REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wellbeing - co oznacza?
Shutterstock

Wellbeing może przynieść wiele korzyści w  firmie. Z tego powodu warto wiedzieć czym jest i jak można go wdrożyć.

Wellbeing - co oznacza?

Wellbeing to pojęcie znane również jako dobrostan lub dobrostan psychiczny. Odnosi się ono do ogólnego stanu zdrowia i satysfakcji życiowej jednostki. Wellbeing obejmuje różne aspekty życia, takie jak fizyczne zdrowie, zdrowie psychiczne, zadowolenie z życia, relacje społeczne, poczucie sensu oraz satysfakcję z pracy. W praktyce oznacza stan, w którym dana osoba czuje się zrównoważona, zadowolona i ma wysoki poziom życiowego zadowolenia.

Jak wprowadzić w firmie wellbeing?

Wdrożenie wellbeing w firmie to proces tworzenia środowiska pracy, które promuje dobrostan pracowników. Istnieje wiele sposobów, w jakie firma może to zrobić, takie jak:

  • programy zdrowotne np. zajęcia fitness, badania lekarskie, doradztwo dietetyczne itp.;
  • wsparcie dla zdrowia psychicznego np. poprzez dostarczanie dostępu do wsparcia psychologicznego, programów rozwoju osobistego i zarządzania stresem może pomóc w poprawie zdrowia psychicznego pracowników.
  • dostarczenie pracownikom możliwości pracy zdalnej i elastycznych godzin pracy;
  • tworzenie kultury organizacyjnej, która promuje szacunek, współpracę i wsparcie między pracownikami;
  • promowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym;
  • ustalanie celów i nagradzanie osiągnięć.

Jakie rozwiązania można wprowadzić w firmie?

Wdrożenie wellbeingu w firmie może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa morale pracowników, redukcja absencji, zwiększenie produktywności oraz zdolności przyciągania i zatrzymywania utalentowanych pracowników. Kluczowe jest jednak to, aby programy wellbeingu były dostosowane do potrzeb i oczekiwań pracowników, a także by były stale monitorowane i doskonalone w oparciu o opinie pracowników.

Możliwe trudności i wyzwania

Mogą również pojawić się pewne trudności i wyzwania. Przykładowo wdrożenie kompleksowych programów wellbeingu może generować dodatkowe koszty dla firmy. Firmy muszą zatem zrównoważyć te koszty z oczekiwanymi korzyściami.

Nie wszyscy pracownicy mogą być zainteresowani lub otwarci na programy wellbeingu. Niektórzy mogą uważać, że takie programy są nieodpowiednie lub niepasujące do ich potrzeb. Dlatego ważne jest, aby zapewnić komunikację i edukację pracowników na temat korzyści wellbeingu.

Pracownicy w firmie mogą mieć też różne potrzeby. 

Co ciekawe, pracownicy mracownicy mogą odczuć zmęczenie lub przesyt, jeśli firma wprowadza zbyt wiele programów wellbeingu naraz lub próbuje narzucić zbyt wiele zmian w krótkim czasie. Ważne jest, aby wprowadzać te programy stopniowo i dostosowywać je do tempo i potrzeb organizacji.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA