REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pieniądze, Odsetki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polacy zaciągają więcej kredytów


Polacy wolą wziąć kredyt niż oszczędzać. Potwierdzają to marcowe dane NBP. Natomiast Pentor podaje, że w kwietniu Polacy zaciągają jeszcze więcej kredytów i są coraz mniej zainteresowani zakładaniem lokat terminowych.

Najlepsze kredyty samochodowe w kwietniu 2011 – porada

Na wiosnę ceny samochodów tradycyjnie idą w górę, mimo to potencjalnych nabywców nie brakuje. Które banki posiadają w swoich ofertach najtańsze kredyty na zakup auta? Eksperci radzą, gdzie uzyskać finansowanie nowego lub używanego auta.

Dlaczego koszty zadłużania na kartach będą rosnąć?

W reakcji na podniesienie stóp procentowych skoczyły w górę odsetki, które musimy płacić, korzystając z karty kredytowej. Eksperci zauważyli, że koszt tej formy płatności zmienił się w ciągu tygodnia od decyzji RPP w sprawie stóp. O ile poszło w górę oprocentowanie zadłużenia na kartach?

Ile można było zarobić w marcu na wynajmie mieszkania?

Eksperci podkreślają, że spada rentowność wynajmu mieszkania. Stawki ofertowe za korzystanie z cudzej nieruchomości idą w dół. Czy inwestowanie pieniędzy w obligacje i lokaty jest bardziej opłacalne?

REKLAMA

Jakie zmiany wprowadziły banki w kredytach hipotecznych?


Banki zdecydowały się odświeżyć swoją ofertę kredytową na wiosnę. W większości banków pojawiły się nowe oferty. Promocyjne oferty dotyczą głównie kredytów bez prowizji, z niską marżą lub bez marży i kredyty dające możliwość wzięcia pożyczki nawet na 100% wartości nieruchomości.

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?

Toksyczne przekonania finansowe

Jeżeli zdołamy zmienić nasze nastawienie do pieniędzy, łatwiej będzie nam walczyć z zadłużeniami. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienić nasze podejście do długu i naszych pieniędzy. Jakich stwierdzeń należy unikać?

Toksyczne przekonania finansowe

Jeżeli zdołamy zmienić nasze nastawienie do pieniędzy, łatwiej będzie nam walczyć z zadłużeniami. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienić nasze podejście do długu i naszych pieniędzy. Jakich stwierdzeń należy unikać?

REKLAMA

Wyjście z długów

Jak wyjść z długów? Jakie są metody, które pozwolą nam osiągnąć upragnioną niezależność finansową? Dowiedz się, jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Wyjście z długów

Jak wyjść z długów? Jakie są metody, które pozwolą nam osiągnąć upragnioną niezależność finansową? Dowiedz się, jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Kiedy możesz zakwestionować wysokie odsetki?

Najczęściej kwestia odsetek i ich wysokości jest określona przez kontrahentów w umowie. Nie zawsze jednak będą to zapisy skuteczne, ponieważ ustawodawca określił wysokość odsetek maksymalnych. Może się jednak zdarzyć, iż dopiero w postępowaniu egzekucyjnym pojawi się sposobność do zakwestionowania zawyżonych odsetek.

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

Co zrobić, gdy nie mamy pieniędzy na spłacanie kredytu hipotecznego?

Zaciągając kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z faktem, że zadłużamy się na długie lata. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy zawsze stać nas będzie na regularne spłacanie rat. Eksperci ostrzegają, że nie powinniśmy liczyć na pomoc banku w razie problemów finansowych. Co w takim razie zrobić na wypadek, gdyby zabrakło pieniędzy?

Co warto wiedzieć o wypowiedzeniu umowy kredytu hipotecznego?

Wypowiedzenie umowy jest jednostronną czynnością prawną, która skutkuje rozwiązaniem stosunku prawnego pomiędzy stronami. Eksperci podkreślają, że umowa kredytowa jest jednak dokumentem szczególnym, do którego zastosowanie mają przepisy Prawa bankowego. Co oznacza to w praktyce?

Czy warto wnieść wkład własny przy zakupie mieszkania?

W niektórych bankach można uzyskać ofertę kredytu na sto procent wartości nieruchomości. W związku z tym wiele osób staje przed dylematem, czy wnieść kilkunastoprocentowy wkład własny, czy może lepiej zatrzymać te pieniądze i zaciągnąć kredyt na 100%.

Jaki zasiłek dla osób o niskich dochodach w UK?

Working Tax Credit przysługuje osobom pracującym i samozatrudnionym, które osiągają niskie dochody. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać świadczenie?

Dlaczego lokaty progresywne nie przynoszą dużych zysków?

Eksperci finansowi patrzą nieprzychylnym okiem na lokaty dynamiczne. Dlaczego ich średnie oprocentowanie prawie nigdy nie przekracza 5 proc. w skali roku? Owszem, może ono wynieść nawet 12 proc., ale jedynie o ostatnim miesiącu korzystania z depozytu.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Jak drogie są polisy od ryzyka spłaty? Eksperci radzą, żeby zrobić dokładną symulację kosztów ubezpieczenia przez cały okres kredytowania. Nawet, jeżeli bank proponuje nam niską marżę i prowizję, dodatkowe opłaty mogą być ukryte w wartości ubezpieczenia, która obliczana jest z dokładnością do dwóch, a nawet trzech miejsc po przecinku i zmienia się wraz z wielkością zadłużenia.

Jak obniżyć raty kredytu we franku?

Czy obniżenie raty kredytu walutowego nawet o 230 zł jest możliwe? Opłaca się śledzić kursy walut i kupować euro czy franki, kiedy są tańsze. Ekspert podpowiada, jak uwolnić raty kredytu, spłacanego w obcej walucie, od bankowego spreadu oraz wpływu wydarzeń o znaczeniu globalnym, takich jak kataklizm w Japonii.

Jak inwestować żeby nie dać nabić się w butelkę?

Eksperci przestrzegają przed firmami, które podszywają się pod podmioty, świadczące usługi finansowe i wyłudzają pieniądze. Na liście Komisji Nadzoru Finansowego znalazło się już przeszło 40 podejrzanych firm. Jak inwestować, żeby nie dać nabrać się hochsztaplerom?

Jaka decyzja zapadła w sprawie lokat antypodatkowych?

Ministerstwo Finansów jest skłonne pójść na ustępstwa i odroczyć termin likwidacji lokat antybelkowych do 1 stycznia 2012 roku. Niestety osoby, które zdecydują się na utworzenie depozytów z dzienną kapitalizacją odsetek, nie będą już mogły liczyć na okres przejściowy w nowym roku podatkowym. Do czego dąży MF? Poznaj propozycje zmian okiem eksperta.

10 sposobów na zakup taniego mieszkania – porada

Za niewielką część ceny rynkowej jesteśmy w stanie kupić swoje pierwsze, własne mieszkanie. Polskie prawo dopuszcza możliwość przejęcia na własność nieruchomości mieszkaniowej już po wpłacie 3,75% jej ceny. Jak stać się właścicielem mieszkania, ponosząc minimalne koszty? Dowiedz się, co radzi zrobić ekspert.

Które konta oszczędnościowe są najlepiej oprocentowane?

Konto oszczędnościowe daje możliwość elastycznego inwestowania pieniędzy. Jak ten produkt bankowy będzie wyglądał w przyszłości? Gdzie można zyskać najwięcej? Ekspert podpowiada, którą ofertę wybrać.

Najlepsze lokaty terminowe w marcu 2011 r. - porada

W marcu na rynku lokat nastąpiły istotne zmiany. Jakie oferty depozytowe są obecnie najciekawsze? Dowiedz się, do którego banku radzą zgłosić się eksperci.

Jak robić zakupy na raty z głową?

Robiąc zakupy, trudno oprzeć się promocjom, zniżkom i wyprzedażom. Nawet jeżeli nie stać nas na nowy produkt, możemy nabyć go z odroczonym terminem spłaty. Czy to dobry pomysł? Specjalista podpowiada, co zrobić, żeby nie wpaść w długi.

Dlaczego coraz mniej osób korzysta z programu Rodzina na Swoim?

Dlaczego maleje popularność programu Rodzina na Swoim? W dwóch pierwszych miesiącach 2011 r. Polacy rzadziej kupowali mieszkania z rządową dopłatą. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że większym zainteresowaniem cieszyły się droższe lokale.

Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Eksperci finansowi radzą, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę. Młodzi ludzie nie mają złudzeń – środków, które są gromadzone przez ZUS i OFE, prawdopodobnie zabraknie dla nich. Co zrobić, żeby zagwarantować sobie spokojną przyszłość?

Czy opłaca się korzystać z karty kredytowej?

Posiadanie karty kredytowej opłaca się, o ile dokonujemy przy jej pomocy płatności, opiewających na minimum kilkaset złotych miesięcznie. Eksperci finansowi przestrzegają osoby, które nie korzystają na co dzień z tego produktu bankowego, że jest on drogi. Kiedy warto rozważyć rezygnację z „plastiku”?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Czy jesteśmy lojalnymi klientami? Aż 47 proc. Polaków posiada konto tylko w jednej, wybranej instytucji finansowej. Eksperci podkreślają, że 94% posiadaczy rachunków osobistych nie zmieniło banku przez ostatni rok.

Jakie są rentowności wynajmu mieszkania, lokat i obligacji?

Zysk z wynajmu mieszkania jest porównywalny z dochodami, uzyskanymi z lokaty. Eksperci finansowi przekonują, że w obu przypadkach zarobek będzie minimalny. Czy w związku z tym warto zainwestować w obligacje skarbowe?

Czy opłaca się kupić tanie mieszkanie od komornika?

Mieszkanie kupione o jedną trzecią taniej? Taką okazję można znaleźć na licytacji komorniczej. Eksperci przestrzegają jednak, że transakcja jest ryzykowna, a jej sfinalizowanie – uzależnione od posiadania gotówki.

Fundusz aktywów niepublicznych

Statut funduszu inwestycyjnego aktywów niepublicznych może przewidywać wypłacanie na rzecz uczestników funduszu przychodów ze zbycia lokat funduszu, pomniejszonych o koszty działania funduszu związane bezpośrednio ze zbytymi lokatami oraz o część kosztów działania funduszu przypadającą na takie lokaty proporcjonalnie do ich wartości w stosunku do wartości portfela inwestycyjnego funduszu.

Szczególne konstrukcje funduszy inwestycyjnych

Wśród funduszy inwestycyjnych o szczególnych konstrukcjach wyróżnia się: fundusze inwestycyjne z różnymi kategoriami jednostek uczestnictwa, fundusze inwestycyjne z wydzielonymi funduszami oraz fundusze inwestycyjne podstawowe i powiązane.

Czym jest fundusz portfelowy?

Fundusz inwestycyjny zamknięty może być utworzony jako fundusz portfelowy dokonujący w sposób ciągły emisji publicznych certyfikatów inwestycyjnych, pod warunkiem że fundusz lokuje swoje aktywa wyłącznie w sposób określony w art. 182 ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Jaki jest wpływ agencji ratingowych na rynki finansowe?

27 kwietnia 2010 r. sensację wywołało obniżenie oceny wiarygodności portugalskiego długu przez Standard & Poor’s. Dlaczego spółce, która bada wiarygodność kredytową państw i przedsiębiorstw, udało się wpłynąć na zachowanie rynku walutowego? Ekonomiści podkreślają, że nowy rating Portugalii, członka strefy euro, stał się wówczas przyczyną osłabienia euro.

Które konto osobiste wybrać dla dziecka?

Czy otworzyć swojemu dziecku rachunek w banku? Eksperci finansowi uważają, że jest to wskazane, jeżeli chcemy wykształcić w nim umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi. Trzeba tylko zastanowić się, gdzie założyć konto, żeby nie narazić się na dodatkowe wydatki i dać swojemu podopiecznemu możliwość nauki, a nawet zarabiania.

Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

Odsetki to wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy lub rzeczy zamiennych (odsetki kapitałowe) bądź rekompensata za opóźnienie w zapłacie sumy pieniężnej (odsetki za opóźnienie). Wysokość odsetek zależy od trzech zmiennych: wysokości stopy procentowej, wartości kapitału oraz czasu trwania stosunku prawnego. Odsetki są świadczeniem ubocznym oraz okresowym.

Jak inwestować w surowce?

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną w krajach arabskich nastąpiło zamieszanie na rynku walutowym i surowcowym. Od kilku dni wzrastają stawki za ropę naftową, złoto i srebro. Co oznacza to dla inwestorów? Eksperci są zdania, że warto wykorzystać znaczne wahania cen, żeby zarobić.

Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?

Nierzadko zdarza się tak, że ojciec dziecka, chcąc płacić jak najniższe alimenty, przepisuje swój majątek na osoby trzecie albo celowo zaniża dochody z tytułu zatrudnienia, bądź też zmienia pracę na mniej dochodową. Artykuł 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczy zachowań zobowiązanego, które zmierzają do pogorszenia jego sytuacji zarobkowej i majątkowej, co może wpłynąć na jego zdolność do wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego.

Karta płatnicza

Karta płatnicza to elektroniczny środek płatniczy. Wydawana przez banki, stanowi podstawowe narzędzie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Inflacja

Inflacja jest zjawiskiem w gospodarce, polegającym na utracie mocy nabywczej przez pieniądz, co powoduje wzrost ogólnego poziomu cen.

Czek

Czek jest papierem wartościowym, wydanym przez wystawcę, który upoważnia bank do wypłaty określonej kwoty okazicielowi lub wskazanej osobie.

Cena

Cena wyrażana jest przede wszystkim w pieniądzu i jest to ilość pewnego dobra, za które sprzedający postanawia przenieść prawa własności jakiegoś przedmiotu na drugą osobę. Według teorii ekonomicznych cena musi równać się wartości wycenianego dobra.

Budżet państwa

Budżet państwa jest planem finansowym państwa obejmującym zestawienie wydatków i dochodów państwa. Jest on przyjmowany w postaci ustawy przez parlament.

Anatocyzm – kapitalizacja odsetek

Anatocyzm inaczej procent składany, kapitalizacja odsetek, jest to naliczanie odsetek od zaległych odsetek.

Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

Ministerstwo Finansów zdecydowało się utrzymać wyższe oprocentowanie obligacji detalicznych, które wprowadziło w lutym 2011 r. Dostępne są cztery rodzaje detalicznych papierów skarbowych. Ich oprocentowanie znajduje się w przedziale 4,07 – 5,75 proc.

Vademecum inwestycji: co powinieneś wiedzieć o oszczędzaniu?

Inwestując w banku zapłacisz podatek po każdym okresie kapitalizacji, z kolei inwestycja w fundusze będzie opodatkowana tylko raz. Osoby uposażone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych nie płacą podatku spadkowego. Przeczytaj co warto wiedzieć, by oszczędzać efektywniej.

Kasa mieszkaniowa

Określenie kasa mieszkaniowa oznacza finansowo wyodrębnioną działalność banków polegającą na prowadzeniu imiennych rachunków oszczędnościowo-kredytowych i udzielaniu kredytów kontraktowych.

Indos

Przez indos należy rozumieć pisemne oświadczenie umieszczone na papierze wartościowym na zlecenie i zawierające co najmniej podpis zbywcy, oznaczający przeniesienie praw na inną osobę. Indos powinien być bezwarunkowy. Warunki, od których uzależniono indos, uważa się za nienapisane. Indos na okaziciela jest równoznaczny z indosem in blanco.

Zasiłek pogrzebowy od 1 marca 2011

Od 1 marca 2011 zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4 tys. zł.

REKLAMA