| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?

Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?

Nierzadko zdarza się tak, że ojciec dziecka, chcąc płacić jak najniższe alimenty, przepisuje swój majątek na osoby trzecie albo celowo zaniża dochody z tytułu zatrudnienia, bądź też zmienia pracę na mniej dochodową. Artykuł 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczy zachowań zobowiązanego, które zmierzają do pogorszenia jego sytuacji zarobkowej i majątkowej, co może wpłynąć na jego zdolność do wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego.

Ochrona interesu osoby uprawnionej do alimentów

Artykuł 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ukierunkowany jest ku ochronie usprawiedliwionego interesu osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów, ale nie w takim stopniu, który w ogóle nie liczy sie z położeniem zobowiązanego.

Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez żadnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia (to nie tylko rozwiązanie umowy o pracę przez zobowiązanego, ale też przez zakład pracy z winy zobowiązanego) lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.

Termin trzech lat liczy się wstecz od daty wniesienia pozwu o alimenty albo o rozwód/separację lub wszczęcia każdego innego postępowania mającego zaspokoić potrzeby uprawnionego do alimentów.

Roszczenia przysługujące wierzycielowi

Osoba uprawniona, aby uzyskać zaspokojenie z majątku będzie musiała skorzystać z określonych roszczeń , które umożliwią skierowanie egzekucji do przedmiotu zbycia. Skutek ten można osiągnąć poprzez określone roszczenia a mianowicie:

Zobacz: Jakie nazwisko dla dziecka?

- skargę pauliańską – w sytuacji, gdy zobowiązany dokonał czynności prawnej z pokrzywdzeniem uprawnionego, np. sprzedaży, darowizny rzeczy przez co stał się niewypłacalny całkowicie lub częściowo i osoba trzecia uzyskała w następstwie tej czynności korzyść majątkową.

- w sytuacji, gdy zobowiązany zawarł umowę, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym spełnianie roszczeń alimentacyjnych uprawniony w ciągu roku od jej zawarcia może żądać na podstawie art. 59 Kodeksu cywilnego uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do siebie o ile strony umowy o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna (darowizna).

- w sytuacji, gdy zobowiązany odrzucił spadek z pokrzywdzeniem uprawnionego do alimentów, ten może na podstawie art. 1024 Kodeksu cywilnego w ciągu 6 miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o tym fakcie, lecz nie później nie później niż w terminie 3 lat od złożenia oświadczenia o odrzuceniu wnieść do sądu powództwo o uznanie powództwa za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika.

Możliwość skorzystania z art. 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wobec skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności musi pozostawać w ścisłej zależności od konkretnego stanu faktycznego. Z reguły przepis ten nie będzie miał zastosowania w wypadkach skazań za przestępstwa nieumyślne.

Wyłączone jest także jego stosowanie w odniesieniu do zdarzeń sprzed trzech lat w stosunku do daty rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności przez osobę zobowiązaną.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »