REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alert RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.? [AKTUALIZACJA Z 7.07.2025]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RCB, komunikat, powódź, zagrożenie powodziowe, opady, pogoda, prognoza
Alert RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.? [AKTUALIZACJA Z 7.07.2025]
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w rozpoczynającym się właśnie tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Komunikat ten, został zaktualizowany o kolejne niepokojące informacje w dniu 6 lipca 2025 r., a w poniedziałek 7 lipca 2025 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli MSWiA, RCB oraz IMiGW, celem przygotowania się do reagowania, w związku z prognozami gwałtownych zjawisk meteorologicznych. Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

rozwiń >

AKTUALIZACJA [z 7 lipca 2025 r., godz. 21]: Alert RCB w sprawie intensywnych, nawalnych opadów deszczu w nocy z 8 na 9 lipca 2025 r.

W dniu 7 lipca 2025 r. RCB wystosowało alert do mieszkańców powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego (w woj. dolnośląskim) w sprawie prognozowanych intensywnych, nawalnych opadów deszczu oraz możliwych podtopień w nocy z 8 na 9 lipca 2025 r.

REKLAMA

RCB przestrzega przed zbliżaniem się do wezbranych rzek, a w przypadku zagrożenia podtopieniem zaleca:

  • słuchanie komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
  • przeniesienie wartościowych rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • zadbanie o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
  • przestawienie pojazdów z terenu posesji w niezagrożone miejsca oraz
  • zabezpieczenie budynków i przygotowanie worków z piaskiem.

Pamiętaj, że o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.”

AKTUALIZACJA [z 7 lipca 2025 r.]: spotkanie przedstawicieli MSWiA, RCB i IMiGW celem przygotowania się do reagowania, w związku z prognozami gwałtownych zjawisk meteorologicznych

REKLAMA

W dniu 7 lipca br. w RCB odbyło się spotkanie przedstawiciela MSWiA (podsekretarza stanu w MSWiA Wiesława Leśniakiewicza), zastępcy dyrektora RCB (płk SG Mariusza Marchlewicza) z przedstawicielami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW), celem omówienia sytuacji pogodowej, oceny zagrożenia i przygotowania się do działania w związku z prognozowanymi gwałtownymi zjawiskami meteorologicznymi i możliwymi podtopieniami. IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie możliwy jest także grad o średnicy około 2-3 cm. Przewidywane opady będą powodować gwałtowne wzrosty stanów wód, co w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych może powodować przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania, ze względu na wysokość opadów mogą wystąpić lokalne podtopienia, a towarzyszący burzom wiatr może powodować poważne uszkodzenia infrastruktury (zarówno energetycznej jak i budynków mieszkalnych i gospodarczych). Dlatego instytucje zarządzania kryzysowego, na wszystkich poziomach administracji rządowej, wnikliwie monitorują sytuację, aby być przygotowanym do reagowania i pomocy ludności – informuje w swoim komunikacie RCB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

AKTUALIZACJA – kolejny komunikat RCB [z 6 lipca 2025 r.]: niż genueński dotrze do Polski w nocy z wtorku na środę, w południowej i częściowo centralnej części kraju prognozowane sumy opadów mogą stanowić zagrożenie powodziowe

REKLAMA

W ramach komunikatu z 6 lipca 2025 r. – RCB zaktualizowało informację o sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w Polsce i prognozach w zakresie opadów deszczu na najbliższe dni tj. do 9 lipca 2025 r.: niż genueński, który charakteryzuje się tym, że ma tendencję do przenoszenie intensywnych opadów deszczu (co wynika z zaciągania przez niego ciepłej i wilgotnej masy powietrza tworzącej się w rejonie basenu Morza Śródziemnego) – ma dotrzeć nad południowo-wschodnią część Polski w nocy z wtorku na środę. Jak podaje dalej RCB – najnowsze wyniki modeli wskazują na zablokowanie dalszej wędrówki niżu na północny-wschód i przebywanie jego ośrodka w rejonie Polski przez kilka kolejnych dni. Taka sytuacja prawdopodobnie będzie skutkowała istotnymi hydrologicznie opadami deszczu na obszarze południowej, wschodniej i środkowej Polski.

„Obecne wyniki modeli numerycznej prognozy pogody charakteryzują się pewnymi rozbieżnościami prognozowanego obszaru opadów, ich intensywności oraz czasu trwania. Oznacza to, że prognozy nadal obarczone są znaczną niepewnością, jednak wyniki z najnowszych przebiegów modeli charakteryzują się większą spójnością w porównaniu z prognozami omówionymi w poprzednim komunikacie.

Obecna sytuacja hydrologiczna charakteryzuje się występowaniem na rzekach dominacji strefy stanów niskich. 75% stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody niskiej. W nadchodzącym tygodniu w obszarach występowania opadów atmosferycznych spodziewane są wzrosty stanów wody. Natomiast, w obszarach najbardziej intensywnych opadów, wzrosty będą gwałtowne. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, zwłaszcza w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych. Dużym zagrożeniem mogą być lokalne podtopienia i zalania terenów zabudowanych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy na bieżąco analizuje wyniki modeli numerycznych, monitorując oraz reagując na wszelkie zmiany w wynikach modelowania, aby zapewnić właściwą osłonę hydrologiczno-meteorologiczną kraju.”

Ważne

W przypadku realizacji najbardziej niekorzystnych scenariuszy numerycznych prognoz pogody (prognozy modeli UM, Alaro) w południowej i częściowo centralnej części kraju prognozowane sumy opadów mogą stanowić zagrożenie powodziowe, zwłaszcza w obszarach górskich i zurbanizowanych, w zlewni górnej Wisły oraz górnej i środkowej Odry – informuje RCB.

Z aktualizowanymi na bieżąco prognozami zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych na terytorium Polski, można zapoznać się na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: LINK.

Komunikat RCB z 4 lipca 2025 r.: Prognoza silnych opadów deszczu od 7 do 13 lipca 2025 r.

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Chodzi o jedną z publikacji, która pojawiła się w mediach i która wskazuje na ryzyko wystąpienia bardzo wysokich opadów nad obszarem Polski w nadchodzącym tygodniu oraz o pojawiające się incydentalne wyliczenia średnioterminowych numerycznych modeli pogody, wskazujących na możliwość wzmożonych opadów deszczu w naszym kraju w przyszłym tygodniu. RCB zwraca uwagę, że – prognozy te są niestabilne i skrajnie zmieniają swoje wyliczenia dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

RCB: w drugiej połowie tygodnia, w części środkowo-wschodniej kontynentu, może wytworzyć się „niż genueński” (który był przyczyną powodzi we wrześniu 2024 r.)

Na dzień 4 lipca 2025 r. (tj. na dzień wydania komunikatu) – RCB podaje następujące fakty na temat ryzyka wystąpienia w Polsce intensywnych opadów deszczu i – potencjalnie – wynikającego z nich zagrożenia powodziowego:

  • Modele numeryczne konsekwentnie wskazują na możliwość powstania zatoki górnego niżu barycznego nad Europą, która będzie przyczyną opadów deszczu, a w drugiej połowie tygodnia w części środkowo wschodniej kontynentu może sprzyjać tworzeniu się deszczowych niżów, zwanych też „niżami genueńskimi”. Trajektorie tych niżów są różne i tylko część z nich obejmuje obszar Polski.

Warto dodać, że powódź, która miała miejsce w Polsce we wrześniu 2024 r., była spowodowana głównie przez intensywne i długotrwałe opady deszczy, wywołane właśnie przez niż genueński.

  • Ciepłe wody Morza Śródziemnego i Czarnego mogą zwiększać zawartość wilgoci w atmosferze, co potencjalnie sprzyja intensyfikacji opadów.
  • Eksperymentalne prognozy probabilistyczne ECMWF wskazują, że w dniach 9–12 lipca:
    • prawdopodobieństwo opadów przekraczających 20 mm/24h wynosi od 5 do 35%: we wtorek i środę na znacznym obszarze Polski, od czwartku do soboty w Polsce wschodniej i Małopolsce
    • prawdopodobieństwo opadów przekraczających 50 mm/12h wynosi od 0,1 do 2,5% (jest to próg najniższy w skali), w środę w całym kraju, od czwartku do soboty na wschodzie i południu.
    • Produkt EFI (Extreme Forecast Index) wskazuje punktowo na nietypową sytuację opadową na obszarze Europy Wschodniej (Rumunia, Ukraina, Białoruś). Wartość wskaźnika sugeruje, że choć nietypowe – opady nie będą ekstremalne. Ze względu na dużą zmienność prognoz z tak dużym wyprzedzeniem nie można wykluczyć, że „nietypowe” wartości wskaźnika związanego z wysokością opadów, incydentalnie mogą dotyczyć również obszaru Polski wschodniej i południowo-wschodniej.
  • Modele średnioterminowej numerycznej prognozy pogody wskazują, że największe prawdopodobieństwo intensywnych opadów dotyczy obecnie obszarów Rumunii, Ukrainy i Białorusi. Ze względu na zmienność prognoz, zasięg tych zjawisk może się jednak istotnie zmieniać. Nadal utrzymuje się bardzo duża zmienność wyników tych prognoz, w odniesieniu do opadów wyniki te skrajnie się zmieniają i to na znacznym obszarze Europy Środkowej i Wschodniej.

Powyższe prognozy, według RCB, mogą skutkować dla obszaru Polski:

  • Opadami rzędu 20 mm/24h lub nieco większymi, które – choć lokalnie mogą powodować utrudnienia (np. w czasie burz) – będą w wielu regionach korzystne w kontekście suszy.
  • Opadami przekraczającymi 50 mm/12h, które mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza, jeśli będą występować przez więcej niż 1 dzień, jednak – obecnie ryzyko ich wystąpienia nad Polską jest bardzo niskie.

Czy grozi nam powódź i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Zgodnie z aktualnymi wynikami numerycznych modeli pogody – według RCB – prawdopodobieństwo wystąpienia opadów ekstremalnych w naszym kraju jest stosunkowo niewielkie, jednak nadchodzący tydzień zapowiada się bardziej zasobny w opady atmosferyczne niż miniony okres. Ma się to przełożyć na wzrosty stanu wody, przede wszystkim na mniejszych ciekach, lokalnie możliwe jest również wystąpienie zagrożenia hydrologicznego. Na dziś ryzyko wystąpienia wielkoskalowej powodzi w Polsce jest niskie. Sytuacja jednak wymaga obserwacji i analizy ze względu na specyfikę numerycznych prognoz pogody – informuje z dużą dozą ostrożności RCB.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB na bieżąco monitoruje sytuację prognostyczną. Z każdym dniem otrzymuje więcej i lepszej jakości dane, które pozwalają bardziej szczegółowo opisać przebieg pogody w przyszłym tygodniu. RCB zapewnia, iż – w przypadku pojawienia się jednoznacznych sygnałów o zwiększonym zagrożeniu, z jak największym wyprzedzeniem, zostaną wydane ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne oraz odpowiednie komunikaty.

Jak przedstawia się aktualna sytuacja hydrologiczna?

Aktualna sytuacja hydrologiczna na rzekach wskazuje, że 73% stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody niskiej, 25% w strefie wody średniej, 2% w strefie wody wysokiej. Na kolejnych stacjach osiągane i przekraczane są absolutne minima stanu wody. Przewaga niskiego stanu wody na rzekach w Polsce powoduje, że koryta cieków posiadają potencjał retencyjny. Dla wielu zlewni w Polsce obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną. Na prawie 300 stacjach hydrologicznych aktualne wartości przepływu są niższe niż wartości średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ).

RCB: „Nie można jednak całkowicie wykluczyć wystąpienia intensywnych opadów w tym sezonie w Polsce, a dalej powodzi”

Ryzyko wystąpienia powodzi w nadchodzącym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.) RCB ocenia jako niskie, ale jak kształtują się prognozy w dłuższej perspektywie – sezonowej?

Na południu Europy bite są kolejne rekordy temperatury powietrza. Akweny morskie osiągają bardzo wysokie temperatury wody, która nadal się nagrzewa. Powoduje to niestabilność systemu i tworzenie potencjału do występowania ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych i hydrologicznych. W tym kontekście, nie można jednak całkowicie wykluczyć wystąpienia intensywnych opadów w tym sezonie w Polsce, a dalej powodzi – informuje RCB.

Jak chronić się przed powodzią? MSWiA podpowiada, w jaki sposób można zwiększyć swoje bezpieczeństwo w razie zagrożenia powodziowego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wyjaśnia w jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo swoje (i swoich bliskich) w kontekście ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych i hydrologicznych związanych z intensywnymi opadami deszczu i wynikającego z nich zagrożenia powodziowego:

Przed powodzią:

  • sprawdź zagrożenie powodziowe dla twojego miejsca zamieszkania,
  • słuchaj prognoz pogody i śledź komunikaty lokalnych mediów,
  • wykup polisę ubezpieczeniową,
  • zapoznaj się ze sposobami ostrzegania i alarmowania, drogami i miejscami ewakuacji ludzi, zwierząt, pojazdów, maszyn rolniczych i innego mienia,
  • opracuj rodzinny plan powodziowy (wzór do pobrania pod adresem: LINK),
  • wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci i osoby starsze, powinni wiedzieć co robić w razie powodzi, ustal sposoby kontaktowania się i drogi ewakuacji,
  • naucz domowników wyłączania głównego zasilania elektrycznego i dopływu gazu i wody,
  • nie umieszczaj na poziomie piwnic urządzeń wrażliwych na działanie wody,
  • utrzymuj sprawny system odprowadzania wód z dachu oraz ukształtowanie terenu wokół domu w sposób umożliwiający odpływ deszczówki z okolic budynków,
  • regularnie udrażniaj rowy odwadniające,
  • zabezpiecz budynki (np. budowa murku, przygotowanie na czas powodzi osłon na drzwi i okna piwnic),
  • aby zapobiec wypływowi ścieków z kanalizacji zamontuj specjalne zawory lub bądź przygotowany do zatkania rur.

W sytuacji zagrożenia powodziowego:

  • słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu i telewizji,
  • jeśli możesz – odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce, np. do znajomych czy rodziny,
  • upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi, ustal sposoby kontaktowania się i drogi ewakuacji,
  • naucz najbliższych członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody,
  • przenieś miejsca sypialne i wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • przygotuj w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody osobiste oraz inne dokumenty potwierdzające tożsamość, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentację działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe,
  • zgromadź w domu niezbędną ilość żywności o długotrwałej ważności do spożycia, wodę i przygotuj odpowiednią odzież, latarki, koce i środki higieniczne,
  • dbaj o to, by telefony komórkowe cały czas były naładowane,
  • pojazdy z terenu posesji przemieść w niezagrożone powodzią miejsca,
  • zabezpiecz budynki i przygotuj worki z piaskiem,
  • rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego; jest ona zawsze dużo trudniejsza i czasochłonna niż ewakuacja ludzi (sprzęt pływający straży pożarnej czy wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt),
  • przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiaj z sąsiadami o wzajemnej pomocy przy załadunku,
  • paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce,
  • zabezpiecz substancje niebezpieczne takie jak: pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne,
  • zadbaj o bezpieczne przechowywanie zbiorników z olejem, paliwem,
  • jeśli masz sprzęt pływający - utrzymuj go w sprawności (pontony, łodzie itp.) i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia,
  • przygotuj się do ewakuacji.

Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko. Oprócz zagrożenia utonięciem, musisz liczyć się z narażeniem na choroby zakaźne, brak prądu, wody i kanalizacji. Pamiętaj, że w razie konieczności możesz nie otrzymać pomocy medycznej na czas. Nie zostawaj na zalanym terenie ze względu na dobytek – teren będzie zabezpieczony przez właściwe służby.

W trakcie powodzi:

  • w miarę możliwości zapobiegaj tworzeniu się atmosfery paniki,
  • wyłącz instalację elektryczną i gazową oraz zabezpiecz sieć kanalizacyjną lub szambo,
  • w przypadku niebezpieczeństwa natychmiast przemieść się na wyżej położone tereny,
  • jeśli posiadasz telefon komórkowy, miej go zawsze przy sobie i zadbaj, aby bateria była naładowana,
  • ustaw radioodbiornik zasilany bateriami na częstotliwość lokalnej stacji radiowej, aby uzyskać najnowsze informacje o sytuacji i sposobach postępowania,
  • przygotuj się do ewakuacji; pamiętaj o tym, że osoby dorosłe powinny mieć przy sobie nie więcej niż 50 kg bagażu (do 20 kg na osobę, do 50 kg na rodzinę),
  • miej przy sobie apteczkę pierwszej pomocy i używane przez domowników leki, niezbędny zapas jedzenia i wody pitnej, ciepłe ubrania, śpiwory i koce (zgromadzone w górnych partiach domu),
  • nie używaj wody ze studni ani wody gruntowej - może być skażona,
  • nie chodź po obszarach zalanych – szybko płynąca woda może przewrócić dorosłego człowieka; jeśli musisz przekroczyć zalany obszar użyj do badania gruntu przed sobą tyczki,
  • w razie zagrożenia życia lub zdrowia dzwoń na numer alarmowy 112.

Niezależnie od aktualnej sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej – warto znać powyższe zasady.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

Przelew darowizny ze środków firmowych spółki: Czy zwolnienie z podatku od darowizn nadal obowiązuje? Skarbówka wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce kością niezgody. Ale coś się zmienia po 10 latach

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

5 tys. zł grzywny, konfiskata sprzętu, a nawet areszt za korzystanie z kamery samochodowej. Nowe przepisy są bezlitosne, bo kierowców nie uratuje nawet „nieumyślność”, ale – będą zmiany

W związku z trwającym właśnie sezonem urlopowo-wakacyjnym – wielu Polaków odbywa teraz dłuższe wyprawy samochodowe, korzystając przy tym z rejestratorów obrazu w postaci kamer samochodowych. Motywy rejestrowania jazdy są różne – ale większość kierowców robi to po prostu dla bezpieczeństwa (zarejestrowany obraz pełni funkcję dowodową w przypadku kolizji lub wypadku oraz może okazać się pomocy w namierzaniu „piratów drogowych”), niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takim – z pozoru nikomu nieszkodzącym działaniem – może nabawić się nie lada problemów. Na szczęście rząd zajął się już tymi „nadmiarowymi” regulacjami, ale ci, którzy będą używać kamer samochodowych w najbliższym czasie – muszą nadal mieć się na baczności.

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Rząd ujawnia plan waloryzacji emerytur 2026 – tylko minimum! Co to oznacza dla milionów seniorów?

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

REKLAMA