Rekordowe dodatki z ZUS niezależnie od stażu pracy. Te roczniki dostaną ponad kilka tysięcy złotych

REKLAMA
REKLAMA
Jest ich w Polsce coraz więcej. Rośnie w siłę armia stulatków. Dowodzą tego, najnowsze statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ci, którzy dożywają tak sędziwego wieku, otrzymują specjalne, comiesięczne, honorowe świadczenie, niezależnie od tego czy mają rentę czy też emeryturę.
- W Polsce jest coraz więcej stulatków
- Taką emeryturę dostają z ZUS stulatkowie
- Honorowa emerytura. Czy trzeba składać wniosek?
- Prosta tajemnica długowieczności
W Polsce jest coraz więcej stulatków
Jak wynika z rejestrów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aktualnie honorową ekstraemeryturę pobiera w Polsce 3,6 tysiąca tych, którym dane było dożyć tak sędziwego wieku. Prognoza demograficzna przygotowana przez resort finansów dla długoterminowych założeń makroekonomicznych wskazuje, w 2040 roku będzie ponad dwadzieścia tysięcy stulatków, a w 2060 blisko siedemdziesiąt tysięcy.
REKLAMA
Taką emeryturę dostają z ZUS stulatkowie
Każdy kto kończy sto lat otrzymuje w naszym kraju specjalne, comiesięczne, honorowe świadczenie, niezależnie od tego czy ma rentę czy też emeryturę. O jakich pieniądzach mowa?
REKLAMA
Od 2025 roku zasady przyznawania tej ekstraemerytury uległy zmianie. Wcześniej jej wysokość zależała od tak zwanej kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin seniora. Ta zmieniała się zawsze wraz z coroczną, marcową waloryzacją.
Teraz, po wejściu w życie regulacji z października 2024 roku, świadczenie zyskuje ustawową podstawę i podobnie jak to było dotychczas, jest rokrocznie waloryzowane, dzięki czemu nie straci na wartości. Obecnie to suma 6 589,67 złotych.
Honorowa emerytura. Czy trzeba składać wniosek?
Ci, którzy pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku o świadczenie honorowe. W momencie ukończenia stu lat pieniądze przyznawane są z urzędu. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.
REKLAMA
Emerytura honorowa przysługuje tym, którzy w danym roku kończą 100 lat. W 2025 roku otrzymają ją seniorzy urodzeni w 1925 roku, o ile jeszcze nie zaczęli jej pobierać w 2024 roku, oraz urodzeni w 1926 roku, którzy ukończyli 100 lat w 2025 roku.
Jakie roczniki otrzymają w świadczenie w 2025 Roku? To ci seniorzy, którzy urodzili się w 1925 roku, ale setka stuknęła im w drugiej połowie 2024 roku i wypłaty świadczenia mogą być realizowane także w roku 2025. Ektraemerytura przysługuje też rocznikowi 1926. Ci seniorzy ukończą 100 lat w 2025 roku i od tego momentu przysługuje im świadczenie honorowe.
Prosta tajemnica długowieczności
Pogoda ducha, pracowitość i wiara w Bożą Opatrzność. Czy taka jest prosta, codzienna recepta na długie życie? Doświadcza tego Maria Opiela z Kaniny koło Limanowej, która z początkiem tego roku obchodziła sto drugie urodziny. Doczekała się jedenaściorga wnuków oraz ośmioro prawnucząt.
Tajemnicę długowieczności zgłębiali naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy badali medyczną dokumentację ponad stu dwudziestu tysięcy wolontariuszy. Według badaczy, życie może wydłużyć trzymanie się pięciu prostych zasad. Należy tylko wyeliminować złe nawyki, takie jak palenie, picie zbyt dużych ilości alkoholu, brak aktywności fizycznej, złą dietę i nadwagę.
Naukowcy wykazali, że kobiety, które te zasady wdrożyły w wieku pięćdziesięciu lat, żyły średnio o czternaście lat dłużej od tych, które swoich przyzwyczajeń nie zmieniły. W przypadku mężczyzn odnotowano wydłużenie życia o dwanaście lat
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA