REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd terytorialny, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podawanie przynależności partyjnej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest obowiązkowe

W wyborach samorządowych w zgłoszeniu kandydata na wójta należy obowiązkowo podać jego przynależność partyjną, nawet jeżeli kandydata nie zgłasza komitet wyborczy tej partii politycznej. Obowiązku takiego nie mają kandydaci komitetu na radnych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego należnych pracownikowi

Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.

Uznanie wypadku przy pracy

Przepis art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn.zm.) umożliwia uznanie związku z pracą nie tylko wypadku, który zdarzył się podczas wykonywania przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy,nawet bez polecenia, ale również wypadku, który nastąpił w związku z wykonywaniem tego rodzaju czynności. Związek funkcjonalny z pracą istnieje niezależnie od czasu i miejsca, w którym wypadek nastąpił.

Zasady utrzymania czystości i porządku w gminie

Utrzymanie porządku i czystości jest zadaniem własnym każdej gminy. Najważniejszym elementem gwarantującym prawidłowe wykonanie tego obowiązku jest uchwalenie przez radę gminy regulaminu utrzymania czystości i porządku.

REKLAMA

Potrącenie kary pieniężnej za udzielenie zamówienia publicznego bez zachowania procedury

Prowadzę sprawy kadrowo-płacowe w powiatowym urzędzie pracy. Dyrektor urzędu poinformował mnie o konieczności potrącenia specjaliście ds. zamówień publicznych kary pieniężnej w wysokości 7299 zł (trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia) za udzielenie zamówienia publicznego bez wcześniejszego zamieszczenia ogłoszenia o udzielenie takiego zamówienia. Jak zastosować karę w związku z przepisami o potrąceniach z wynagrodzenia? Czy mogę potrącić karę bez zgody pracownika, a jeżeli tak, to jaka część wynagrodzenia pracownika powinna zostać wolna od potrąceń?

Kiedy i jak dokonać korekty odpisu na zfśs

Na początku każdego roku trudno jest ustalić przeciętną planowaną w danym roku liczbę osób zatrudnionych. Dlatego na koniec roku, tj. na 31 grudnia, każdy pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinien dokonać korekty odpisu na ten fundusz.

Zasiłek rodzinny z dodatkami nie jest wliczany do dochodu

Czy ustalając dochód rodziny w celu kwalifikacji do zasiłku rodzinnego należy uwzględnić zasiłek rodzinny otrzymywany w poprzednim okresie zasiłkowym?

Dotacje dla samorządowych projektów edukacyjnych i oświatowych

Gminy i powiaty za kilka miesięcy będą miały możliwość zdobycia dotacji z funduszy unijnych na realizację wielu przedsięwzięć z zakresu edukacji, oświaty i rozwoju kultury. Będą to duże kwoty dofinansowania zarówno z programów administrowanych centralnie, jak i z regionalnych programów operacyjnych. Środki na dotacje z przeznaczeniem na poprawę jakości oświaty to aż 1,42 mld euro. Już teraz na projekty edukacyjne, oświatowe i kulturalne czekają do wykorzystania środki ze źródeł krajowych.

REKLAMA

Jak oceniane są kwalifikacje urzędników administracji samorządowej

Na jakim etapie powinny być sprawdzane kwalifikacje pracowników samorządowych? Jak procedury administracyjne mogą pomóc w ocenie działalności poszczególnych pracowników samorządowych?

Partnerstwo publiczno-prywatne

Budowa dróg i obiektów użyteczności publicznej należy do podstawowych zadań każdej gminy. Szansą na realizację takich inwestycji jest partnerstwo publiczno-prywatne. Jakie korzyści dla obu stron może przynieść taka współpraca?

Na jakie dochody mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego

Jak duże dochody ma gmina, zależy w dużym stopniu od jej rozwoju. Dużo przedsiębiorców to większe wpływy z podatków. Wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych gminy wynosi w 2007 roku 36,22 proc., a z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych 6,71 proc. Dochody poszczególnych samorządów to również wpływy wynikające z zarządzania majątkiem gminy, powiatu i województwa. Znaczącą część środków finansowych, szczególnie dla mniej zamożnych samorządów, stanowią subwencje i dotacje z budżetu państwa.

Opodatkowanie prezentów świątecznych

Zakup upominków o równej wartości dla wszystkich pracowników z bieżących środków firmy nie jest związany z działalnością socjalną, zatem wydatki na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ważna jest data rozwiązania umowy o pracę

Istnienie bądź nieistnienie prawa do odprawy przysługującej w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika musi być oceniane na gruncie przepisów obowiązujących w dacie rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem.

Musi nastąpić zmniejszenie stanu zatrudnienia

Zmniejszenie zatrudnienia oraz okoliczność, że przyczyna rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy leży po stronie pracodawcy stanowią wystarczającą przesłankę do zasądzenia od pozwanego pracodawcy na rzecz pracownika odprawy pieniężnej określonej w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych.

REKLAMA