REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks celny – nie obowiązuje

main image
Obecnie obowiązuje Wspólnotowy Kodeks Celny. Wspólnotowy Kodeks Celny to zbiór unijnych przepisów celnych. Kodeks stosowany jest jednolicie w każdym z państw członkowskich, w tym w Polsce.

Zobacz: Kodeksy

Najważniejszym źródłem prawa celnego w Unii Europejskiej jest Wspólnotowy Kodeks Celny - regulacja określana niekiedy mianem Konstytucji celnej. Od 1 maja 2004 roku, tzn. od dnia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Wspólnotowy Kodeks Celny obowiązuje także w Polsce. Jednocześnie przestał obowiązywać polski Kodeks celny, uchwalony w 1997 roku.

Regulacje kodeksów celnych

Regulacje kodeksów celnych obejmują zasady i tryb przywozu oraz wwozu towarów na obszary celne różnych państw. Przepisy celne określają związane z tym prawa i obowiązki osób oraz uprawnienia i obowiązki organów celnych. Kodeks celny stanowi ważną ustawę dotyczącą obrotu towarowego z zagranicą.

Najważniejsze założenia Wspólnotowego Kodeksu Celnego

Zasadą w porządku prawnym Unii Europejskiej jest to, że w obrocie między państwami członkowskimi panuje zakaz pobierania ceł przywozowych i wywozowych. Nie można także ustanowić innych opłat, które powodowałyby podobne do ceł skutki. Co więcej, obowiązuje jedna, wspólna taryfa celna państw członkowskich w stosunkach z państwami trzecimi, tzn. państwami spoza Wspólnoty.

Obowiązek informacyjny

Każda osoba, która zamierza dokonać faktycznego przywozu lub wywozu towaru z obszaru celnego Wspólnot, ma prawo uzyskać od organu celnego informację o stosowaniu przepisów prawa celnego. Informacja taka jest z reguły udzielana bezpłatnie.

Zobacz serwis: Podatki

Podstawa prawna:

Wspólnotowy Kodeks Celny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA