REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Koniec papierowych paragonów. Paragony są narzędziem kontroli dla fiskusa, po elektronicznych obowiązkowych fakturach także paragony obligatoryjnie zyskują wersję cyfrową. Czy nie skomplikuje to robienia zakupów?
Rewolucja: płatności - najpierw zbliżeniowe bez wkładania karty do terminalu, potem kasy samoobsługowe i możliwość płacenia w odroczonym terminie - kup teraz, zapłacić później. Teraz o swoje prawa upomina się też ekologia. Zamiast milionów ton papieru n, wystarczy wygenerować paragon w wersji cyfrowej. Kasa lub kasjerka wyśle go na wskazany adres e-mail lub SMS.
Wniosek o urlop na żądanie można wysłać na różne sposoby, np. SMSem. Co należy wpisać w takiej wiadomości, aby prawidłowo poprosić o urlop w trybie nagłym? Wiadomość powinna zawierać trzy najważniejsze elementy. Bardzo ważne jest również zachowanie terminu wysłania wniosku o urlop.
Smishing, czyli podszywanie się pod nadawcę SMS-a jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez oszustów metod. Przestępcy grają na naszych emocjach, piszą „zapłać teraz”. Prawidłowa odpowiedź może być tylko jedna: nie przelewaj pieniędzy pod wpływem emocji!
REKLAMA
Najmniej chętnie SMS ze skarbówki, zwłaszcza gdy dotyczy potrzeby zapłaty podatku. Ale info o załatwionej sprawie i dokumentach do odbioru, ostrzeżenie o anomaliach pogodowych czy ponadwymiarowym smogu – już jak najbardziej. Urzędowe SKS-y są powszechnie akceptowane i pożądane.
SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.
Kierowcy w całej Polsce zaczęli dostawać SMS-y z mandatami z fotoradaru. ITD idzie z duchem czasu? No właśnie nie. To oszuści poszli z duchem czasu. Nie dajcie się złapać na ten trik. Tym bardziej że może on kosztować więcej, niż mandat.
REKLAMA
W okresie przedświątecznym cyberprzestępcy liczą na osłabioną czujność potencjalnych ofiar. Wzrasta liczba fałszywych SMS-ów, których celem jest wyłudzanie danych czy okradzenie. Warto pamiętać, że podejrzane wiadomości można zgłaszać.
Próby oszustwa. Nowy, łatwy do zapamiętania numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS już działa.
Masz SMSa z informacją, by przedłużyć ważność profilu przed 31 października 2023 roku? To prawdziwa informacja. Twój Profil Zaufany wygaśnie 31 października 2023 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi SMS-ami rozsyłanymi przez oszustów. ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści. Nie należy klikać w linki, ani pobierać załączników nieznanego pochodzenia. ZUS nie wysyła wiadomości o konieczności odebrania świadczenia.
Potwierdzaj logowanie, podpisy i zmiany w profilu zaufanym aplikacją mobilną mObywatel zamiast kodami SMS, czy e-bankowością. Wystarczy, że otworzysz powiadomienie w telefonie i naciśniesz „Potwierdź”.
REKLAMA