REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak koronawirus zmienił podejście Polaków do oszczędzania?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak koronawirus wpływa na podejście Polaków do oszczędzania? / fot. Shutterstock
Jak koronawirus wpływa na podejście Polaków do oszczędzania? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czasie epidemii koronawirusa zmieniło się podejście Polaków do oszczędzania. Liczne badania wskazują na to, że więcej osób zamierza odkładać wyższe kwoty pieniędzy niż przed pandemią. Im dłużej będziemy zmagać się z COVID-19, tym bardziej zaczniemy myśleć o gromadzeniu oszczędności.

Jak pandemia koronawirusa zmienia stosunek Polaków do oszczędzania?

Na oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych www.mojeppk.pl ukazał się artykuł o tym, jak zmieniło się podejście Polaków do oszczędzania w czasie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że sytuacja ta diametralnie zmieniła stosunek do finansów i odkładania pieniędzy na "czarną godzinę" w naszym kraju. Zdaniem autora artykułu najlepiej przedstawiają to przeprowadzane licznie badania opinii publicznej.

REKLAMA

Redakcja portalu www.mojeppk.pl  prezentuje najciekawsze wnioski płynące z badań.

Polecamy: PPK dla pracownika

Po pandemii 83% Polaków zamierza oszczędzać

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Zmian Społecznych „Jaka będzie Polska po epidemii?”, po epidemii zamierza oszczędzać 83% Polaków, w tym blisko 20% osób, które nie planowały tego wcześniej. 18% Polaków chce oszczędzać więcej niż przedtem, a w grupie trzydziestolatek/ów taką chęć deklaruje prawie co trzecia osoba. Najmniej liczną grupą z podobnym zamiarem są osoby powyżej 70. roku życia, 12,4% kobiet i tylko 5,3% mężczyzn. Pandemia i niepewna sytuacja gospodarcza zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w kraju i na świecie, uświadomiła Polakom, jak ważne jest długoterminowe oszczędzanie. Natomiast wzmożona chęć tworzenia poduszki finansowej wśród osób znajdujących się w okresie najwyższej aktywności zawodowej jest trendem, który przyczyni się do budowania prywatnego kapitału emerytalnego. 

Ponad połowa Polaków stara się oszczędzać więcej

Podejście do oszczędzania można również zmierzyć badając stopień pewności, czyli poziom ugruntowania opinii. Takie badanie, zatytułowane „Gorączka koronawirusa”, przeprowadził Neurohm dla Onetu. Okazuje się, że prawie połowa Polaków stara się bardziej oszczędzać w wyniku epidemii, ale tylko 31% pytanych ma co do tego pewność. Niski wskaźnik pewności wskazuje na to, że ten pogląd na oszczędzanie nie jest dobrze ugruntowany i zinternalizowany, a zatem istnieje mniejsza szansa, że przełoży się na działanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej osób będzie odkładało pieniądze wraz z przedłużaniem się epidemii

Natomiast im dłużej potrwa pandemia i wywołany nią kryzys gospodarczy, tym więcej Polacy będą myśleć o oszczędzaniu. Jak wynika z badania „Życie bez pensji” przeprowadzonego przez serwis kariery InterviewMe.pl, większość z nas nie jest przygotowana na funkcjonowanie bez bieżącego dochodu w obliczu sytuacji kryzysowych. Eksperci uważają, że każdy powinien posiadać zabezpieczenie finansowe, które pozwoli na utrzymanie się przez co najmniej pół roku. Tymczasem takie oszczędności ma jedynie 19% Polaków. Niemniej jednak zmierzenie się z rzeczywistością w dobie największego od dawna kryzysu gospodarczego może przełożyć się na popularyzację nawyku długoterminowego oszczędzania, czyli budowania finansowej poduszki bezpieczeństwa.

Zainteresowanym polecamy lekturę serwisu mojeppk.pl lub kontakt z ekspertami PFR Portal PPK sp. z o.o. pod numerem bezpłatnej infolinii 800 775 775.

Link do pełnej treści artykułu: https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Jak-pandemia-koronawirusa-zmienia-stosunek-Polak-w-do-oszcz-dzania.html

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę podjąłem pracę w polskiej firmie gdzie przez 10 lat odprowadzałem składaki licząc że po osiągnięciu wieku emerytalnego dostanę dodatek w formie emerytury z ZUS. Niestety jestem karany za PESEL.

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

REKLAMA

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA