REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauczyciel

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2025 r., wzrost wynagrodzenia nauczycieli mianowanych jeszcze w 2024 r. Dodatek funkcyjny dla kierownika wycieczki

15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2025 r., wzrost wynagrodzenia nauczycieli mianowanych jeszcze w 2024 r. i dodatek funkcyjny dla kierownika wycieczki – to tylko niektóre z zagadnień, które znalazły się na przekazanej MEN liście spraw wymagających pilnego uregulowania.

15 tys. laptopów do rozdania. Laptopy czwartoklasistów trafią do szkół. A co dalej z cyfryzacją nauczycieli? Już wiadomo.

Laptop dla czwartoklasisty. Zakończenie programu przesądzone. Komputery z programu trafią do szkół. A co dalej z cyfryzacją nauczycieli? To też już wiadomo. Będą zmiany doprecyzowujące i porządkowe. Od kiedy?

Co z wynagrodzeniem nauczycieli za wycieczki? MEN mówi jasno – nie należy się. Kto pojedzie na wycieczki w roku szkolnym 2024/2025?

Podróże z klasą. Co dalej z wynagrodzeniem nauczycieli za wycieczki? MEN mówi jasno – nie ma podstaw do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. Karta wycieczki to polecenie służbowe dyrektora i wypłaca się normalne wynagrodzenie.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

REKLAMA

Trzy razy w ciągu 6 lat. Jak zgodnie z prawem nauczycie może dostać nagrodę jubileuszową częściej niż co 5 lat? [WYLICZENIA]

Trzy razy w ciągu 6 lat. Jak zgodnie z prawem nauczyciel może dostać nagrodę jubileuszową częściej niż inni? Nagrody kolejnych stopni przysługują w odstępach 5 lat pracy, przy czym nagroda najniższego stopnia przysługuje za 20 lat pracy. Jednak można dostawać przelewy znacznie częściej.

Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli

Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Nie tylko świadczenie urlopowe. Nauczyciele mogą dostać dodatkowe środki na wakacje. Na konta może trafić od 3200 zł do 4000 zł.

Na konta nauczycieli w najbliższym czasie trafi świadczenie urlopowe po podwyżce, które wyniesieni prawie 2500 zł. Jednak to nie wszystko. Nauczyciel ma również prawo do wczasów pod gruszą. To zaś oznacza, że dodatkowy wakacyjny przelew może wynieść od 3200 zł do 4000 zł.

REKLAMA

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

ZNP: Nauczyciele klas 1-3 otrzymają równowartość 2500 zł. Bez PIT. Nauczyciele w szkołach średnich wciąż czekają

Ze środków KPO nauczyciele klas 1-3 otrzymają bony po 2500 zł na zakup laptopów.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

300,00 zł może wpłynąć na konto nauczyciela. Trzeba tylko złożyć korektę rozliczenia rocznego za 2023 rok.

300,00 zł może wpłynąć na konto nauczyciela, który opodatkował wartość bonu otrzymanego w ramach rozwoju kompetencji cyfrowych. Aby go otrzymać, musi złożyć korektę rozliczenia rocznego.

Kiedy laptopy dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych? Sprawdź, co się zmienia.

Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

300,00 zł dla nauczyciela. Pieniądze wpłyną przed końcem lipca. Trzeba złożyć korektę rozliczenia.

Nauczyciele, którzy doliczyli wartość bonu na zakup laptopa i opodatkowali go, będą mieli szansę na skorygowanie dokonanego rozliczenia podatkowego i odzyskanie zapłaconego podatku.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (kompensówka) - ile wynosi, ile osób pobiera?

Przeciętna wysokość nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (kompensówki) w lutym wyniosła ok. 3,6 tys. zł. Świadczenie z ZUS pobierało 12,7 tys. osób.

Wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela. Jak uwzględniać godziny ponadwymiarowe [wyliczenia]

Nauczyciele należą do tej grupy pracowników, którzy mają prawo do nagrody jubileuszowej. Jej wysokość jest uzależniona nie tylko od stażu pracy, ale też od wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę, na które zazwyczaj składa się co najmniej kilka składników. Jednym z nim jest wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, które podlega uwzględnieniu w podstawie nagrody jubileuszowej na innych zasadach niż pozostałe składniki.

Podwyżka dla nauczycieli WF-u dorabiających po godzinach i w weekendy

Dodatkową pracę oferuje minister sportu i prowadzony przez niego program "Aktywna szkoła". Program promuje udostępnianie sportowych obiektów szkolnych po godzinach pracy szkoły. 

ZNP: Wytyczne zamiast zakazu prac domowych? I zostają oceny? Dla zainteresowanych?

Z komunikatu ZNP wynika, że nauczyciele woleliby zachować swobodę w zadawaniu prac domowych uczniom. Zamiast zakazu oczekują od MEN wytycznych albo rekomendacji "Kiedy i jak stosować prace domowe". I prawa do wystawiania ocen uczniom, którzy chcą być oceniani.

Komu przysługuje dodatek na start? Pracownik, który przygotowuje się do zawodu, może dostać 1000,00 zł.

Dodatek na start jest świadczeniem, które zastąpiło dodatek na zagospodarowanie. Przysługuje tylko określonej grupie pracowników odbywających przygotowanie do zawodu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać do niego prawo.

Czy trzeba płacić ZUS za korepetytora? Najczęściej tak. Urząd upomni się o składki.

Udzielanie korepetycji nie zawsze wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. W większości przypadków nauczyciele decydują się na dorabianie w ten sposób w ramach działalności nierejestrowanej. To jednak nie zawsze jest bezpieczne dla rodziców uczniów.

Czy można udzielać korepetycji, nie prowadząc działalności gospodarczej? Sprawdź, jak opodatkować dochody, by nie mieć problemów z urzędem skarbowym.

Na rynku usług edukacyjnych największą grupą świadczeniodawców są osoby, dla których udzielanie korepetycji jest zajęciem dodatkowym. Wśród nich prym wiodą nauczyciele i studenci. Choć można znaleźć wśród nich osoby, dla których udzielanie korepetycji jest pełnoetatową pracą, to jednak najczęściej prowadzona przez nich działalność ma niewielkie rozmiary i jest wykonywana w ramach tzw. działalności nierejestrowanej.

Od 15 lutego nauczyciel w szkole i przedszkolu jest sprawdzany na okoliczność przestępstw. Jak? Kiedy? Jakich?

Nauczycielki i przedszkolanki jako kandydatki do pracy są sprawdzane w dwóch rejestrach: Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (tam zagląda dyrektor szkoły i przedszkola) i Krajowym Rejestrze Karnym (tu musisz sama dostarczyć zaświadczenie). Zasady te dotyczą oczywiście także mężczyzn.

Budżet 2024 r. Kto otrzyma 12,3% podwyżki? Kto 20%? Kto 30%?

30% i 20% zapowiedzianej przez Donalda Tuska podwyżki nie otrzymają w budżetówce wszyscy. Nie mają na to szanse np. pracownicy szkół i przedszkoli nie będący nauczycielami. Co z pracownikami bez podwyżki 20% i 30%? Co z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwyżek na 2024 r.? 

Akcja ZNP: Wcześniejsza emerytura czy świadczenie kompensacyjne? Jak wybrać lepszą opcję? Czym się kierować?

ZNP prowadzi akcję informacyjną - Wcześniejsza emerytura czy świadczenie kompensacyjne?

MEN w Sejmie: Podwyżki dla nauczycieli o 30% także dla dodatku za wysługę lat, nadgodzin, doraźnych zastępstw, nagród jubileuszowych, pory nocnej, trzynastek i odpraw emerytalno-rentowych

Wiceminister edukacji K. Lubnauer wymieniła w Sejmie elementy wynagrodzenia nauczycieli, które w 2024 r. skorzystają z 30% podwyżek pensji.

D. Tusk: 30% podwyżki dla każdej przedszkolanki. Podwyżki dla nauczycieli obejmą też opiekujących się dziećmi w wieku przedszkolnym

To już pewne. Podwyżki dla nauczycieli: 30% a dla początkujących 33% obejmą na pewno nauczycieli pracujących w z młodszymi dziećmi – w przedszkolach.

Informacja z MON: Decyzje o wyrównaniach wynagrodzeń do podwyżek 20%/30% po uchwaleniu ustaw budżetowych na 2024 r.

MON: Decyzje, czy i od kiedy wyrównania do podwyżek 20%/30%, po uchwaleniu ustawy budżetowej na rok 2024 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.

W 2024 r. pensja 5915 zł brutto u nauczycieli dyplomowanych. Czy dodatki do tej pensji też skokowo rosną o 30%? Policzyliśmy

Jest pewna podwyżka w 2024 r. pensji nauczycieli o 30%. Czy dodatki do tych pensji też wzrosną? Jest szansa dla nauczycieli na kolejne 30%?

Czy korepetycje z matematyki są zwolnione z vat?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi udzielania korepetycji z matematyki świadczone osobiście przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą nie kwalifikują się do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

Potencjalne podwyżki: +170% renta socjalna, +58% pensja nauczyciela dyplomowanego, sporo u pielęgniarek. Trzy projekty ustaw [druki nowego Sejmu]

W Sejmie możliwe podwyżki: 170% renty socjalnej, 58% pensji nauczyciela dyplomowanego (podobne podwyżki u początkującego/mianowanego), u pielęgniarek. A także wdowia renta do maksymalnie około 10 000 zł..

Edukacja: Od 1 stycznia 2024 r. dla niektórych uczących podwyżka do 6717,69 zł netto? To nadal bardzo mało

W 2024 r. profesor zarobi przynajmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł. To kwoty brutto. I pensje minimalne bez dodatków. 9370 zł miesięcznie brutto, to pensja 6717,69 zł  netto. To nadal mało. Jak na tytuł profesorski.

Czy korepetycje z matematyki i fizyki są zwolnione z VAT po przekroczeniu wartości sprzedaży 200 000 zł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z fizyki prowadzone przez magistra fizyki korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, podczas gdy korepetycje z matematyki - nie.

P. Czarnek: 50 mln zł dla nauczycieli. Dla których? Na co?

Rozszerzamy program "WF z AWF" na dorosłych i seniorów, i w przyszłym roku przeznaczamy na to 50 mln zł - ogłosił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Za te pieniądze akademie wychowania fizycznego mają przeszkolić wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego pod kątem poprawiania kondycji fizycznej dorosłych i seniorów.

QUIZ Kultowe powiedzonka nauczycieli. Pamiętasz te teksty?

Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej przypominamy kultowe teksty nauczycieli. Chyba każdy słyszał któreś z tych powiedzonek przynajmniej raz. Quiz jest z przymrużeniem oka, a nauczycielom, jak zawsze, życzymy wszystkiego najlepszego!

Bon 2500 zł. Oburzenie nauczycieli w przedszkolach. Dlaczego rząd uznał, że nie używają laptopa?

Dlaczego uśmiechnięci jak na zdjęciu ilustrującym artykuł mogą być tylko nauczyciele zatrudnieni w szkołach? I to ci z klas IV-VIII bo tylko oni otrzymają bon 2500 zł w najbliższych tygodniach. A takiego uśmiechu nie mają nauczyciele w przedszkolach?

Janusz Cieszyński: Najpóźniej w 2024 r. bon 2500 zł dla nauczycieli klas 1-3. Kiedy dostaną bony nauczyciele z liceów, techników, szkół branżowych?

W październiku 2023 r. wnioski o bon 2500 zł składają nauczyciele klas IV-VIII oraz pracownicy pedagogiczni tych klas.

Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Wnioski o bon 2500 zł dla nauczycieli będą składane przez Internet

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Centralnym Ośrodkiem Informatyki jest w trakcie prac nad systemem teleinformatycznym, przez który będzie można wnioskować o bon na zakup laptopa – poinformował resort w odpowiedzi na pytanie Serwisu Samorządowego PAP.

Czy za gotowość do pracy są nadgodziny? Przesłanki

Nauczycielowi należy się wynagrodzenie za nieprzepracowane godziny ponadwymiarowe, o ile pozostawał w gotowości do świadczenia pracy.

MEiN: Na nagrody dla nauczycieli jednak 1345,95 zł brutto, a nie 1125 zł. Nauczyciele nie zostaną poszkodowani

MEiN wypłaci na nagrody dla nauczycieli 1345,95 zł brutto, a nie 1125 zł. Z 1345,95 zł zostaną pokryte składki ubezpieczeniowe, które zapłacą pracodawcy zatrudniający nauczycieli (szkoła/organ prowadzący).

3500 zł świadczenia dla nauczycielek 55+ i nauczycieli 60+. Wiek uprawniający z każdym rokiem jest podwyższany

Nauczyciel w latach 2021-2022 mógł otrzymać świadczenie, jeśli ukończył 55 lat (kobieta) i 59 lat (mężczyzna). W latach 2023-2024 może je otrzymać jeśli ukończy 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). Wiek uprawniający do świadczenia stale rośnie.

Wynagrodzenia 2024: nauczyciel dyplomowany 8227 zł, mianowany 6438 zł, początkujący 5365 zł brutto [kwota bazowa 4471,28 zł]

Agencja PAP podała średnie wynagrodzenia nauczycieli w 2024 r. Po podwyżkach będzie wynosiło u nauczycieli początkujących 5365,54 zł, mianowanych 6438,64 zł i dyplomowanych 8227,16 zł.

P. Czarnek: Mamy 701 930 nauczycieli. Nieprawdą jest brak 15% nauczycieli w roku szkolnym 23/24. Liczba wakatów 1%

Liczba wakatów nauczycieli to 21 355, w tym 6760 to wakaty na pełne etaty, pozostałe to wakaty na kilka godzin - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przypomniał, że w Polsce jest 701,9 tys. nauczycieli, co oznacza, że wakatów na pełen etat jest mniej niż 1 proc.

MEiN: Po podwyżce świadczenie urlopowe wynosi 1704,87 zł. Wzrost o .... 41,90 zł [DGP]

DGP: Wartość świadczenia urlopowego dla nauczycieli została powiększona do 1704,87 zł (z 1662,97 zł brutto). Dotyczy to 2023 r. Nauczyciele otrzymają więc wyrównanie wynoszące do 41,90 zł. Podobne zmiany zaszły w wysokości świadczenia dla szczególnych warunków pracy.

Zamiast 251,37 zł tylko 41,90 zł wyrównania do świadczenia urlopowego nauczycieli za 2023 r.? Jak to obliczyć? [wyjaśnienia MEiN i DGP]

Nauczycielom należy się dopłata do świadczenia urlopowego za 2023 r. Jak to obliczyć wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Dziennik Gazeta Prawna. Szacunkowa wartość wyrównania to około 41,90 zł (metodą zaproponowaną przez Ministerstwo).

Zmiany w Karcie Nauczyciela - jest podpis Prezydenta

W dniu 14 sierpnia 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Niektóre zmiany co do pracy nauczycieli wejdą w życie już w zbliżającym się nowym roku szkolnym, od 1 września 2023 r. Nowe zasady awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli - sprawdź jakie zmiany!

REKLAMA