REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uczeń, Nauczyciel

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w liście lektur - co będą czytać uczniowie w szkole podstawowej?

Podstawa programowa uległa modyfikacjom. Do listy lektur szkoły podstawowej dodano kilka pozycji. W nauczaniu początkowym pojawiła się "Zaczarowana zagroda" Czesława Centkiewicza, w klasach IV-VI pieśni i piosenki patriotyczne. Najwięcej zmian w liście lektur jest dla klas VII i VIII. Uczniowie pod koniec szkoły podstawowej przeczytają "Przekroczyć próg nadziei" Jana Pawła II, fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Reforma edukacji 2017 – podstawa programowa

Znane są podstawy programowe, które będą obowiązywały od roku szkolnego 2017/2018. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już część opinii do projektu rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Oceniany jest on jako obszerny treściowo, wręcz nie dający się zrealizować. Nowej podstawie programowej zarzuca się także brak właściwej korelacji międzyprzedmiotowej.

Wzrost płac nauczycieli w 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Wynika z niego, że nauczyciele otrzymają podwyżki w wysokości od 29 do 40 zł brutto.

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Czy Karta Nauczyciela dopuszcza możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę? Jakie uprawnienia przysługują wówczas nauczycielom?

REKLAMA

Zasady żywienia w szkołach w roku szkolnym 2016/2017

Od 1 września 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, dotyczące żywienia w szkołach. Do końca 2016 r. szkoły mogą jednak stosować "stare" przepisy.

Rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienią się zasady, dotyczące obowiązku szkolnego. Likwidacji ulegną tzw. godziny karciane. Co jeszcze zmieni się w roku szkolnym 2016/2017?

Oceny z religii i etyki na świadectwie - nowe przepisy

Oceny z religii i etyki znajdą się na świadectwie szkolnym ucznia, który uczęszcza na oba przedmioty. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Szkoły zawodowe coraz popularniejsze

Rosnie popularność szkół zawodowych. W ubiegłym roku na edukację w szkołach technicznych i zawodowych zdecydowało się 49 procent gimnazjalistów.

REKLAMA

Wynagrodzenia nauczycieli 2016/2017

1 września 2016 r. stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie wzrosły. Tak wynika z projektu rozporządzenia płacowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie zmienią się również kwoty średnich wynagrodzeń.

Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

Stypendium to przyznawane jest uczniowi szkoły artystycznej prowadzącej kształcenie w zawodzie artystycznym. Chodzi o szkoły muzyczne (I stopnia i II stopnia), baletowe, sztuki cyrkowej, policealne: muzyczne oraz plastyczne, pomaturalne bibliotekarskie i animatorów kultury (§ 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 6 sierpnia 2015 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych). Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może być przyznane uczniowi, który uzyskał w okresie (semestrze) bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych oraz uczniowi – laureatowi międzynarodowego lub krajowego konkursu artystycznego (art. 90j ust. 2 ustawy o systemie oświaty).

Edukacja domowa 2016 - nowe zasady finansowania

Od 2016 roku zmieniają się zasady finansowania uczniów objętych edukacją domową. Do 2015 roku uczniowie w tzw. edukacji domowej byli finansowani na zasadach przewidzianych dla wszystkich uczniów w systemie edukacji.

Bezpłatny dowóz do szkoły nie tylko obowiązkowo

Gmina może zapewnić bezpłatny transport dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, gwarantując opiekę w trakcie jego trwania. Nie ma przeszkód, by taki transport został zorganizowany również w innych przypadkach niż wymienione w ustawie o systemie oświaty jako obowiązkowe.

Zdrowe jedzenie w szkołach od 1 września 2015 r.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od września z półek sklepików szkolnych ma zniknąć niezdrowe jedzenie. Nie będą więc w nich dostępne chipsy, batony, napoje gazowane i słodzone.

Szkoły obowiązkowo z nauczycielem wspomagającym od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, będą obowiązkowo zatrudniani asystenci nauczyciela lub nauczyciele wspomagający - zdecydowało MEN.

Koszty wychowania przedszkolnego dziecka z innej gminy

Jednostka samorządu terytorialnego może w przepisach wewnętrznych uregulować kwestie związane z rozliczaniem kosztów wychowania przedszkolnego ucznia uczęszczającego do przedszkola w gminie, której nie jest mieszkańcem – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. RIO podkreśla, iż regulacja prawna nie wprowadza obligatoryjnej formy dotyczącej procedury rozliczania przedmiotowych kosztów.

Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.

W projekcie noweli ustawy określono m.in. tryb zgłaszania wypoczynku przez jego organizatorów oraz elementy, jakie musi zawierać zgłoszenie wypoczynku. Zamiar zorganizowania wypoczynku nadal trzeba będzie zgłaszać kuratorowi oświaty, który nie będzie jednak już wydawał organizatorowi zaświadczenia o zaakceptowaniu zgłoszenia wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie zgłoszenia w bazie wypoczynku.

Jak ustalić nauczycielowi pracowniczy staż pracy

Nauczycielka dostarczyła zaświadczenie dotyczące okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, okresów podlegających zaliczeniu oraz wysokość opłaconych składek z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Z tego zaświadczenia wynika, że nauczycielka podlegała ubezpieczeniu w okresie od 09.06.1994 r. do 30.09.2000 r. i od 01.09.2004 r. do nadal oraz że w okresie od 01.01.1994 r. do 2000 r. (za 3 kwartały) zostały odprowadzone składki. Ponadto posiadamy zaświadczenie z Urzędu Miasta i Gminy, które potwierdza fakt posiadania gospodarstwa rolnego od czerwca 1993 r. do nadal. Powierzchnia tego gospodarstwa rolnego wynosi 1,6015 ha fiz.

Mobbing i molestowanie - warto przerwać milczenie

Jak podkreślają eksperci, udowodnienie mobbingu jest bardzo trudne, a zbieranie dowodów może trwać bardzo długo. Według nich warto jednak znaleźć w sobie siłę, by przerwać ten wyniszczający psychicznie i fizycznie proceder.

Nowelizacja dotycząca egzaminów pozytywnie oceniona przez komisję samorządu

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji zawiera dwa nowe obszerne rozdziały. Jeden z nich zawiera propozycję przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, drugi - przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, czyli m.in. sprawdzianu dla szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego i matury.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych uczniów

Obowiązkowe odblaski dla pieszych zostały wprowadzone z dniem 31 sierpnia 2014 wskutek nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Do noszenia obowiązkowych elementów odblaskowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca pieszych uczniów.

Ubezpieczenie ucznia w szkole – nieobowiązkowe

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że ubezpieczenia uczniów w szkołach nie są obowiązkowe. Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej ma charakter dobrowolny.

Jak prawidłowo udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego

Proszę o interpretację czy prawidłowo udzielono urlopu uzupełniającego i urlopu wypoczynkowego za 2014 r. Nauczyciel przebywał do 15.05.2014 r. na urlopie rodzicielskim. Po tym urlopie (rodzicielskim) udzielono mu od 16.05. do 27.06.2014 urlopu uzupełniającego za 2013 r. Od 28.06.do 31.08.2014 wykorzysta urlop wypoczynkowy za 2014. Pozostałą część uzupełniającego za 2013 wykorzysta w innym terminie. Czy prawidłowo udzielono urlopu?

Jakie zasady obowiązują przy awansie zawodowym nauczycieli

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanej z awansem zawodowym. Czy nauczyciel przebywający na urlopie uzupełniającym do 10.09.2014 może wystąpić z wnioskiem o awans na nauczyciela dyplomowanego?

Dodatek wiejski nauczyciela a koszty pracownicze

Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego (art. 54 ust. 5 KN). Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr. Czy uwzględniać koszty pracownicze z tytułu wypłaty dodatku wiejskiego nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim albo urlopie macierzyńskim?

W roku szkolnym 2014/2015 3 tys. nauczycieli bez pracy

Z powodu niżu demograficznego zwiększa się bezrobocie wśród nauczycieli. Szacuje się, że od nowego roku szkolnego bez pracy może być ponad 3 tys. nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje, jak wykorzystać ich potencjał – mogą oni np. pracować z dorosłymi, którzy mają problemy wychowawcze ze swoimi dziećmi, lub też mogą zajmować się dziećmi w świetlicach środowiskowych.

Asystenci nauczyciela w szkołach

Od września br. zgodnie ze znowelizowaną ustawą o systemie oświaty, dyrektorzy szkół podstawowych w celu wsparcia nauczycieli klas I-III będą mogli zatrudniać asystentów nauczycieli.

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015 określona została przez Radę Ministrów w uchwale z dnia 29 lipca 2014 r. W roku szkolnym 2014/2015 wysokość dofinansowania w postaci wyprawki szkolnej może wynosić od 175 do 770 zł.

Jak kupić podręczniki szkolne przez Internet?

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2014/ 2015 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominają o podstawowych zasadach, które mogą ułatwić dokonanie zakupu podręczników. Jak zatem tanio kupić podręczniki szkolne? Czy warto zamówić je przez Internet? Rząd proponuje inne rozwiązania – „Darmowy podręcznik” oraz „Wyprawkę szkolną”.

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

„Przygotowania na szóstkę? – o raporcie NIK-u o szkołach dla sześciolatków

Wrzesień rozpoczyna dla jednych wesoły dla innych mniej radosny okres obowiązku szkolnego. W 2014 roku kadra nauczycielska i dyrektorzy będą musieli pochylić się z właściwą troską nad nowym rocznikiem. Do szkoły pierwszy raz pójdą sześciolatki, dzieci urodzone w 2008 roku.

Wyprawka szkolna w 2014 r.

Rządowy program pomocy uczniom w 2014 r. "Wyprawka szkolna" został przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów.

Czas pracy a szkolenie

Jeżeli szkolenie będzie miało miejsce w czasie, kiedy nauczyciel nie realizuje pensum dydaktycznego, to będzie się ono odbywało w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Zgodnie bowiem z art. 42 Karty Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Nauczyciele mają czas pracy częściowo normowany.

Urlop dla poratowania zdrowia - czy będą zmiany?

Urlop dla poratowania zdrowia miał zmienić się już w styczniu 2014 roku. Jednak nowelizacja Karty nauczyciela nadal pozostaję na etapie konsultacji międzyresortowych i prawdopodobnie nie wejdzie w życie w najbliższym czasie. Zastanówmy się dlaczego roczne urlopy dla poratowania zdrowia dla nauczycieli budzą tak wiele emocji?

Urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym

W ciągu 20 lat pracy początkowo byłam nauczycielem w szkole podstawowej a od 2009 r. w przedszkolu publicznym. Od 1 kwietnia 2013 r. do 30 marca 2014 r. korzystałam z urlopu dla poratowania zdrowia. W roku 2013 wykorzystałam 12 dni urlopu wypoczynkowego. Dowiedziałam się, że za lata 2013 i 2014 przysługuje mi urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Czy zmieniły się przepisy w tym zakresie?

Ujednolicenie wynagrodzeń pedagogów i zmiany w awansie zawodowym

Poselskie propozycje zmian w ustawie - Karta Nauczyciela zakładają m.in. wydłużenie stażu w awansie zawodowym nauczycieli. Projekt rozpatrzą komisje sejmowe.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w Senacie

Projekt ustawy zakłada przyznanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego nauczycielom zatrudnionym w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia praktycznego.

W jaki sposób rozliczać godziny indywidualnego nauczania

Mamy zdolnego ucznia na nauczanie indywidualne z matematyki. Plan nauczania opracował nauczyciel uczący w tej klasie tego przedmiotu, ale zajęcia indywidualne będzie prowadził z uczniem inny nauczyciel. Jak należy wynagradzać nauczyciela prowadzącego zajęcie z indywidualnego nauczania – czy jako godziny ponadwymiarowe, czy wystąpić do starostwa o zwiększenie etatu dla tego nauczyciela (nauczyciel prowadzący indywidualne nauczanie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. 18 godzin tygodniowo).

Darmowy podręcznik 2014/2015

Darmowy podręcznik dla wszystkich pierwszoklasistów w roku szkolnym 2014/2015 to główne założenie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Projekt zmian, zakładający wprowadzenie darmowych podręczników dla wszystkich uczniów podstawówek i gimnazjów, przygotowało Ministerstwo Edukacji.

Asystent nauczyciela 2014

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Stan nieczynny i odprawa w przypadku wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela

W przypadku wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela nauczyciel, który nie korzysta z prawa wniesienia odwołania do sądu pracy, ma prawo złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny albo prawo do odprawy.

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Zdaniem ministra edukacji narodowej, wszelkie inne niż realizowane w szkole formy organizacyjne wykonywania zadań szkolnych (np. formy krajoznawstwa i turystyki) są integralnym elementem systemu kształcenia.

Wynagrodzenie za matury w 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące wynagrodzenia za matury. Zgodnie z nimi egzaminatorzy biorący udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów maturalnych oraz egzaminatorzy i nauczyciele akademiccy uczestniczący w części ustnej egzaminu maturalnego otrzymają za jednego zdającego wynagrodzenie niższe o 5%. Kolejne zmiany kwot wynagradzania zaczną obowiązywać od 1 września 2014 r.

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela

W chwili obecnej przepis art. 20 Karty Nauczyciela jest jednym z podstawowych stosowanych przez pracodawcę przepisem prawa za pośrednictwem, którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy nauczyciela z placówką oświatowej.

Wynagrodzenie nauczycieli 2014 - stawki minimalne bez zmian

Wynagrodzenie nauczycieli (stawki minimalne) od 1 września 2014 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z projektu rozporządzenia MEN.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji

Wniesienie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej powoduje wyznaczenie przez przewodniczącego komisji składu orzekającego, który na posiedzeniu niejawnym rozpatruje złożony przez rzecznika wniosek.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie wyjaśniające i zawieszenie w obowiązkach

Wobec nauczyciela, który swoim zachowaniem uchybił godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom zawartym w treści art. 6 Karty Nauczyciela może zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Pierwszym etapem czynności po otrzymaniu przez organ, przed którym działa komisja, wiadomości o uchybieniu godności zawodu lub obowiązkom nauczyciela jest wszczęcie przez rzecznika dyscyplinarnego na polecenie tego organu postępowania wyjaśniającego.

Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W wymienionych przypadkach strony z góry mogą ustalić termin zakończenia stosunku pracy poprzez wskazanie konkretnej daty lub zdarzenia, po zajściu którego nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Zgodnie z ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Prawo takie uzyska również, jeżeli okres jego zatrudnienia wynosił, co najmniej 6 miesięcy, z tym, że za okres ten pracownik otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia.

Lista podręczników bez terminu

Lista podręczników nie będzie ogłaszana w określonym terminie. Sejmowa komisja edukacji zniosła poprawkę nakładającą taki obowiązek. Dotychczas szkoły musiały podawać listę podręczników do 15 czerwca.

Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem stażystą

Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego (art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela).

REKLAMA