REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca zdalna bardziej popularna w firmach mniejszych niż w największych

Praca zdalna w pełnym wymiarze jest w mniejszych firmach bardziej popularna niż w największych. W Stanach Zjednoczonych w przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 500 osób pracujący zdalnie to 76 proc. załogi, a w największych – 16 proc.

Wynagrodzenia. Prowizje nie zadowalają handlowców

Prowizje jako dodatek do wynagrodzenia uznaje za korzystne tylko jedna dziesiąta handlowców. Ponad jedna piąta ocenia je neutralnie, a 19 proc. – negatywnie. To wyniki, jakie zawiera „Raport o wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach”.

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo w II kwartale 2023. GUS podał dane

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w drugim kwartale 2023 r. 58,2% ludności w wieku 15–89 lat. W porównaniu z 1 kwartałem 2023 r. wskaźnik ten zmniejszył się o 0,2 p. proc., natomiast w odniesieniu do 2 kwartału 2022 r. zwiększył się o 0,3 p. proc. Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

Rynek pracy. Dwa razy więcej pracy dorywczej w handlu

Od połowy sierpnia przez kolejne dwa miesiące sklepy wielkopowierzchniowe przeżywają oblężenie. Polacy wyprawiają dzieci do szkoły, a na przełomie września i października do miast wracają studenci. Branża handlowa w tym okresie coraz częściej wspiera się elastycznym zatrudnieniem. 

REKLAMA

Edukacja domowa - dla kogo? Jak uzyskać zgodę?

Edukacja domowa pozwala dzieciom na naukę w domu. Dla kogo będzie odpowiednia? Aby móc uczyć się w trybie edukacji domowej należy złożyć wniosek. Jak to zrobić? 

Darmowe obiady dla dzieci w szkołach w roku szkolnym 2023/24. Czy musisz składać wniosek?

Uczniowie do 2023 r. mogli korzystać z darmowych obiadów na podstawie rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Program ten trwał od 2019 r. do 2023 r. Do grudnia uczniowie mają więc szansę na darmowe posiłki. Co z darmowym obiadem od stycznia 2024 r.? 

Rynek pracy: Wynagrodzenia w lipcu rosły wolniej od inflacji, zatrudnienie jest stabilne

Wynagrodzenia w lipcu rosły wolniej od inflacji, a zatrudnienie pozostaje stabilne. Spowolnienie gospodarcze ogranicza rekrutacje nowych pracowników, jednak nie niesie ze sobą wzrostu bezrobocia. Tak dane za lipiec podane przez GUS komentuje ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Gry wideo w kanonie lektur szkolnych. To jedna z nowości w roku szkolnym 2023/24

Gry wideo w kanonie lektur szkolnych. This War of Mine” oraz „Gra Szyfrów wprowadzone na listę lektur uzupełniających rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Wycofanie lekcji HiT-u i religii. Od kiedy?

W upływającej kadencji Sejmu Lewica złożyła 230 projektów ustaw; gdyby zostały wprowadzone w życie, Polska byłaby bezpieczna - mówił w sobotę wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Lewica zapowiada "deczarnkizację" polskiej szkoły; wycofanie lekcji HiT-u i religii, powrót dofinansowania in vitro.

Nowy wykaz zawodów branżowych

Nowy wykaz zawodów branżowych - Ministerstwo Edukacji i Nauki przekonuje, że konieczne są zmiany! Trwają prace nad nowym wykazem dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do nich zawodami określonymi w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Dlaczego? Zmienia się rynek pracy, zmienia się system szkolnictwa branżowego - konieczne staje się więc uwzględnienie potrzeb pracodawców i dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, a zatem i specyfiki poszczególnych zawodów szkolnictwa branżowego i ich powiązania z daną dziedziną zawodową.

Rynek pracy wymaga znajomości technologii. Jak szkoła przygotowuje uczniów do pracy

Rynek pracy wymaga, żeby uczniowie kończący szkoły znali możliwości technologii. Technologie zmienią szkołę – będziemy mogli robić rzeczy ciekawiej, wydajniej i bardziej nowocześnie. 

Rewolucja w szkołach. Czterodniowy tydzień nauki

Cztery dni nauki, mniej testów i koniec z 45-minutowymi lekcjami - to tylko niektóre z założeń rewolucyjnego programu edukacyjnego, który przetestują szkoły w Wodzisławiu Śląskim.

Stabilnie na rynku pracy w Polsce, ale w niektórych zawodach dużo mniej ofert

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. Liczba nowych ofert pracy zmniejszyła się w stosunku do ubiegłego roku o niecały 1 proc. Co jeszcze wynika z raportu poświęconego monitoringowi procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy?

Bezrobocie. Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 5 proc. – tyle samo co w czerwcu. Takie szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ilu bezrobotnych było zarejestrowanych w końcu lipca?

300 plus w 2023 roku. Kto nie ma prawa do 300 zł na wyprawkę szkolną?

W ramach programu "Dobry start" (zwanego potocznie 300 plus) rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać raz w roku (również w bieżącym 2023 roku) otrzymać 300 zł (netto) na wyprawkę szkolną dziecka bez względu na dochód rodziny. Na jakie dzieci przysługuje 300 plus a na jakie nie?

Rynek pracy. Sektor przemysłowy ma problem ze znalezieniem pracowników

Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników to największe wyzwanie dla ponad połowy pracodawców sektora przemysłowego. Prawie jedna trzecia pracodawców branży przewidziało zwiększenie zatrudnienia w drugim kwartale 2023.

Rynek pracy. Robotnik najczęściej poszukiwanym pracownikiem

Robotnik należy do najczęściej poszukiwanych profili pracowników. Aby zapełnić luki na rynku pracy, agencje rekrutują ich nie tylko z Uzbekistanu czy Kazachstanu, ale także z Boliwii i Kolumbii. 

Bezrobocie. Dane Eurostatu pokazują dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w czerwcu 2,7 proc. – podał Eurostat. Tym samym zajęliśmy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem poziomu bezrobocia – ex aequo z Czechami. Lepszą sytuację odnotowano tylko na Malcie. 

Rynek pracy. Czy pracownicy polskich firm IT mają się czego bać

W pierwszym półroczu 2023 r. liczba dostępnych ofert pracy dla początkujących specjalistów IT zmniejszyła się o 30 proc – podał portal pracy Just Join IT. Pojawiają się doniesienia, że najwięksi technologiczni gracze na rynku masowo zwalniają pracowników. Czy ten trend zostanie przeniesiony na polski rynek? Czy sektor IT w naszym kraju to nadal stabilny pracodawca?

Wskaźnik Rynku Pracy. Wielkich zmian bezrobocia nie będzie

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał w lipcu o 0,2 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,2 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Sugeruje to niewielkie zmiany na rynku pracy.

Kobiety na rynku pracy. Powrót do pracy po urodzenia dziecka nie jest łatwy

Kobiety chcą wracać do pracy po urodzeniu dziecka, ale brakuje ułatwień. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, czy  prowadzone są analizy lub prace nad rozszerzeniem ram prawnych prowadzących do efektywnego wzrostu liczby kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka. 

Monitor Rynku Pracy. Wakacje pokazują problemy z równowagą praca – życie prywatne

Więcej niż co trzeci pracownik ma na koncie zaległy urlop, a ponad połowie zdarza się odbierać podczas wypoczynku służbowe telefony. Mimo to, na niezmiennie wysokim poziomie utrzymuje się poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy. Takie wyniki przyniosła 52. edycja badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster. 

"Dobry start". Dlaczego warto złożyć wniosek jak najszybciej? Ile można otrzymać na wyprawkę szkolną?

Wyprawka szkolna. Trwa nabór wniosków do tegorocznej edycji programu "Dobry start". Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że pod koniec tygodnia ruszą wypłaty świadczeń. Jak można złożyć wniosek?

Uczeń

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony po raz pierwszy w roku szkolnym 2018/2019. 

Sztuczna inteligencja. Rewolucja na rynku pracy jeszcze nie teraz

Zaledwie w pięć miesięcy od debiutu ChatGPT, liczba ogłoszeń o pracę w sektorze IT, zawierających umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, wzrosła o 30%. Duże zainteresowanie AI nie przekłada się jednak jeszcze tak mocno na segment white-collar, gdzie liczba podobnych ofert od grudnia 2022 r. do czerwca 2023 r., stanowi ok. 1% wszystkich ogłoszeń. Względem analogicznego okresu sprzed roku (grudzień 2021–czerwiec 2022) widać wzrost na poziomie 0.33 pp. I choć nie jest to imponujący przyrost, to trend powoli zaczyna być widoczny.

Branża IT. Sektor zdominowany przez mężczyzn

Informatyka to dziedzina zdominowana przez mężczyzn – tak uważa aż 91 proc. kobiet w Polsce. Tylko 19 proc. dziewcząt w naszym kraju uczy się informatyki. Tylko 6 proc. kobiet w Polsce twierdzi, że nauka informatyki byłaby postrzegana korzystnie w ich rodzinie, choć taka tematyka interesuje niemal co czwartą z nich.

Benefity pracownicze: Oczekiwania pracowników wzrastają

Dodatki pozapłacowe mają rozstrzygające znaczenie przy wyborze oferty pracy – tak twierdzi prawie dwie trzecie pracowników ankietowanych w badaniu o zasięgu globalnym. W Polsce prawie wszyscy chcą mieć wpływ na benefity, jakie oferuje pracodawca.  

Szkolna podstawa programowa do zmiany

Od dawna mówi się, że szkolna podstawa programowa jest przeładowana. Nauczyciele nie wyrabiają się z materiałem. Czy coś się zmieni w tym zakresie? 

Rekrutacja do projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich" już we wrześniu 2023 r.

Projekt "Szkoła dostępna dla wszystkich" ma na celu przeprowadzenie szkoleń, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu zajęć edukacyjno-specjalistycznych. Rekrutacja do projektu rozpocznie się we wrześniu 2023 r. Liczy się kolejność zgłoszeń! 

Szkoła

Szkoła to instytucja edukacyjna, której celem jest przekazywanie wiedzy, umiejętności i wartości społecznych uczniom przez nauczycieli. Szkoły organizują formalną edukację, co oznacza, że nauczanie i uczenie się odbywa się w strukturyzowany i systematyczny sposób.

Rynek pracy: Mobilność postępuje – lojalność zatrudnionych spada

Powoli kończy się era przywiązania pracownika do pracodawcy, a lojalność stopniowo zanika – dowodzą badania firm rekrutacyjnych. Licząc się z coraz mniejszą pulą rąk do pracy, zatrudniający są zmuszeni pozyskiwać wciąż nowych kandydatów, także z zagranicy. W dobie tak dużej mobilności w światowym zatrudnieniu, pracodawców wspierają kompleksowe rozwiązania dla branży HR.

Rekrutacja do sektora dóbr i usług konsumpcyjnych. Jakie są trendy? [RAPORT]

Większa automatyzacja działań, wykorzystanie sztucznej inteligencji, na nowo zdefiniowana obsługa klienta. Czy czeka nas rewolucja rynku pracy?

Rynek pracy: Nowi pracownicy w poszukiwaniu nowej pracy

Cztery piąte pracowników, którzy rozpoczęli pracę w ciągu ostatniego roku, jest otwartych na poszukiwanie kolejnego miejsca pracy. Wynagrodzenie, elastyczność i rozwój kariery to czynniki, które biorą pod uwagę przy wyborze nowej pracy.

Rynek pracy: Dobre czasy dla „skoczków”

Na rynku pracy częsta zmiana pracodawcy staje się atutem. Jeszcze do niedawna cenieni byli przede wszystkim ci pracownicy, którzy mogli pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jednej firmie. Dziś jest ich coraz mniej. Pracodawcy przestali się też bać tzw. skoczków.

Rynek pracy: Pracownicy stawiają pracodawcom coraz większe wymagania

Na rynku pracy w Polsce kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją. Oczekują, że będą odpowiednio traktowani, pracować w stałych godzinach i mieć czas na siebie.

Minister Czarnek: to był bardzo udany rok szkolny

Rok szkolny. W tym roku radykalnie zwiększyliśmy środki na inwestycje w oświacie i zatrudnienie specjalistów o 20 tys., na które wydajemy tylko w tym budżecie ponad 2 miliardy złotych – powiedział minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Jest porozumienie!

Niepełnosprawność na rynku pracy. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Izby Gospodarcze: Warszawska i Ukraińska i m.in. CSI Projekty podpisały w środę porozumienie w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Senior na rynku pracy

Senior na rynku pracy znajduje wiele barier i spotyka się z dyskryminacją ze względu na wiek, jednak z drugiej strony pracodawcy i państwo mają świadomość, że potrzebni są pracownicy z dużym doświadczeniem, "łatający" lukę demograficzną. W dniu 21 czerwca 2023 r. organizowana jest konferencja „Kongres Praca. Praca dla seniorów? Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce”. W konferencji weźmie m.in. udział Rzecznik Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego.

Świadectwa i dyplomy szkolne: Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany

Minister Edukacji i Nauki podpisał nowe rozporządzenie w sprawie świadectw i dyplomów. Wprowadza ono istotne zmiany we wzorach dokumentów szkolnych. Artykuł omawia najważniejsze zmiany dotyczące świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły, a także zapewnia informacje o ułatwieniach dla szkół w dostosowaniu się do nowych przepisów.

Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2023/2024

W artykule zestawiamy przedmioty w klasie 4 i 5 podstawówki w roku szkolnym 2023/2024. Ile godzin jest na poszczególne przedmioty w klasie IV i V?

Jakie są przedmioty w klasie VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024?

Jest już znana lista przedmiotów dla klasy VI szkoły podstawowej dla roku szkolnego 2023/2024. A także rozkład godzin dla każdego przedmiotu.

Jakie są przedmioty w VII klasie w roku szkolnym 2023/2024?

Zdałeś do VII klasy szkoły podstawowej! Sprawdź nową listę przedmiotów na rok szkolny 2023/2024.

Rynek pracy: W drugim półroczu mniej nowych rekrutacji i ofert pracy dorywczej, ale będą podwyżki

Niepewność związana z sytuacją makroekonomiczną wyraźnie wstrzymuje pracodawców przed planami nowych rekrutacji w II. połowie roku – wskazują wyniki najnowszej, 47. edycji badania „Plany Pracodawców” zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia. I choć gorsze nastroje firm przekładają się na wyhamowanie wzrostów zatrudnienia, to jednocześnie pracodawcy zapowiadają podwyżki, a ich powodem będzie nie tylko wzrost płacy minimalnej, ale i utrzymująca się presja płacowa. 

Praca natychmiastowa: Ile zaoszczędzi firma, która stałą kadrę uzupełni pracownikami z aplikacji

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie. Wykonuje identyczne obowiązki, ale pracuje tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Do tego zarabia więcej i jest zmotywowany do pracy w ramach elastycznego grafiku. 

Jakie są przedmioty w 5 klasie? Ile godzin w roku szkolnym 2023/2024

Lista przedmiotów w 5 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024. Zestawienie godzin nauki poszczególnych przedmiotów.

Obywatele Ukrainy są gotowi do przeprowadzki do mniejszych miejscowości Polski, jeżeli znajdą tam pracę

Obywatele Ukrainy najczęściej znajdują pracę w Polsce dzięki poleceniom lub samodzielnie oraz są gotowi do przeniesienia się z dużych miast do mniejszych miejscowości – wynika z raportu „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.    

Praca natychmiastowa: Ewolucja trendów i wyzwania współczesnego środowiska zawodowego

Współczesne środowisko pracy dynamicznie się zmienia, a jednym z najbardziej widocznych trendów jest rosnąca popularność pracy natychmiastowej w porównaniu ze stałą pracą na etacie. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się preferencjami zarówno pracowników, jak i pracodawców, kształtuje się nowa rzeczywistość, która ma wpływ na sposób, w jaki pracujemy. 

Dziś dodatkowa sesja egzaminów ósmoklasisty

Egzaminem z języka polskiego w poniedziałek o godz. 9.00 rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów ósmoklasisty. We wtorek będzie egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego. Przystąpią do nich uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli zdawać ich w maju.

Przekraczając granice wieku: Nowe perspektywy zawodowe dla osób po pięćdziesiątce

W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym wiek przestaje być przeszkodą dla rozwoju kariery. Coraz więcej osób po pięćdziesiątym roku życia odkrywa nowe perspektywy zawodowe i aktywnie angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia. Przekraczając granice wieku, doświadczenie i mądrość życiowa stają się cennym kapitałem, który może przynieść wiele korzyści zarówno jednostkom, jak i organizacjom. 

REKLAMA