REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Koronawirus

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r. oraz odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak będzie wyglądała nauka w warunkach epidemii koronawirusa?

Wnioski o dodatek solidarnościowy do końca sierpnia

Do końca sierpnia, osoby które straciły pracę w czasie pandemii mogą składać wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do tej pory wypłacono ponad 185 tys. takich świadczeń. Z tego tytułu wypłacono blisko 246 mln złotych.

Zwolnienie z odpowiedzialności karnej pod pretekstem walki z COVID-19

Sejm przedstawił projekt ustawy zgodnie z którym z odpowiedzialności karnej zwolniony będzie każdy, kto naruszy obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy. Eksperci zwracają uwagę, że taka regulacja nie znajduje żadnego uzasadnienia.

Czy pracodawca może czytać pocztę służbową pracownika?

Monitoring poczty służbowej oraz jej czytanie przez pracodawcę budzi wiele emocji. Niemniej jednak Urząd Ochrony Danych Osobowych stoi na stanowisko, że pracodawca może kontrolować służbową pocztę elektroniczną pracownika, ale musi najpierw poinformować o prowadzeniu monitoringu poczty.

REKLAMA

Skuteczna interwencja doradców podatkowych – 140 tys. przedsiębiorców odzyska pieniądze z ZUS

Sejm zmienił wadliwe przepisy, a ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z opłacania składek złożone do 30 czerwca przez płatników, którzy posiadali nadpłatę lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem. Wnioski te zostaną rozpatrzone nawet wtedy, gdy wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek. To efekt interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który zajął się tą sprawą na prośbę samorządu doradców podatkowych.

Podatek od nieruchomości – o ile wzrosną stawki w 2021 roku?

Od przyszłego roku podatek od nieruchomości może wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Bedzie drożej, bo wraz ze wzrostem cen rosną nie tylko podatki, ale również opłaty uzdrowiskowe, miejscowe i targowe. Nowe stawki podatku od nieruchomości od 2021 roku uchwalą rady gmin.

Podatek od nieruchomości - kto, jak i ile zapłaci?

W stosunku do obecnego roku podatek od nieruchomości w 2021 roku może zostać podniesiony o maksymalnie 3,9%. Decyzję o ewentualnej podwyżce podejmą poszczególne gminy, na co będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Przyjrzyjmy się także temu, jak podatek o nieruchomości w 2021 roku będzie formalnie uiszczany, tj. kto będzie zobowiązany, kto będzie zwolniony, jakie dokumenty będą niezbędne, w jakich terminach podatek powinny opłacać osoby fizyczne oraz osoby prawne. Oczywiście sytuacja wywołana przez COVID-19 może doprowadzić do zmian w zakresie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości, o czym na pewno będziemy informować na naszym portalu.

Nie każdy, kto dużo pracuje - jest idealnym pracownikiem

Jak rozpoznać sytuację, kiedy z pracownika zmieniamy się w pracoholika? Dlaczego to nam nie służy i jak sobie z tym radzić?

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie mogą odpuszczać zasad reżimu sanitarnego

Zagrożenie jest wciąż realne, dlatego nadal wszyscy powinniśmy zachować czujność i przestrzegać reżimu sanitarnego - przypomina przedsiębiorcom minister pracy Marlena Maląg. Dodatkowe kontrole w związku z epidemią zapowiedziała Państwowa Inspekcja Pracy.

Nauka w szkołach od 1 września 2020 r. - projekty rozporządzeń

Nowe rozwiązanie prawne regulujące naukę w szkołach od 1 września 2020 r. zostały skierowane do konsultacji. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez MEN w związku z koronawirusem rozwiązaniami.

Pracoholik nie jest idealnym pracownikiem. Dzień Pracoholika 2020

Pracoholik to nie pracownik idealny, ale osoba potrzebująca pomocy i wsparcia - wskazuje psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Justyna Soroka. W ocenie ekspertki, obchodzony w środę Dzień Pracoholika może być okazją do zastanowienia nad rolą, jaką w naszym życiu odgrywa praca.

Pomoc dla firm, czyli projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2 [OPINIA]

Zakończyły się konsultacje publiczne senackiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2. Business Centre Club z aprobatą przyjmuje propozycje rozszerzające katalog wsparcia dla przedsiębiorców przewidziany w dotychczas przyjętym ustawodawstwie. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, epidemia COVID-19 ma istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki. W przypadku niektórych branż można mówić wręcz o zapaści.

Szkoła od września 2020 - zmiany związane z żółtymi i czerwonymi strefami

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że wprowadzenie czerwonych i żółtych stref w powiatach o zwiększonej liczbie zakażeń koronawirusem wiąże się z modyfikacją działań dotyczących funkcjonowania szkół od 1 września 2020 r.

Jak stosować podatkowe ułatwienia czasu epidemii? Przygotuj firmę na kontrolę rozliczeń fiskalnych i prawa do finansowego wsparcia

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące praktycznego stosowania przepisów umożliwiających korzystne rozliczenie należności fiskalnych w związku z korona wirusowym kryzysem gospodarczym. Podatnicy, którzy zastosowali się do objaśnień w stanach faktycznych zbieżnych z opisanymi w dokumencie uzyskają urzędową ochronę na wypadek kontroli fiskusa. Weryfikacji należy spodziewać się nie tylko w zakresie należności podatkowych, ale również prawa do otrzymania i prawidłowości rozliczenia finansowego wsparcia otrzymanego w związku z ekonomicznym spowolnieniem.

Jak rozliczać podatkowo pracę zdalną?

Praca zdalna a podatki. Jak powinno wyglądać rozliczenie podatkowe pracy zdalnej od strony pracodawcy podpowiada ekspert Grant Thornton.

Dopłata do czynszu (dopłata do dodatku mieszkaniowego) - dla najemców poszkodowanych przez COVID-19

Najemcy, którzy utracili dochody z powodu COVID-19, będą mogli ubiegać się o dopłatę do czynszu. Ten nowy rodzaj wsparcia (tj. dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę) ma stanowić 75% miesięcznego czynszu opłaconego przez najemcę za zajmowany lokal, przy czym nie więcej niż 1 500 zł miesięcznie. Jakie warunki będzie musiał spełniać najemca?

Ważność certyfikatów rezydencji i zasady składania informacji o cenach transferowych w czasie COVID-19

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła zmiany dotyczące ważności certyfikatów rezydencji oraz przedłużyła terminy w zakresie składania informacji o cenach transferowych.

Koronawirus. Strefa żółta i czerwona - jakie ograniczenia?

Od 8 sierpnia 2020 r. w powiatach z największym wzrostem zakażeń w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim wrócą niektóre obostrzenia. Zobacz jakie ograniczenia będą obowiązywać w poszczególnych strefach. 

Epidemia koronawirusa a pomoc publiczna

Czy udzielane przez JST w związku z epidemią COVID-19 zwolnienia podatkowe oraz ulgi w spłacie należności podatkowych i cywilnoprawnych należy traktować jako pomoc publiczną? Czy stosować tu zasady udzielania takiej pomocy, czy też można ich udzielać z pominięciem tych zasad i procedur?

Jak się nie rozpraszać podczas pracy zdalnej?

55% badanych pracowników (Badanie ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska, 2020) wskazało, że w trakcie home office najbardziej rozprasza ich przeglądanie Internetu lub oglądanie telewizji. Skutkiem tego rozpraszania są często dłuższe godziny pracy. Wiele firm planuje przedłużyć pracę zdalną do jesieni, dlatego przed managerami stoi trudne zadanie. Zadbać o pracowników, aby byli oni tak samo efektywni i zaangażowani w pracę, jak przed pandemią. Warto postawić na różne techniki, które nie tylko odstresują zespół, ale też zmobilizują do pracy.

Zarobki programistów, informatyków i innych specjalistów IT w 2020 r.

W pierwszej połowie 2020 roku, mimo zawirowań z powodu koronawirusa i problemów z tym związanych, które stały się udziałem wielu firm, w branży IT oferowane zarobki wzrosły w porównaniu do tego samego okresu 2019 r.

9 praktycznych zaleceń dla pracodawców w sprawie powrotu pracowników do biur

Wyniki badania 4Business&People i Business Centre Club z lipca 2020 roku jasno wskazują, że co 4 pracownik nie chce wracać do biura. Jak zaplanować powrót z pracy zdalnej? Oto 9 praktycznych zaleceń dla pracodawców.

Kiedy PPK obejmie Twoją firmę?

PPK wprowadzane są stopniowo w 4 etapach. Epidemia koronawirusa nieco namieszała w terminach przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Kiedy PPK obejmie Twoją firmę?

Koronawirus. Dodatkowe obostrzenia w powiatach z największym przyrostem zakażeń 

Padają kolejne dzienne rekordy liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z tym minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie dodatkowych rygorów w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. Mają zacząć obowiązywać od soboty.

Czy umowa zlecenie wyklucza dodatek solidarnościowy?

Wiadomo, że podjęcie pracy na podstawie umowy o pracę wyklucza możliwość pobierania dodatku solidarnościowego. Jak jest w przypadku umowy zlecenia?

Koronawirus. Hybrydowy model kształcenia na uczelniach od 1 października 2020 r.

Uczelnie przygotowują się do rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021 w warunkach epidemii koronawirusa. Większość szkół wyższych preferuje model mieszany.

Koronawirus. Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - wytyczne MEN, MZ i GIS

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wytyczne dla szkół i placówek przygotowane wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia. Mają one obowiązywać od września 2020 roku, kiedy planowany jest powrót o stacjonarnej nauki w szkołach. Jak mają wyglądać środki bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa?

Bezpieczny powrót do szkół w warunkach epidemii koronawirusa - organizacja roku szkolnego 2020/2021

Minister Edukacji Narodowej przedstawił jak ma wyglądać nowy rok szkolny. 1 września uczniowie wrócą do szkół, przygotowano jednak warianty funkcjonowania szkół i placówek w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie.

Czy przedsiębiorcy muszą sami sfinansować wychodzenie z kryzysu? [PODCAST]

Czy to na przedsiębiorcy leży cały ciężar wychodzenia z kryzysu? Dariusz Grabowski w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (INFOR.pl) analizuje działania, jakie powinny podjąć firmy, aby utrzymać się na rynku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Wzmożone kontrole PIP - czy pracownicy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy?

Wzmożone kontrole PIP mają na celu zbadanie, czy pracodawcy w czasie epidemii koronawirusa zapewniają pracownikom bezpieczne i niezagrażające zdrowiu warunki do pracy. Podstawową kwestią jest przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego związanego z COVID-19.

Koronawirus a limit gości w restauracjach i na weselach

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Work-life balance - 4 sposoby na zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym

Work-life balance jest szczególnie trudno osiągnąć, pracując zdalnie. Dom to miejsce prywatne, gdzie opiekujemy się dziećmi, gotujemy, sprzątamy, spędzamy wolny czas i pracujemy. Jak zatem zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym? Katarzyna Richter, międzynarodowy specjalista z obszaru HR i  komunikacji międzykulturowej, przedstawia 4 sposoby.

Jak rozwijać przedsiębiorstwo transportowe - sposoby na finansowanie w 2020 r.

Rok 2020 jest szczególnie trudny dla branży transportowej. Koronawirus, pakiet mobilności, Green Deal - wszystko to znacząco wpływa na transport. Jak w tym ciężkim okresie rozwijać i inwestować w przedsiębiorstwo transportowe? Jak uzyskać odpowiednie dofinansowanie dla firmy?

Czy pracownik musi ujawniać dokąd wybiera się na urlop?

Czy pracodawca może pytać pracownika o kierunek wakacyjnego wyjazdu? W jakich przypadkach pracownik powinien poinformować pracodawcę o tym, gdzie wybiera się na urlop?

Dodatkowa praca zdalna – jak można zarobić, nie wychodząc z domu?

Praca zdalna, która ostatnio jest tak popularna ze względu na koronawirusa, może stanowić dodatkowe źródło dochodów. Teraz łatwiej można znaleźć tego typu pracę. Podpowiadamy, jak i gdzie zarobić, nie wychodząc z domu.

Urlop ojcowski a zasiłek macierzyński - czy obniżenie etatu z powodu koronawirusa ma wpływ na jego wysokość?

Nie otrzymuje się wynagrodzenia za urlop ojcowski. Za czas urlopu dla ojca przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Czy obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa ma wpływ na jego wysokość?

Ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego dla pracownika objętego przestojem na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy?

Odpowiedzialność pracodawcy a odpowiedzialność pracowników w zakresie BHP w zakładzie pracy

BHP - to wszystkim znany skrót określający zbiór zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, mających na celu kształtowanie odpowiednich warunków pracy. Na straży ich przestrzegania stoi Państwowa Inspekcja Pracy, a podstawowym aktem prawnym określającym prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców, jest Kodeks Pracy. W wielu przedsiębiorstwach właściciel firmy nie zajmuje się zasadami BHP osobiście, delegując do tego odpowiednich specjalistów czy pracowników. W takim wypadku pojawia się zagadnienie, kto powinien odpowiadać za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

Koronawirus. Jak może wyglądać nauka w roku szkolnym 2020/2021?

Dyrektorzy szkół na własną rękę przygotowują różne scenariusze na nowy rok szkolny. Wśród pomysłów na ochronę przed koronawirusem pojawia się system dualny, czyli podzielenie dzieci na grupy, które na zmianę przychodzą do szkoły i uczą się zdalnie.

Koronawirus. Szkoły przygotowują się na naukę stacjonarną i zdalną w roku szkolnym 2020/2021

Według zapowiedzi rządu we wrześniu uczniowie mają wrócić do szkół, dyrektorzy będą jednak mogli zdecydować o ich zamknięciu. W związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną dyrektorzy przygotowują się na każdy scenariusz. Podkreślają także rolę odpowiednich procedur.

2 września 2020 r. pierwszym dniem normalnej nauki w szkołach

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wypowiedział się, że 2 września 2020 r. powinien być pierwszym dniem normalnej nauki w szkołach. Zapowiedział również propozycje zmian w przepisach, aby "dać możliwość większej regionalizacji działań", a także, aby szkoły w powiatach mogły reagować na stan epidemiczny.

Praca zdalna na stałe w Kodeksie Pracy? To możliwe

W czasach pandemii praca zdalna pozwoliła na utrzymanie działalności firm w wielu branżach. I choć początkowo podchodzono do tego modelu z lekka obawą, szybko okazało się, że jest on korzystny zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Teraz jest szansa, że pojawi się w Kodeksie Pracy.

Jeszcze można składać wnioski o dodatek solidarnościowy

Wsparcie przysługuje osobom, które straciły pracę po 15 marca lub kiedy umowy na czas określony wygasły po tym terminie.

Delegujesz pracowników za granicę? Obowiązują już nowe unijne przepisy

Nowe zasady dotyczą delegowania pracowników do innych państw członkowskich. Firmy będą miały trudność z ustaleniem do jakich zasad mają się stosować, gdzie wysyłać dokumenty czy w jakim miejscu uzyskać informacje o lokalnych regulacjach dotyczących wymaganych warunków pracy.

Koronawirus. Możliwy powrót obowiązkowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

W ostatnich dniach w Polsce odnotowywane są rekordowe wzrosty zakażeń koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza powrotu do obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny dla przyjeżdżających z zagranicy.

Ostatnie 2 dni na wniosek o dodatek solidarnościowy za lipiec 2020 r.

Zostały już tylko 2 dni na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy za lipiec 2020 r. Dodatek ten przysługuje osobom, które utraciły pracę po 15 marca 2020 r. w związku z koronawirusem.

Płaca minimalna w 2021 roku

Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniosło 2800 zł, a stawka godzinowa – 18,30 zł – poinformowało 28 lipca 2020 r. Centrum Informacyjne Rządu.

Koronawirus. Wstępne wytyczne sanitarne GIS dla szkół od września 2020 r.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformował, że nie widzi przeciwwskazań dla otwarcia szkół od września. Zapowiedział również, co znajdzie się we wstępnie przygotowanych już wytycznych epidemiologicznych, mających zapewnić bezpieczeństwo.

Praca zdalna w Google co najmniej do 30 czerwca 2021 r.

To już oficjalne - Google daje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej co najmniej do 30 czerwca 2021 r. Firma w tej sposób daje im możliwość planowania z wyprzedzeniem. Czy za przykładem Google pójdą inni pracodawcy?

Bezpieczniej i szybciej. Koronawirus zmienia przyzwyczajenia zakupowe konsumentów

Branża handlowa, pomimo zaskoczenia koronawirusem stanęła na wysokości zadania. Wszystkie siły zostały skierowane na rozwój technologii i wprowadzenie aplikacji, które jeszcze szybciej obsłużą klientów.

REKLAMA