REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Kwalifikacje zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z akcyzy samochodu osoby przesiedlającej się do Polski

Pod pewnymi warunkami osoba przenosząca się na stałe do Polski lub wracająca tu z czasowego pobytu w UE może przywieźć ze sobą samochód i nie płacić z tego tytułu akcyzy.

Czym jest SEED?

SEED jest jednym z rodzajów baz danych Komisji Europejskiej. Jakiej dziedziny dotyczy? Jak wygląda polski system SEED? O tym poniżej.

Otwarcie rynku pracy w Niemczech - praca czeka na Polaków!

1 maja zostanie otwarty niemiecki rynek pracy dla Polaków. Już teraz do śląskich instytucji wysyłających pracowników za granicę napływają liczne oferty pracy w Niemczech.

Kadrowy Roku 2010 wybrany!

W 8 edycji konkursu Kadrowy Roku wzięło udział około 700 uczestników, którzy walczyli o tytuł  najlepszego kadrowca. Pierwsze miejsce zajęła Pani Renata Zdebik, specjalista ds. kadr i płac z Bolęcina, której wiedza i pasja do pracy zawodowej doprowadziły ją do zwycięstwa w konkursie.

REKLAMA

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną.

Zasiłek na zagospodarowanie

Co to jest Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji?

Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji to sądy międzynarodowe, działające w ramach Unii Europejskiej, których zadaniem jest czuwanie nad poszanowaniem i odpowiednim stosowaniem prawa unijnego.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe w Niemczech. Poza syntezą przepisów drogowych podajemy informacje o głównych ośrodkach miejskich, które można zwiedzać samochodem, przemieszczając się doskonałymi autostradami.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ibizie?

Najbardziej gorąca wyspa z archipelagu Balearów, na której trwa niekończąca się impreza. Widok wybrzeża i wzgórz porośniętych figowcami i migdałowcami najlepiej oglądać z samochodu. Tylko wcześniej dowiedzmy się, jakie przepisy i zwyczaje drogowe panują na hiszpańskiej wyspie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Sardynii?

Będąc we Włoszech, warto przeprawić się promem na malowniczą Sardynię. Na murach kościołów i budowli rozgrywa się burzliwa historia rzymsko-kartagińska. Na wyspie odnajdziemy też wpływy kultury Fenicjan.

Jaka jest wysokość diet w podróży służbowej do krajów UE?

Pracownik w czasie podróży służbowej do jednego z krajów Unii Europejskiej ma prawo do diet. Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?

Zielona Wyspa stała się nowym domem dla tysięcy Polaków, którzy wyjechali do Dublina w ramach emigracji zarobkowej. Jeśli wybierzemy się w celach turystycznych do Irlandii, można przepłynąć tam promem z Francji czy Wielkiej Brytanii lub po wylądowaniu na lotnisku, skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. W obu przypadkach musimy poznać obowiązujące na miejscu przepisy drogowe.

Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

We Włoszech przejazd autostradami jest płatny, mandaty są bardzo wysokie, a zebranie 20 punktów karnych skutkuje możliwością zabrania prawa jazdy. Dura lex, sed lex – najlepiej tę łacińską sentencję, stosowaną przez Rzymian, wziąć sobie głęboko do serca podczas wycieczki objazdowej po tym kraju.

Kodeks celny – nie obowiązuje

Obecnie obowiązuje Wspólnotowy Kodeks Celny. Wspólnotowy Kodeks Celny to zbiór unijnych przepisów celnych. Kodeks stosowany jest jednolicie w każdym z państw członkowskich, w tym w Polsce.

Kompetencje pracowników – samoocena a perspektywa pracodawcy

We współczesnej organizacji kompetencje pracowników odgrywają kluczową rolę. Ważna jest komunikacja, praca w grupie, kreatywność i innowacyjność. Pracodawca oczekuje również od swoich menedżerów, by potrafili analizować i oceniać zjawiska gospodarcze zachodzące na rynku. A jak sami pracownicy oceniają siebie pod kątem tych kompetencji?

Zmiany w OC - koniec, czy początek dyskryminacji?

Mężczyźni płacą obecnie znacznie wyższe składki OC niż kobiety, co zostało uznane za dyskryminację, jak donosi serwis wyborcza.biz. Trybunał Sprawiedliwości żąda zmiany przepisów, decyzja wzbudza jednak wątpliwości, a ubezpieczyciele gorąco protestują.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

Przepisy drogowe w Finlandii

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Czy firma może dopłacać do kolejnego semestru studiów

Jedna z pracownic w naszej firmie rozpoczęła drugi semestr studiów podyplomowych. Czy pracodawca może pokrywać koszty dalszej nauki pracownicy? W jakim trybie należy przyznać pracownikowi dopłatę? Czy od otrzymanej dopłaty pracownik musi odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy?

Dyrektywa Unii Europejskiej

Dyrektywa jest jednym z aktów prawnych wydawanych prze Unię Europejską. Należy do aktów prawa pochodnego.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Do Helsinek możemy dostać się promem bezpośrednio z Gdyni bądź przejechać krajami bałtyckimi trasą krajoznawczą. Bez względu na wybór trasy – u celu naszej podróży będziemy musieli poruszać się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Podczas podróżowania po fińskich drogach duże zagrożenie stanowią łosie i renifery, które tarasują drogi w rejonach lasów. Nie zawsze ostrzegają przed stosowne znaki.

Co dają światła do jazdy dziennej i jak z nich korzystać?

Automatyczne światła do jazdy dziennej są od 2011 roku elementem obowiązkowego wyposażenia nowych aut sprzedawanych w Unii Europejskiej. Co daje montaż świateł dziennych i w jakich warunkach można z nich korzystać?

Wyjazd turystyczny z EKUZ

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych.

Traktat akcesyjny

Przez traktat akcesyjny należy rozumieć umowę międzynarodową pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a państwem kandydującym.

Źródła prawa międzynarodowego

Źródła prawa międzynarodowego to normy prawne kształtujące prawo międzynarodowe, które nadają mu moc obowiązującą.

Ubezpieczenia społeczne cudzoziemca pracującego w Polsce

Ubezpieczeniom społecznym w Polsce nie podlegają cudzoziemcy, których pobyt w naszym kraju nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych.

Jak ustalić wynagrodzenie za urlop szkoleniowy

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop szkoleniowy stosuje się zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Odstępstwa od tych zasad występują w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia.

Dla ciała i duszy organizacji

Jak efektywnie wspierać rozwój kompetencji pracowników firmy produkcyjnej? Projekt temu poświęcony i dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej na początku roku zamknęła firma FagorMastercook. Obejmował on szkolenia z zakresu zarządzania przez cele, zarządzania projektami oraz przewodzenia zespołowi produkcyjnemu. Jednym z pierwszych efektów było zwiększenie zaangażowania oraz pojawienie się inicjatyw pracowników, które mogą być realizowane w organizacji.

Określenie rodzaju i stanowiska pracy w umowie o pracę

Im bardziej szczegółowo pracodawca opisze w umowie o pracę rodzaj lub stanowisko pracownika, tym w przyszłości trudniej będzie je zmienić, nawet ze względu na potrzeby zakładu. Może to wymagać złożenia wypowiedzenia zmieniającego, zależnie od tego, jak bardzo zmiana odbiega od zapisów zawartych w umowie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Poszerzanie i aktualizowanie wiedzy przez pracowników - bezpłatne szkolenia PARP

Czy pracownik ma obowiązek poszerzać i aktualizować swoją wiedzę? Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli tego nie robi? W pewnych wypadkach, tak! Niestety, nie wszyscy zatrudnieni zdają sobie z tego sprawę.

Efektywna komunikacja podczas procesu rekrutacyjnego

Urlop szkoleniowy - nowe zasady podnoszenia kwalifikacji

Jeden z pracowników naszej firmy zgłosił chęć podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych przez podjęcie 1-rocznych studiów podyplomowych. Poprosił o możliwość zwolnienia z pracy w 2 piątki w miesiącu w celu uczestniczenia w zajęciach. Wyraziliśmy zgodę, ponieważ kierunek studiów, który wybrał pracownik, pozostaje w ścisłym związku z jego zakresem obowiązków. Czy możemy udzielić temu pracownikowi zwolnienia na 2 dni w miesiącu, a nie udzielać urlopu szkoleniowego?

Zakaz dyskryminacji a umowa zlecenia

W jaki sposób uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

Trybunał Europejski w swoim dotychczasowym orzecznictwie reprezentował i reprezentuje zasadę wzajemnego uznawania, bez jakichkolwiek formalności, prawa jazdy wydawanych przez Państwa Członkowskie.

Haerowy certyfikat

Gdzie studiować zarządzanie zasobami ludzkimi? To pytanie, które pojawia się m.in. na różnych portalach i forach internetowych. Na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji?

Kiedy szkolenia pełnią funkcję motywacyjną?

Niedawno rozpoczęłam pracę jako menedżer ds. szkoleń w instytucji finansowej i jest to moja pierwsza funkcja kierownicza. Szkolenia stanowią dla mnie ważny element motywacyjny, gdyż firma inwestująca w pracownika pokazuje, jak ważnym jest on zasobem. Sytuacja w mojej firmie jest jednak niezrozumiała i mam wrażenie, że szkolenia traktowane są jak zło konieczne. Trudno wspierać i rozwijać politykę rozwojową, jeżeli nikt nie ma do niej przekonania.

Samochodem na narty: Niemcy

Planując wyjazd samochodem na narty do Niemiec warto zwrócić uwagę na popularny ośrodek narciarski Garmisch-Partenkirchen. Wyjeżdżając jednak samochodem na narty do Niemiec należy się dobrze do tego przygotować. Oto nasz wyjazdowy poradnik.

Samochodem na narty: Włochy

Planujesz wyjazd samochodem na narty do Włoch? Zanim wyjedziesz, zapoznaj się z podstawowymi przepisami dotyczącymi zarówno ruchu drogowego jak i przewozu nart. Pobłażliwość włoskiej drogówki to niestety już tylko mit: dzisiaj Włosi są równie surowi jak Niemcy, a zdecydowanie mniej skorzy do pomocy. W niektórych regionach Włoch mamy obowiązek używania opon zimowych bądź łańcuchów śniegowych. Przed wyjazdem we włoskie Alpy powinniśmy obliczyć koszty benzyny, winiet oraz wyposażyć się w kamizelkę odblaskową.

Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwenta

Nie jest sztuką napisać CV mając wiele lat doświadczenia i kilka sukcesów na swoim koncie. Problem pojawia się wtedy, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki na ścieżce zawodowej. O tym, jak powinien wyglądać profesjonalnie przygotowany życiorys, doradza absolwentom Piotr Dziedzic z  firmy doradztwa personalnego Page Personnel.

Rejestracja czynności kierowcy

Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.

Samochodem na narty: Austria

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

Samochodem na narty: Czechy

Wyjazd na narty do Czech wymaga odpowiedniego wyposażenia naszego samochodu. Według nowych przepisów, od 1 listopada do 31 marca, na określonych trasach obowiązuje nakaz jazdy w oponach zimowych.

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?

Nowe zasady odpowiedzialności za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Projekt nowej ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich przebywających na terytorium RP wbrew przepisom przewiduje m.in. obowiązek sprawdzania statusu pobytowego zatrudnianych cudzoziemców.

Liczy się jakość kształcenia

Po dotacje na szkolenia. Jak środki unijne mogą zmienić organizacje

W powszechnej opinii na temat projektów unijnych wciąż pokutują mity z czasów, kiedy fundusze startowały w Polsce i nie zawsze były wykorzystywane rzetelnie, a wiele szkoleń miało wówczas jakość adekwatną do ceny – niską lub żadną. Dziś zmieniło się wiele, co potwierdzają osoby, które od kilku lat przygotowują projekty doradczo-szkoleniowe dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zarządzają nimi.

Czy pracownikom odbywającym aplikację legislacyjną przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy

REKLAMA