REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej podlega rejestracji na kasie fiskalnej?

Prowadzimy stołówkę szkolną i co za tym idzie sprzedaż posiłków obiadowych dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Do tej pory sprzedaż taka była ewidencjonowana na kasie fiskalnej jako sprzedaż zwolniona. Od 1 stycznia chcemy ewidencjonować sprzedaż jako niepodlegającą VAT. Czy jest konieczność nabijania takiej sprzedaży na kasie fiskalnej, którą posiadamy ze względu na wynajmy sal?

Prosty jak 2+2! Matematyczny quiz wiedzy

Matematyka jest królową nauk. A nasz #quiz dziecinnie prosty, ale czy dacie radę go rozwiązać bez podpowiedzi?

Brakuje specjalistów z fachem w ręku - nauczycieli, kierowców i lekarzy

Cieśle, dekarze, ślusarze, spawacze, czyli specjaliści z fachem w ręku są obecnie na wagę złota – wskazują eksperci Personnel Service, powołując się na tegoroczny "Barometru zawodów" opublikowany na zlecenie MRiPS. Deficyty dotyczą również lekarzy, psychologów, nauczycieli i kierowców.

Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców

Czwarty kwartał 2022 roku cechował się wzrostem zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pracy, rekordowy boom na pracowników zagranicznych z końca 2021 nie powtórzył się już w kolejnym roku. Od stycznia możemy spodziewać się wielu wyzwań. Prócz niestabilnej sytuacji w wielu branżach, brak pracowników będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

REKLAMA

Szwed: na sytuację na rynku pracy w 2023 r. patrzymy optymistycznie

Na sytuację na rynku pracy w 2023 r. patrzymy optymistycznie - powiedział w piątek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że w Polsce przybywa miejsc pracy.

Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało podsumowania za 2021 r. i 2022 r. na polskim rynku pracy. Jaka jest skala bezrobocia? Ile wynosił współczynnik aktywności w 2022 r.? Co się zmieniło i zmieni w 2023 r.?

12 nowych trendów na rynku pracy w 2023 r. [galeria]

Rynek pracy 2023. Presja płacowa, inflacja i „quiet quitting” – to główne tematy, o których było głośno w 2022 r. A co przyniesie rok 2023? O pewnych trendach mówi się już dziś. Zobacz galerię!

Min. Czarnek o 2024 - 2025 r.: „Trzeba zwolnić 100 000 z 700 000 nauczycieli”. Zamiast zwolnień wcześniejsze emerytury?

W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - powiedział w czwartek w Radiu Zet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że jest to spowodowane potężnym niżem demograficznym, zwłaszcza w szkołach średnich.

REKLAMA

Rynek pracy w 2022 roku. Priorytetem zapewnienie stabilizacji

Po wstrząsach wywołanych pandemią, rynek pracy w 2022 roku narażony był na turbulencje spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę. W kończącym się roku wyzwaniem było nie tylko przygotowanie odpowiednich przepisów, które będą wpływały na stabilizację na rynku pracy. – To się udało – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Eksperci o rynku pracy: 2022 pełen wyzwań, nowy rok dużą niewiadomą

Wojna, zachwianie łańcuchów dostaw, wysoka inflacja: mijający rok był pełen wyzwań, nowy rok jest dużą niewiadomą - komentują agencje zatrudnienia. Ich zdaniem, kluczowy będzie pierwszy kwartał, który pokaże, w jakim kierunku zmierza rynek pracy.

Mieszane nastroje na rynku pracy

W grudniu poprawiła się ocena sytuacji w zakładach pracy, nieznacznie gorsze są natomiast przewidywania co do najbliższego roku, odczucia dotyczące bezpieczeństwa zatrudnienia i oceny możliwości znalezienia nowej pracy w pobliżu miejsca zamieszkania - wynika z opublikowanego w środę badania CBOS.

Świąteczna przerwa w szkołach. Święto Trzech Króli. Ferie 2023 r.

Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna rozpoczyna się w szkołach w piątek 23 grudnia, potrwa do 1 stycznia. 2 stycznia uczniowie wrócą do szkół. Niedługo po przerwie zaczną się zimowe ferie szkolne.

„Posiłek w szkole i w domu” z wyższym kryterium dochodowym

Wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania wsparcia w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Nie jest źle na rynku pracy

Wysoka inflacja i kryzys gospodarczy wymusza cięcia etatów. Blisko co druga firma na świecie wstrzymała rekrutacje lub rozpoczęła redukcję etatów. W Polsce tylko 20 proc. wstrzymało zatrudnienie, a to oznacza, że w dalszym ciągu więcej pracodawców boryka się z problemem jak skutecznie zatrudnić niż czy zwalniać. Jak dzięki voicebotom można zwiększyć aż czterokrotnie liczbę przetwarzanych aplikacji w rekrutacji?

MEiN: 465 000 darmowych komputerów dla nauczycieli i 365 000 dla uczniów [Kiedy? Jak?]

Do końca III kw. 2023 r. rząd planuje przekazać laptopy dla wszystkich nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczniów, którzy we wrześniu 2023 r. rozpoczną naukę w IV klasie szkoły podstawowej.

Polacy niezbyt garną się do zakładania nowych firm

W pierwszych dziesięciu miesiącach br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 6% więcej wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. W tym samym czasie o przeszło 8% wzrosła liczba wniosków dotyczących wznowienia JDG. Najwięcej takich firm powstało i wznowiło swoją działalność w woj. mazowieckim. Jednocześnie sporo wnioskodawców nie wskazało miejsca wykonywanej działalności, na co zezwala prawo. Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie jednak nie należy spodziewać się wzrostu liczby zakładanych firm. Znawcy tematu dodają też, że względna stabilizacja może nastąpić dopiero w II lub III kwartale przyszłego roku.

Jak pracownicy z Ukrainy wchodzą na polski rynek pracy?

Zatrudnienie Ukraińców. Księgowi, nauczyciele, finansiści, osoby z doświadczeniem menedżerskim – to tylko kilka przykładowych zawodów, w których specjalizują się migranci z Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że do sierpnia 2022 roku blisko 380 tysięcy Ukraińców znalazło pracę w Polsce. Teraz liczba legalnie zatrudnionych może być wyższa. Jednak czy wysokie kwalifikacje Ukraińców poszukujących pracy w swojej branży są wystarczające, aby wykonywać ich zawód w Polsce?

Recesja 2023. Najbezpieczniejsze oraz najbardziej ryzykowne zawody i branże

Zwolnienia pracowników, bankructwa firm, odkładanie wydatków i inwestycji na lepsze czasy, obniżenie standardów życia – oto oznaki nadciągającej recesji. W zależności od wykonywanego i wyuczonego fachu możemy czuć się w tym okresie albo szczególnie zagrożeni, albo też dość spokojni o swoją zawodową przyszłość.

Min P. Czarnek: Problemy psychologiczne u dzieci a Internet. 18 tys. dodatkowych etatów w szkołach na pomoc psychologiczną

Na przyszły rok w budżecie państwa, który będzie głosowany w czwartek, przeznaczyliśmy w subwencji 1,8 mld zł na 18 tys. dodatkowych etatów na opiekę psychologiczną w szkołach – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Jaka jest kondycja rynku pracy w Warszawie?

Warszawa jako stolica naszego kraju i zarazem największe miasto w Polsce, może pochwalić się wyjątkowo rozbudowanym rynkiem pracy. Liczni przedsiębiorcy zatrudniają tutaj na szeroką skalę, zarówno fachowców, jak i osoby bez większego doświadczenia zawodowego. Do Warszawy zjeżdżają ludzie z całej Polski, poszukując lepszego życia i wyższych zarobków. Czy w stolicy faktycznie są w stanie znaleźć to, czego szukają? Jaka jest kondycja rynku pracy w Warszawie? GoWork zaprasza do lektury.

"Wolontariat w szkole zgodnie z prawem" - poradnik [Do pobrania]

Poradnik jest skierowany do kadr oświatowych, opiekunów szkolnych kół wolontariatu, koordynatorów wolontariatu, wolontariuszy oraz ich rodziców. Zawiera najważniejsze informacje dotyczące organizacji wolontariatu w szkole. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała na poziomie 5,1 proc. – podało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 801,5 tys. bezrobotnych.

Technologia a rynek pracy

Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?

Co się zmieni w szkole w 2023 r.? Nowelizacja Prawa oświatowego

Lex Czarnek 2.0. kompleksowo reguluje zasady działania w szkole organizacji pozaszkolnych.

Sejmowa komisja przeciw odrzuceniu nowelizacji Prawa oświatowego

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się w czwartek przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej m.in. zasady działalności organizacji w szkołach i wprowadzającej zmiany w edukacji domowej.

Kiedy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?

Poza szkołą już dorośli, ale dla wielu szkół w dalszym ciągu pozostają dziećmi. Temat ten jest w ostatnich latach szeroko nagłaśniany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a świadomość społeczna na ten temat jest coraz większa. Wiele szkół jednak w dalszym ciągu ma problem z traktowaniem pełnoletniego ucznia jak dorosłej osoby. Kiedy szkoła musi zacząć traktować ucznia, który osiągnął pełnoletność, w sposób odmienny niż dotychczas?

Szkoła cyfrowa. Jak technologia zmienia naukę?

Dzisiejsze klasy nie wyglądają już tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Do lamusa odchodzą tablice na kredę, tzw. sprawdziany-kserówki czy żmudne robienie notatek. Z pomocą przychodzi m.in. wirtualna rzeczywistość, która pomaga łatwiej przyswajać informacje i wyrównywać poziom edukacji w szkołach. Z jakich rozwiązań korzystają polskie szkoły?

Senat odrzucił nowelizację ustawy Prawo oświatowe

Senat odrzucił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, regulującą m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającą nadzór kuratorów, a także wprowadzającą zmiany w edukacji domowej.

Rynek pracy odporny na zawirowania w gospodarce

Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła 5,1 proc., podobnie jak we wrześniu - podał GUS.

Rynek pracy 2023

Jakie zmiany szykują się na polskim ryku pracy dla młodych osób w 2023 r.? Dlaczego wśród Polaków jest niski poziom aktywności zawodowej? Czy będzie obowiązywało stypendium stażowe i pożyczka edukacyjna?

Nowelizacja Prawa oświatowego w Senacie - zarzut nadmiernych uprawnień kuratorów

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, regulująca m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadzająca zmiany w edukacji domowej - to jeden z punktów, którym zajmie się Senat na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu.

ZUS: ostatni moment na wniosek o wyprawkę szkolną "Dobry start"[300 plus]

Środa 30 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Od 14 listopada tego roku można to zrobić także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wyhamowanie wzrostu płac z powodu spowolnienia gospodarczego

Spowolnienie gospodarcze przełoży się na wyhamowanie wzrostu płac - powiedział PAP ekspert ds. rynku pracy PKO Banku Polskiego Kamil Pastor. Według niego sygnały o masowych zwolnieniach w firmach nie znajdują uzasadnienia w danych.

Wakacje dla uczniów od 15 czerwca dla Krakowa, a od 15 lipca dla Warszawy? Gminy proponują inny termin wakacji dla poszczególnych regionów Polski

Pomysł rozłożenia wakacyjnych turnusów na trzy miesiące, zaproponowany przez Stowarzyszenia Gminy Górskich RP, to pomysł warty rozważenia i dyskusji, ale wymagałby korelacji kilku resortów – powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Pomysł mocno popiera branża turystyczna.

Firmy zwalniają pracowników. W jakich branżach?

Zwolnienia pracowników stają się rzeczywistością - informuje DGP. W jakich branżach jest najgorzej?

6947 zł na ucznia. Zmiany w sposobie obliczania subwencji oświatowej w 2023 r.

6947 zł – tyle ma wynieść w przyszłym roku tzw. finansowy standard A subwencji oświatowej. Przy podziale mniej zamożne samorządy prowadzące małe szkoły będą mogły liczyć na większe wsparcie.

Wyprawka szkolna 2022/2023 - ile rodzice na nią wydali? [Badanie]

Na początku roku szkolnego 2022/2023 na zaspokojenie potrzeb dzieci rodziny wydały średnio 1536 zł, czyli przeciętnie o 303 zł więcej niż rok temu - wynika z badania CBOS. Chodzi m.in. o zakup podręczników, obowiązkowe opłaty czy przybory szkolne.

Jak mierzyć odległość do szkoły? [dofinansowanie do dojazdu uczniów]

Jak mierzyć odległość do szkoły? Organizacja bezpłatnego transportu i opieki nad dziećmi szkolnymi jest obowiązkiem gminy. Droga, którą uczeń musiałby pokonać z domu do szkoły, nie może przekraczać, w zależności od klasy, odpowiednio 3 km lub 4 km. I tu pojawia się kwestia, jak prawidłowo dokonać pomiaru tej odległości.

Obcokrajowcy zalewają rynek pracy. Coraz więcej zezwoleń na pobyt

Obcokrajowcy w Polsce: Urzędnicy wydali rdr. o blisko 60 proc. więcej zezwoleń na pobyt czasowy niż rok temu.

W przedszkolach nie piorą ręczników ani pościeli dla dzieci. Szkoły zakazują wietrzenia sal i ładowania komórek. [Oszczędzaj prąd]

Sytuacja jest bardzo trudna, przede wszystkim ze względu na wzrost koszów mediów, ale również wzrost cen podstawowych produktów potrzebnych do funkcjonowania szkół i przedszkoli, np. środków czystości czy nawet papieru do ksero – informuje Krzysztof Roman, burmistrz gminy i miasta Tuliszków.

Zatrudnianie cudzoziemców - co zmienią nowe przepisy?

Zatrudnianie cudzoziemców. Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców usprawni proces wydawania dokumentów legalizujących ich pracę – oceniła Konfederacja Lewiatan. Zastrzegła jednak, że nowe zasady nałożą też na pracodawców pewne ograniczenia i dodatkowe koszty.

Catering w szkole - klasyfikacja budżetowa

Jaka klasyfikacja budżetowa wyżywienia uczniów, gdy szkoła korzysta z cateringu?

Stypendium szkolne a kryterium dochodowe

Stypendium szkolne. Jak liczy się kryterium dochodowe przy udzielaniu stypendium szkolnego?

Pracownicy IT poszukiwani na rynku pracy

Pracownicy IT znajdują się w czołówce rankingu najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy.

Czym są „Lekcje z ZUS”?

Podczas zajęć z ZUS-u młodzież dowiaduje się, czym są ubezpieczenia społeczne, jakie niosą korzyścią, a jakie obowiązki, a jakie jest ryzyko nie ubezpieczeniowe.

Bezrobocie w końcu sierpnia na poziomie 4,8%

Bezrobocie w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2022 roku.

Jak technologia zmienia rynek pracy?

Rynek pracy. Mimo że sytuacja epidemiczna jest już mniej poważna, to pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej i hybrydowej i nie chcą z niej rezygnować. Działy HR nie przestają też umawiać kandydatów na spotkania zdalne. W niedalekiej przyszłości nowym miejscem pracy, rekrutacji i szkoleń najprawdopodobniej stanie się metawersum.

Jak zaksięgować sprzedaż złomu w szkole?

Jakie dokumenty od strony księgowej należy przygotować, sprzedając złom w szkole? Złom pochodzi z likwidacji składnika majątku. Czy powinno się wystawić tylko fakturę sprzedaży i następnie prawidłowo ją zaksięgować? Jak wystawić fakturę za sprzedaż złomu (15 000 zł)? Jaką stawkę VAT zastosować, jaki paragraf klasyfikacji budżetowej i konto przychodów, czy musimy zastosować mechanizm podzielonej płatności?

GIS: Ile ważą tornistry? Czy uczniowie chodzą do szkoły na dwie zmiany? [Raport]

W ubiegłym roku uchybienia w stanie sanitarno-higienicznym stwierdzono w 0,8 proc. skontrolowanych placówkach, a techniczne w 1,5 proc. Dla porównania - dwa lata wcześniej odpowiednio w 31 i 34 proc. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co warto jednak podkreślić, w porównaniu z 2019 r. skontrolowano o niemal połowę mniej placówek.

MEiN: Kto ma prawo wystawić zwolnienie z WF? Lekarz rodzinny, kardiolog czy ortopeda?

Szkoły żądają zwolnień z WF od kardiologa lub ortopedy; Ministerstwo Edukacji uspokaja rodziców: lekarz POZ nadal może zwolnić ucznia z ćwiczeń - czytamy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

REKLAMA