REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak długo powinno trwać małżeństwo, żeby ZUS wypłacił rentę rodzinną? Komu przyypadną pieniądze po zmarłym małżonku?

Prawo do renty rodzinnej mają tylko określone przez ustawodawcę osoby. Aby je nabyć, muszą jednak spełnić konkretne warunki. Czy wiesz, jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS zgodził się wypłacić rentę?

15 maja - Ogólnopolski Dzień Opiekuna Osoby Starszej. W Polsce nie docenia się ich pracy

15 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Opiekuna Osoby Starszej. To ciężka, wymagająca, niedoceniana i niestety niewystarczająco wynagradzana praca. Opiekunów osób starszych brakuje od lat i zapotrzebowanie będzie tylko rosło.

Bon senioralny - dla kogo 2150,00 zł miesięcznie? Na jakie usługi dla seniora?

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Bezpieczeństwo transakcji i danych osobowych oraz nowoczesne metody płatności – tego oczekują emeryci po banku

Dla większości seniorów przy wyborze usług i produktów bankowych najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa, dostępność i lokalizacja placówek bankowych oraz wysokość opłat i prowizji.

 

REKLAMA

Zasady stosowania ulgi dla seniorów

Z ulgi dla seniora mogą korzystać kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia. Jakie są szczegółowe zasady stosowania tej ulgi? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów.

500 plus dla emerytów od czerwca 2024 r.

Już wkrótce seniorzy będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze w związku z coroczną waloryzacją kapitału przeprowadzaną przez ZUS. W tym roku może być to nawet 500 zł. Kto nie skorzysta?

Bon senioralny od 1 stycznia 2026 r. Komu będzie przysługiwał, na jakich zasadach, w jakiej wysokości? Pieniądze w ramach KPO

W ramach finansowania z KPO, od 1 stycznia 2026 r. wprowadzony zostanie bon senioralny przysługujący osobom w wieku powyżej 75. lat, które będą potrzebowały pomocy w codziennych czynnościach. Wartość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł miesięcznie. Komu dokładnie będzie przysługiwał, na jakich zasadach?

Czy Polska może stać się centrum kwalifikowanej opieki senioralnej w Europie?

Celem niniejszego artykułu jest li tylko zainicjowanie wprowadzenia na forum debaty publicznej w gronie ekspertów branży opieki senioralnej oraz polityków odpowiedzialnych za ten dział spraw społecznych w Polsce tematu: "Polska jako centrum kwalifikowanej opieki senioralnej w Europie".

REKLAMA

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Ulga na leki 2023/2024 – dla kogo i ile można odliczyć wydatków na lekarstwa

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi? Takie same zasady i limity co w 2023 roku obowiązują także w 2024 roku.

Ulga na leki 2023/2024 – dla kogo i ile można odliczyć wydatków na lekarstwa

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi? Takie same zasady i limity co w 2023 roku obowiązują także w 2024 roku.

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rady ds. polityki senioralnej.

Opieka senioralna w Polsce: „Centrum Zdrowia 75+” - hucpa wyborcza czy próba rzetelnego wyjścia problemowi naprzeciw?...

Szacuje się, że dzisiaj w Polsce osób w wieku 75+ jest 2,7 mln, to około 7 proc. obywateli. Seniorów będzie przybywało. Eksperci szacują, że w 2030 w tej grupie wiekowej będzie 11,3% społeczeństwa, w 2040 r. będzie to około 14,4 proc., a w 2050 r. – 16,5 proc. wszystkich obywateli. Już dzisiaj stanowią oni ważny liczebnie elektorat, nad którego potrzebami żadna licząca się siła polityczna w Polsce nie może przejść obojętnie.

Przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie za zatrudnienie seniora. Wysokość wsparcia ma wynosić do 50% minimalnego wynagrodzenia

Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie seniora. Wysokość dofinansowania ma wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

Bon senioralny. System wsparcia osób starszych wychodzi z szarej strefy i wkracza do srebrnej gospodarki.

Bon senioralny w drugiej połowie 2025 r. Potrzeba dziesiątek tysięcy opiekunów. Przejście z szarej strefy do srebrnej gospodarki.

Kto otrzyma bon senioralny? Ile wyniesie? Od kiedy?

Bon senioralny to nowe świadczenie, którego celem jest sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Maksymalna wartość bonu senioralnego to 2 150 zł. Pomoc skierowana jest do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin. Planowany termin wejścia w życie bonu senioralnego to druga połowa 2025 roku.

Bon senioralny do 2150 zł, dla osób powyżej 75 roku życia. Na sfinansowanie usług opiekuńczych. Jeszcze w 2024 roku? Konieczne 30-godzinne szkolenie dla opiekuna

Rząd Donalda Tuska zaproponuje bon senioralny w maksymalnej wysokości 2150 zł, dla osób powyżej 75 roku życia - poinformowała 21 marca 2024 r. minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o to aby zapewnić pomoc seniorowi w jego mieszkaniu, tak by nie była konieczna pomoc w domu spokojnej starości. Z założeń projektu ustawy o bonie senioralnym wynika, że projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu w III kwartale 2024 r. Nie podano informacji kiedy przepisy dot. tego rozwiązania wejdą w życie. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że bon senioralny ruszy dopiero w 2025 roku.

Portfel seniora, portfelem pełnym. Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

Ulga dla seniora - co się dzieje po przekroczeniu limitu przychodów?

Suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla pracujących seniorów nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł. Co się dzieje po przekroczeniu rocznego limitu przychodów zwolnionych w ramach tej ulgi?

Ulga dla seniora. Warunek „nieotrzymywania emerytury” powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu

Warunek „nieotrzymywania emerytury”, jako warunek do ulgi dla pracującego seniora, powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności ze stosunku pracy.

Opieka senioralna w Polsce: brak podejścia systemowego skutkuje fatalnym w skutkach akcjonizmem

Na początku należy stwierdzić, że polityka senioralna to niewątpliwie swoisty leitmotiv rządu premiera Donalda Tuska. Nie ma dnia, aby media nie donosiły o działaniach rządu związanych z próbami rozwiązania problemu, który jak miecz Damoklesa wisi nad całą sferą socjalną budżetu państwa, a tak właściwie nad przyszłością społeczno-gospodarczą Polski. A jest nim właśnie opieka senioralna. Kto z politycznych decydentów nie dostrzeże prawdziwej wagi tego problemu, nie ma co liczyć na powodzenie podczas następnych wyborów. I dotyczy to właściwie wszystkich krajów starzejącej się na gwałt Unii Europejskiej.

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

"Bon senioralny to konkretna usługa opiekuńcza". Minister Okła-Drewnowicz o planowanych rozwiązaniach

"Fundamentem w bonie senioralnym będzie to, że rodzinie pomagamy, o ile ona jest aktywna zawodowo" - podkreśla minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Kto na zakupy idzie ze smartfonem i płaci BLIK-iem? Seniorzy, i to w znaczącej większości!

Polscy seniorzy coraz chętniej stawiają na karty płatnicze, wybierają smartfon do obsługi bankowości, a zakupy w sieci opłacają BLIK-iem. Narzekają jedynie na brak atrakcyjnych ofert oszczędzania i inwestowania.

ZUS wysyła deklaracje podatkowe. Kto otrzyma formularz?

Do końca lutego 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle deklaracje podatkowe za 2023 rok. Trafią one do tych osób, które w ubiegłym roku pobierały świadczenia z ZUS.

Na 100 wnuczków w Polsce przypada 120 dziadków

Polskie społeczeństwo jest coraz starsze. W tym momencie seniorów w Polsce jest więcej niż mieszka osób na Węgrzech. Z jakimi problemami musi się mierzyć polski senior? 

Nie tylko w internecie należy być czujnym. Znajoma z bazarku okazała się złodziejką

Zewsząd dochodzą informacje o oszustwach „na pracownika banku”, „na policjanta”, „na wypadek drogowy”, a policja nieustannie apeluje o rozsądek. Tymczasem okazuje się, że czujnym warto być także w kontaktach z nowo poznanymi ludźmi. 

Polityką senioralną trzeba się zająć na poważnie. Za kilka lat będziemy społeczeństwem ludzi starych

Społeczeństwo się starzeje. W tym momencie w Polsce jest ponad 7 mln osób w wieku 65 lat i więcej. Jak zapewnić tej zróżnicowanej grupie bezpieczeństwo ekonomiczne i zdrowotne? To duże wzywanie. 

Bon 75+ nie da nawet 2 zł. To gorzej niż 1500 zł dla matek, 30% podwyżki dla nauczycieli, 20% dla policjantów

Bon senioralny 75+. Nowość na 2024 r. Senior nie otrzyma gotówki. Inne pomysły rządu D. Tuska są oparte o takie wypłaty: „1500 zł dla matek”, podwyżki 30% dla nauczycieli i 20% podwyżek dla policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy i urzędników (państwowych, ale nie dla samorządowych).

Podawał się za syna, który miał wypadek. Seniorzy uwierzyli i stracili 70 tys. zł

Apele policji nie przynoszą skutku. Kolejne osoby zostały oszukane na dużą sumę pieniędzy. Tym razem padło na seniorów z województwa podlaskiego, którzy oddali oszustom 70 tys. zł.

Emerytura bez podatku do poziomu wysokości płacy minimalnej bądź do 6 tys. zł miesięcznie

Emerytura bez podatku do poziomu wysokości płacy minimalnej bądź do 6 tys. zł miesięcznie; emerytura wdowia oraz Ogólnopolska Karta Seniora - to kolejne propozycje programowe przedstawione w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Dekalogu polskich spraw.

Raport: osoby po 50. roku życia zakładają rocznie 35 tys. jednoosobowych firm

Osoby po 50. roku życia zakładają rocznie 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W Polsce ok. 23 proc. aktywnych zawodowo osób po 50. prowadzi działalność gospodarczą, a średnia UE to 18 proc.

Europejski Dzień Seniora - październik 2023

Europejski Dzień Seniora przypada w październiku. Jesień życia powinna być godna i z tej okazji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomniało w dniu 20 października 2023 r. o kluczowych zasadach dbania o bezpieczeństwo socjalne i zabezpieczenie społeczne seniorów, a szczególnie osób w wieku emerytalnym. 

Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty od 29 września do 1 października 2023 r. w całej Polsce. Sprawdź kto i gdzie wejdzie za darmo w Twoim województwie!

Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty dla seniorów. „Weekend seniora z kulturą” potrwa od 29 września do 1 października 2023 r. Sprawdź co możesz zobaczyć bezpłatnie w swoim miejscu zamieszkania. 

Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

2500 zł dla seniora. Ruszyły mikrogranty 2023 r.

Autorzy 45 najlepszych inicjatyw otrzymają na ich realizację mikrogrant w wysokości do 2,5 tys. zł. Minimalny czas trwania działań podczas realizacji mikrograntu wynosi 2 tygodnie.

Centra zdrowia 75 plus mają zapewnić opiekę blisko miejsca zamieszkania seniora

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej została podpisana przez Prezydenta. Jaką pomoc będzie można uzyskać w "centrach zdrowia 75 plus"?

Gorący obiad w szkole. Posiłki z dowozem dla seniorów i niepełnosprawnych w trudnej sytuacji. "Posiłek w szkole i w domu” 2024–2028

Przed końcem września 2023 r. Rada Ministrów ma przyjąć kontynuację rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024–2028. Tak wynika z założeń projektu tej uchwały opublikowanej 21 sierpnia 2023 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Czternasta emerytura na stałe! Prezydent podpisał ustawę

Czternasta emerytura. Biuro prasowe prezydenta Andrzeja Dudy poinformowało, że 19 lipca 2023 r. podpisał on ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, zwanego czternastą emeryturą. Ile będzie wynosić świadczenie? 

Czy dłuższe życie wiąże się z dłuższym procesem umierania? Naukowcy sprawdzają

Długie życie seniora. Wiele starszych osób na rok przed śmiercią wymaga długoterminowej opieki zdrowotnej lub hospicyjnej. Naukowcy na podstawie bazy danych zgonów w Szwecji sformułowali hipotezę, że wydłużenie średniej oczekiwanej długości życia może również oznaczać wydłużony proces umierania. Niestety temat jest pomijany w debacie publicznej, a będzie coraz poważniejszym wyzwaniem. 

Senior na rynku pracy

Senior na rynku pracy znajduje wiele barier i spotyka się z dyskryminacją ze względu na wiek, jednak z drugiej strony pracodawcy i państwo mają świadomość, że potrzebni są pracownicy z dużym doświadczeniem, "łatający" lukę demograficzną. W dniu 21 czerwca 2023 r. organizowana jest konferencja „Kongres Praca. Praca dla seniorów? Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce”. W konferencji weźmie m.in. udział Rzecznik Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego.

Pracownik 60+ rezygnuje z emerytury. Dlaczego? Emerytura dopiero po 70-ce?

Wiek emerytalny w Polsce – zgodnie z rekomendacjami OECD i prognozami Komisji Europejskiej – powinien być podniesiony do nawet 70 lat. Obecnie na naszym kontynencie na emeryturę najpóźniej przechodzą Duńczycy, Grecy i Włosi – zarówno kobiety, jak i mężczyźni prawo do tego świadczenia nabywają, gdy przekraczają 67 r. ż. W naszym kraju, w tym wieku nie trzeba już pracować, jednak cześć seniorów chce to robić, co więcej ich zapał podzielają pracodawcy – jak wynika z badania Grupy Progres – co piąta firma planująca rekrutacje chce zwiększyć kadrę właśnie o emerytów. 

Co to są "Centra 75 plus"?

"Centra 75 plus" to będą miejsca, w których osoby w podeszłym wieku będą mogły być objęte kompleksową opieką - odpowiednimi badaniami, prowadzeniem przez lekarza, konsultacjami z różnymi specjalistami.

Senior

Kim jest senior? W jakim jest wieku? Z jakimi problemami borykają się osoby starsze i jak można im pomóc?

Świadczenie honorowe z ZUS

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat mogą liczyć na dodatkową emeryturę. Jest to świadczenie honorowe wypłacane co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą.

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny – czym jest to świadczenie? Osoby w wieku przedemerytalnym mające trudności ze znalezieniem zatrudnienia, mogą starać się o przyznanie im pomocy finansowej w postaci świadczenia przedemerytalnego. Ile wynosi i jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać? 

Trwa wypłata 13. emerytury

Dodatkowa emerytura i renta, to świadczenie pieniężne, które otrzyma w tym roku ponad 2,63 mln Polaków. 

Wczasy dla seniora z dofinansowaniem. Gdzie szukać? Komu przysługują?

Wczasy dla seniora z dofinansowaniem – czy jest taka możliwość? Polska emerytura wynosi średnio połowę przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Jak zatem myśleć o wakacjach, gdy większość emerytury przeznaczana jest na leki, rachunki i żywność. Z pomocą przychodzi tzw. dofinansowanie do wczasów. Jak można je uzyskać? Komu przysługuje? 

Ubezpieczenie dla seniora. Czy warto kupić polisę na życie?

Ubezpieczenie na życie dla seniora – czym jest polisa na życie dla seniora? To możliwość ubezpieczenia dla osób, które przechodzą na emeryturę. Działa na nieco innych zasadach niż standardowe ubezpieczenia. Czy polisa dla seniora jest opłacalna? Co obejmuje taka polisa?  

REKLAMA