| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Kiedy możliwe jest przesyłanie emerytury za granicę?

Kiedy możliwe jest przesyłanie emerytury za granicę?

Emeryt, któremu przysługuje emerytura na terytorium naszego kraju, otrzymuje ją nawet po zmianie kraju zamieszkania. Jednak, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyłał emeryturę na zagraniczny rachunek bankowy, emeryt musi złożyć o to wniosek.

W jakich krajach jest to możliwe?

Emeryt może odbierać swoje świadczenie emerytalne w każdym z krajów Unii Europejskiej, jak również w Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu oraz w krajach, z którymi Polska podpisała umowę o zabezpieczeniu społecznym. Taką umowę Polska posiada m.in. ze Stanami Zjednoczonymi. Jeżeli Polska nie ma podpisanej takiej umowy z jakimś krajem, to odbieranie w tym kraju polskiej emerytury jest niemożliwe.

Wysokość emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyła emeryturę na zagraniczny rachunek w wysokości identycznej z taką, jaką otrzymywałby ten emeryt, gdyby zamieszkiwał w Polsce.  Emerytury wypłacane na zagraniczny rachunek bankowy mogą wydawać się wyższe od tych krajowych. Emerytury przelewane na zagraniczne konto są w kwotach brutto, nie są pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy pobierany w Polsce.

Zobacz: Kiedy prawo do emerytury ulegnie zawieszeniu?

Wniosek

Wypłacanie emerytury za granicę ma miejsce wyłącznie na wniosek złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Złożyć wniosek może jedynie emeryt, który się o to ubiega. Nie może tego zrobić osoba trzecia.  We wniosku trzeba przywołać symbol i numer otrzymywanego świadczenia, podać swoje aktualne dane, również te adresowe. We wniosku należy wskazać bank oraz podać numer zagranicznego rachunku bankowego, na który ma być transferowana emerytura.

Innym rozwiązaniem jest wskazanie osoby zamieszkującej w Polsce, której świadczenie ma być wypłacane. W takim przypadku we wniosku muszą znaleźć się jej dane osobowo – adresowe oraz przede wszystkim numer jej konta bankowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pobiera żadnych prowizji za transfer świadczenia na zagraniczny rachunek bankowy.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »