REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pożyczka, Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Public relations (PR)

Public relations to jedno z kluczowych zagadnień w wielu firmach. Co oznacza i jak może pomóc w rozwoju działalności gospodarczej?

Sztuczna inteligencja (SI)

Czym jest sztuczna inteligencja (SI)? Jakie zagrożenia i korzyści są związane z jej rozwojem? Jaki może mieć wpływ na rynek pracy?

Czy udzielanie niskoprocentowych pożyczek pracownikom generuje obowiązki podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pracodawca, który udziela niskooprocentowych pożyczek swoim pracownikom, nie musi odprowadzać podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wellbeing

Wellbeing może przynieść wiele korzyści w  firmie. Z tego powodu warto wiedzieć czym jest i jak można go wdrożyć.

REKLAMA

Udzielenie pożyczki spółce - opodatkowanie PCC i VAT

Udzielenie pożyczki spółce to częsty sposób na poprawienie jej płynności finansowej przez wspólników lub podmioty trzecie. W związku z udzieleniem pożyczki rodzi się wątpliwość o skutki podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka często nazywana jest „becikowym”. Kto może otrzymać takie wsparcie?

Media społecznościowe

Media społecznościowe odgrywają dziś wiele ról. Ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z tych platform.

Bullying

Bullying ma różne formy. Każda z nich może jednak wywołać poważne problemy u ofiary. Jak przeciwdziałać temu zjawisku?

REKLAMA

Bioróżnorodność

Bioróżnorodność jest fundamentem życia na Ziemi, a jej zachowanie jest kluczowe dla stabilności ekosystemów, zdrowia ekosystemów, a także dla przetrwania ludzi i innych organizmów.

Czy odsetki od pożyczek udzielonych przez komplementariuszy stanowią koszty uzyskania przychodów dla spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odsetki od pożyczek udzielonych spółce przez komplementariuszy, będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodów.

Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze jest niezbędne, gdy chcemy oddać swój głos w wyborach. Kto ma czynne prawo wyborcze w Polsce?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze to jedno z podstawowych pojęć Kodeksu wyborczego. Na czym polega? Kto ma bierne prawo wyborcze w Polsce?

Czy udzielenie pożyczki przez spółkę - podatnika VAT, podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że spółka z o.o. z tytułu udzielonej Pożyczki występuje w roli podatnika VAT i w konsekwencji czynność udzielenia przez nią na rzecz innej spółki pożyczki stanowi usługę objętą zakresem podatku od towarów i usług, kwalifikowaną jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającą zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Czy udzielenie pożyczki przez spółkę stanowi usługę objętą podatkiem VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że udzielenie pożyczki przez spółkę stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Upskilling

Na czym polega upskilling i czym różni się od reskillingu? Podpowiadamy jak wdrożyć upskilling krok po kroku.

Reskilling

Reskilling to pojęcie coraz częściej pojawiające się na rynku pracy. Na czym polega i czy warto wdrożyć takie działanie?

Pora nocna

Pora nocna została określona w Kodeksie pracy. Czy każdego pracownika można zatrudniać w porze nocnej? Co z dodatkiem za taką pracę?

Czy udzielenie przez spółkę pożyczki na rzecz podmiotu powiązanego stanowi ukryty zysk?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że kwota pożyczki udzielonej przez spółkę na rzecz podmiotu powiązanego, tj. spółki jawnej, której udziałowcami są wspólnicy spółki, będzie stanowić dochód z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT. 

Compliance

Compliance to ważny termin w działalności wielu firm. Co oznacza? Jakie ma zalety i z jakimi wyzwaniami się wiąże?

Wyborca niepełnosprawny

Kim jest wyborca niepełnosprawny? Termin ten został zdefiniowany w Kodeksie wyborczym.

Dofinansowanie pobytu w żłobku

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku to jednak z form wsparcia rodzin z dziećmi. Komu przysługuje takie świadczenie i jak można je uzyskać?

Instytucje pożyczkowe pod nadzorem KNF od 1 stycznia 2024 r.

Działalność instytucji pożyczkowych w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego od 1 stycznia 2024 r. będzie podlegała nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - przypomniała KNF. Nowe obowiązki wprowadza nowela ustaw w celu przeciwdziałania lichwie.

Czy skapitalizowane odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie kapitalizacji?

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), skapitalizowane odsetki przysługujące spółce stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji. Spółka, która nie potrącała dotychczas skapitalizowanych odsetek, jako koszt uzyskania przychodów jest uprawniona do korekty zeznania podatkowego i uwzględnienia skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów.

Znak „x”

Znak „x” stawiamy na karcie do głosowania podczas wyborów. Definicję znaku „x” znajdziemy w Kodeksie wyborczym. 

Kodeks wyborczy

Kodeks wyborczy to istotny akt prawny regulujący problematykę wyborów. Jakie kwestie określa i z jakich rozdziałów się składa?

Centralny Rejestr Wyborców

Czym jest Centralny Rejestr Wyborców? Jakie dane zawiera i kiedy został uruchomiony?

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Czym jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jaki jest wymiar takiego zwolnienia i jak o nie wnioskować?

Headhunter

Headhunter to ważna osoba w procesie rekrutacji pracownika. Czym się zajmuje headhunter, jakie powinien mieć kwalifikacje i ile zarabia?

Czy pożyczka zagraniczna musi być zgłaszana i opodatkowana w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że w przypadku umowy pożyczki zawartej za granicą RP, nie ma konieczności składania zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej pożyczce oraz obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy umowa pożyczki może być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania umów pożyczek. KIS potwierdza, że w przypadku zwolnienia od podatku od towarów i usług przez przynajmniej jedną ze stron umowy, nie ma obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ta interpretacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy planują zaciąganie pożyczek, ponieważ może wpłynąć korzystnie na ich działalność gospodarczą.

Blog

Blog to popularna forma publikacji artykułów, porad czy grafik. Na czym polega praca bloggera? W jaki sposób blog może pomóc w prowadzeniu firmy?

E-commerce

E-commerce to ważne pojęcie w dobie szybkiego rozwoju usług i internetu. Co oznacza? Czym zajmuje się branża e-commerce?

Specjalista ds. kadr i płac

Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac? Jakie są najczęstsze wymagania stawiane osobom aplikującym na to stanowisko? Od czego uzależnione są zarobki?

Czternasta emerytura

Czym jest tzw. czternasta emerytura? Komu przysługuje i na jakich zasadach? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy?

Czy otrzymanie pożyczki zagranicznej wymaga opłacenia PCC oraz powiadomienia urzędu skarbowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowa pożyczki zawarta we Francji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce z uwagi na brak spełnienia warunków dotyczących miejsca zawarcia umowy oraz miejsca zamieszkania stron.

Kolejne niejasności wokół fundacji rodzinnych. Tym razem chodzi o pożyczki

Pożyczki w fundacjach rodzinnych bez podatku? W ostatnim czasie toczyła się publiczna dyskusja wokół tego, że art. 24q pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje rozstrzygnięcie, które może być furtką do unikania podatku przez fundacje rodzinne. Czy to kwestia niewłaściwego sprecyzowania przepisu czy też luka prawna? Stanowisko Ministerstwa Finansów jest jednoznaczne.

Czy wygaśnięcie zobowiązań po likwidacji spółki generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odniósł się do kwestii wygaśnięcia zobowiązań odsetkowych w wyniku likwidacji spółki. Kluczowe pytanie brzmiało: czy takie wygaśnięcie generuje przychód podlegający opodatkowaniu CIT?

Świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy kierowaną do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia. 

Dobry start

Dobry start to jedno ze świadczeń, jakie mogą otrzymać rodzice na wyprawkę szkolną dla dziecka. Jakie warunki należy spełnić?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS)

Jakie zadania ma Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych? W jaki sposób może to pomóc konsumentom?

Zasiłek okresowy

W określonych przypadkach osoby potrzebujące pomocy mogą ubiegać się o zasiłek okresowy. Ile wynosi świadczenie i na jak długo jest przyznawane?

Czy umowa pożyczki z podmiotem powiązanym podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Omawiany artykuł dotyczy kwestii opodatkowania umowy pożyczki zawartej przez przedsiębiorstwo z podmiotem powiązanym. W artykule przedstawione zostaje stanowisko Krajowej Izby Skarbowej (KIS) w tej sprawie. KIS stwierdza, że umowa pożyczki między spółką a podmiotem powiązanym, będącym podatnikiem VAT, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Workation

Workation to atrakcyjna opcja dla wielu pracowników i przedsiębiorców, którzy pragną połączyć pracę z podróżami i wakacyjnymi przeżyciami. Jednak warto zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie za sobą niesie.

Czy umowa pożyczki między osobą fizyczną - wspólnikiem spółki - a spółką podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor KIS omówił kwestię opodatkowania umowy pożyczki pieniężnej podatkiem od towarów i usług (VAT), zawartej między wspólnikiem spółki a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością . Zgodnie z interpretacją, umowa ta podlega korzysta ze zwolnienia. Dzięki temu żadna ze stron umowy nie będzie opodatkowana VAT-em. 

Czy udzielanie pożyczek przez rolnika podlega opodatkowaniu VAT?

W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, udzielanie pożyczek przez rolnika, zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT, podlega opodatkowaniu VAT. Jednakże, ze względu na specyfikę tej czynności, może ona korzystać ze zwolnienia od podatku.

Jak KIS interpretuje koszty uzyskania przychodu z umowy pożyczki i umowy inwestycyjnej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną dotyczącą kosztów uzyskania przychodu w kontekście zawartej umowy pożyczki i umowy inwestycyjnej. Interpretacja ta ma na celu wyjaśnienie, jakie skutki podatkowe niesie za sobą przekazanie wierzytelności na rzecz wspólników w ramach likwidacji spółki.

9% stawka podatku dla małych podatników CIT

Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 19 czerwca 2023 r. dotyczy możliwości zastosowania przez Wnioskodawcę, w latach 2020 i 2021, stawki podatku w wysokości 9% od dochodów innych niż z zysków kapitałowych. KIS uznała stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Czy umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą podatkowych konsekwencji zawarcia umowy pożyczki za granicą. W skrócie, umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski nie podlega w Polsce opodatkowaniu, mimo że środki uzyskane dzięki tej pożyczce zostały wydatkowane na terenie Polski.

Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?

REKLAMA