REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Praca w szczególnych warunkach

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są wymagania dotyczące stosowania znaków bezpieczeństwa?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, nie zapominając o właściwym stosowaniu znaków bezpieczeństwa oraz prawidłowym oznaczaniu różnego rodzaju przeszkód lub niebezpiecznych miejsc i dróg w zakładzie pracy.

Jaka jest wysokość jednorazowego odszkodowania

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

Awaria klimatyzacji w pracy


Od tygodnia nie działa klimatyzacja, w pomieszczeniu w którym pracuje temperatura sięga 30 stopni, po godzinie nie da się normalnie pracować, pracodawca każdego dnia zapewnia mnie, że zostanie ona naprawiona, jednak bez skutku. Gdzie mogę zgłosić się z tym problemem?

Dodatek za pracę zmianową

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy poprzez wypłacanie dodatku zmianowego.

REKLAMA

Wkrótce odwrócony kredyt hipoteczny


Projekt ustawy dotyczący tzw. odwróconego kredytu hipotecznego może być okazją na godne życie dla wielu starszych osób. W zamian za kredyt, bank zaspokoi swoje roszczenia ze sprzedaży nieruchomości należącej do zmarłego kredytobiorcy.

Emerytura za wiele lat pracy w szczególnych warunkach

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne. Mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Czy mam prawo do wcześniejszego świadczenia emerytalnego

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne - mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Co robić, jesli ZUS nie uzna szczególnych warunków

Otrzymałem z Zakładu ZUS decyzje odmawiającą mi przyznania emerytury pomostowej. ZUS stwierdził, że nie pracowałem w szczególnych warunków. Co musi zawierać świadectwo pracy?

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach

W tym roku skończyłem 55 lat, mam przepracowane 36 lat w hutnictwie z wykazu A i do tej pory mogłem przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat (5-letni okres skrócony). Czy w tym związku z przejściowymi przepisami, w tym roku mogę przejść na emeryturę w wieku 55 lat zamiast 60? 

Czy skorzystam ze wcześniejszej emerytury

Mam 52 lata. Do 1999 roku posiadam 22 lata pracy, w tym w warunkach szkodliwych - od 1993 roku do 2008 roku. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę? 

Czy pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania niebezpiecznej pracy?

Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Gdy wykonywana przez niego praca grozi niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Ma jednak obowiązek zawiadomić o tym przełożonego.

Dla kogo emerytury pomostowe

Emerytury pomostowe to emerytury przewidziane wyłącznie dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Fakt przystąpienia do OFE nie ma żadnego znaczenia przy ustaleniu uprawnień do "pomostówki". 

Jakie prace znajdują się w wykazie prac w szczególnych warunkach

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązują przepisy o emeryturach pomostowych. Jestem zaciekawiony, jakie prace uznaje się za prace wykonywane w szczególnych warunkach? 

Jakie prace uznajemy za pracę w szczególnym charakterze

Czy mój zawód jest zaliczany do pracy w szczególnym charakterze. Czy będę mógł skorzystać z emerytury pomostowej. Proszę o aktualny spis prac w szczególnym charakterze.  

Seniorzy, jako znacząca grupa konsumentów

Osoby w wieku 60 lat oraz więcej są jedną z liczniejszych grup uczestników rynku konsumenckiego. Z badań UOKiK oraz praktyk Stowarzyszenia Konsumentów Polskich wynika, że niestety bardzo często są oni ofiarami nierzetelnych przedsiębiorców i bardzo rzadko dochodzą swoich roszczeń.

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

 Czy mężczyzna urodzony w 1952 r. posiadający okresy pracy w szczególnych warunkach ma prawo do emerytury wcześniejszej?

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach w pytaniach i odpowiedziach

Nie ma stuprocentowej pewności wprowadzenia emerytur pomostowych od 2009 roku. Możliwe, że przepisy dotyczące przechodzenia na wcześniejsza emeryturę za pracę w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze, będą nadal obowiązywać. Warto więc poznać podstawy przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

Osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje emerytura wcześniej, czyli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emeryturę wcześniejszą mogą uzyskać osoby urodzone przed 1 stycznia 1949r., które były zatrudnione przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia, szczególnie uciążliwych.

REKLAMA