona zostanie ścieżka awansu zawodowego nauczyciela i powrót do zasad oceny jego pracy sprzed 1 września 2018 r. z uwzględnieniem opinii rady rodziców. W dniu 4 lipca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

Podwyżki dla nauczycieli już we wrześniu 2019 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę wprowadzającą podwyżkę dla nauczycieli oraz jednorazowy dodatek dla nauczycieli stażystów. Ile zarobi nauczyciel po 1 września 2019 r.?

REKLAMA