reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Czy skorzystam ze wcześniejszej emerytury

Czy skorzystam ze wcześniejszej emerytury

Mam 52 lata. Do 1999 roku posiadam 22 lata pracy, w tym w warunkach szkodliwych - od 1993 roku do 2008 roku. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę? 

Z przekazanych informacji wynika, że osoba z przedstawionego przykładu na dzień 1 stycznia 1999 r. nie spełniła warunku posiadania 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach - co oznacza, że nie będzie mogła ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury na podstawie dotychczasowych przepisów art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepis ten m.in. stanowi, że jeżeli na dzień 1 stycznia 1999 r. został udowodniony 25–letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku mężczyzn i 20–letni w przypadku kobiet i w tym co najmniej 15–letni okres pracy w szczególnych warunkach – to wówczas osoby spełniające te warunki mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, który – jeżeli praca w szczególnych warunkach była wykonywana z wykazu A – dla mężczyzny wynosi 60 lat, a dla kobiety 55 lat.

Natomiast ustawa o emeryturach pomostowych, czyli emeryturach, które będą przyznawane z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach, zakłada że prawo do emerytury pomostowej będzie przysługiwało pracownikowi, który spełni łącznie następujące warunki:

  • urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
  • ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
  • osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
  • ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
  • przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
  • po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, czyli prace z nowo-utworzonych wykazów.
  • nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy.

Z powyższego wynika, że aby otrzymać wcześniejsza emeryturę na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych, należy posiadać zarówno okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienione w dotychczasowych przepisach jak i okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które są zawarte w nowo-utworzonych wykazach.

Do ustawy o emeryturach pomostowych został utworzony nowy wykaz prac w szczególnych warunkach w formie załącznika nr 1 oraz nowy wykaz prac o szczególnym charakterze w formie załącznika nr 2.

Podstawa prawna: Art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama