REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wyrok, Frank szwajcarski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podwyżka stóp procentowych NBP to szansa dla frankowiczów. Dlaczego?

Wysokie stopy procentowe utrudniają zaciągnięcie kredytu i powodują wzrost rat. Zdecydowana większość kredytobiorców jest przejęta tym faktem. Paradoksalnie, jak się okazuje, jest grupa osób, która może na tym skorzystać - frankowicze. Jak to możliwe?

Mikrowłókna z bluzy bliźniaka na poduszce powietrznej dowodem winy. Sąd w Gorlicach skazał go na 6 lat za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Jest to jedna z najtrudniejszych procesowo spraw w polskich sądach – bracia bliźniacy nie chcą wskazać, który z nich prowadził samochód przed wypadkiem, w którym zginęła nastolatka. Wyjaśnień, kto prowadził samochód nie mogły dać badania DNA. Zagadkę rozwiązały mikrowłókna z bluzy skazanego znalezione na wystrzelonej poduszce powietrznej kierowcy.

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego - wyrok SN

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego przysługuje, gdy wszystkie przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika - wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2021 r., sygn. akt III PSKP 22/21.

Kontrola ZUS - ważny dla przedsiębiorców wyrok NSA

Jak podkreśla Rzecznik MSP kontrola ZUS nie może trwać w nieskończoność, a kontrolowany przedsiębiorca nie może się domyślać, co będzie przedmiotem kontroli.

REKLAMA

Naruszenie przepisów o wypowiedzeniu umowy a dodatkowe odszkodowanie

Sąd Najwyższy w wyroku z 27 stycznia 2021 r. (II PSKP 1/21) uznał, że w razie naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę może przysługiwać dodatkowe odszkodowanie ponad przyznane wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wyrządzenie szkody przez pracodawcę musi nastąpić wskutek celowego naruszenia przesłanek rozwiązania umowy o pracę.

Wyrok NSA w sprawie IP Box i inne wątpliwości

Czy po wyroku NSA w sprawie IP Box należy ubiegać się o nową interpretację podatkową? Co z możliwością skorzystania z ulgi przez programistów pracujących w zespołach?

Z kredytm hipotecznym we franku do sądu – procesy rozpoczęły się w innych krajach Europy

Nie tylko Polacy ruszyli do sądów w sprawie nieuczciwych kredytów frankowych. Podobnie było we Francji, Hiszpanii czy na Węgrzech. Również i tam za pokrzywdzonymi musiał się ostatecznie ująć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a za niska składka - SN

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a opłacenie za niskiej składki - czy do końca 2021 r. był to powód ustania ubezpieczenia i ZUS mógł odmówić wypłaty zasiłku chorobowego? Sąd Najwyższy wydał wyrok w odpowiedzi na pytanie prawne.

REKLAMA

Prawo do rzetelnego procesu sądowego - wyrok ETPCz

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu uznał, iż Polska naruszyła artykuł 6 ustęp 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego.

Katarzyna Urbańska: Wśród frankowiczów rośnie świadomość możliwości działania [PODCAST]

Czy sytuacja frankowiczów w Polsce zmieniła się w ostatnich latach? W jaki sposób tzw. kredyty frankowe trafiły do Polski?

Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka

Włoski Sąd Najwyższy orzekł, iż głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka i zakłóca spokój. W wydanym wyroku nakazał wypłatę odszkodowania sąsiadom, którzy słyszą hałas przez ścianę.

Spór z Facebookiem a tłumaczenie pozwu - ważne orzeczenie

Polski użytkownik w sporze z Facebookiem nie musi tłumaczyć pozwu na język angielski - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpatrując sprawę z powództwa Krzysztofa Czabańskiego przeciwko Facebookowi.

Ugody frankowe – duże zainteresowanie polubownym rozwiązaniem sporów

Do Komisji Nadzoru Finansowego na koniec 2021 roku wpłynęło łącznie blisko 16 tys. umów o mediację ugód między bankami i klientami w sprawie kredytów frankowych. Ile ugód zostało do tej pory zawartych?

Zamiana wskaźnika LIBOR na SARON - skarga w TSUE

Zamiana wskaźnika LIBOR na SARON. Frankowiczka (kredytobiorczyni kredytu we frankach szwajcarskich) złożyła do TSUE skargę na rozporządzenie KE dotyczące zamiany w umowach o kredyt frankowy wskaźnika pozwalającego wyliczyć oprocentowanie z LIBOR-u na SARON - poinformowano 25 listopada 2021 r. na konferencji prasowej.

Kredyty we frankach a wykonanie wyroków przez banki

Kredytobiorcy frankowi nie zawsze mogą liczyć na to, że po prawomocnej wygranej z bankiem szybko uda się im wykreślić hipotekę czy zlikwidować wpis w BIK. Banki analizują wyroki i nie zawsze realizują je zgodnie z uzasadnieniem, trzymając się sentencji. Często składane są skargi kasacyjne - wynika z danych prawników kredytobiorców CHF. Banki informują, że respektują prawomocne orzeczenia sądowe.

Frankowicze skarżą banki. Już ponad 62 tys. spraw przed sądami

Związek Banków Polskich szacuje, że miesięcznie do sądów wpływa 4-5 tys. nowych pozwów przeciwko bankom w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich - poinformował wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

Kredyty walutowe - SARON zamiast LIBOR dla franka szwajcarskiego od 1 stycznia 2022 r.

Kredyty walutowe - SARON zamiast LIBOR. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym zamiennikiem dla wskaźnika LIBOR dla franka szwajcarskiego m.in. w walutowych kredytach hipotecznych zostanie od 1 stycznia 2022 r. stopa SARON powiększona o spread korygujący.

Kredyty frankowe. Sądy zawieszają postępowania

Kredyty frankowe. Sądy zawieszają postępowania w procesach o kredyty frankowe z powodu oczekiwania na uchwałę Sądu Najwyższego. Nie jest to powszechna praktyka, ale mimo wszystko występują takie przypadki. Prawnicy uważają, że w tym działaniu nie ma żadnej podstawy prawnej. I zwracają uwagę m.in. na dotychczasowe orzecznictwo. Do tego dodają, że odraczanie nie jest korzystne dla frankowiczów, a jedynie dla banków. Oczywiście są sądy, w których w ogóle nie dochodzi do takich sytuacji. Orzekający sędziowie nie widzą podstaw do podejmowania tego typu decyzji i sprawy prowadzone są normalnym tokiem.

Prawo krajowe a unijne - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją.

Niespłacanie kredytów bardzo ryzykowne dla frankowiczów

Niespłacanie kredytów to bardzo ryzykowna taktyka dla frankowiczów, m.in. dlatego że korzystna dla frankowiczów linia orzecznicza sądów może się zmienić, tak jak zmieniła się dla banków - wskazał w rozmowie z PAP Tadeusz Białek, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

W PKO BP ruszył program ugód dla kredytobiorców frankowych

Ugody z frankowiczami. W poniedziałek 4 października 2021 r. w PKO RP ruszył program ugód dla kredytobiorców frankowych. Rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na złote tak, jakby od początku był to kredyt złotowy – poinformował bank w komunikacie.

Zaprzestanie spłaty kredytu frankowego

Frankowicze, którzy spłacili już bankowi całą główną należność, mogą po konsultacji z prawnikiem rozważyć zaprzestanie dalszego płacenia rat - uważa Arkadiusz Szcześniak ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Frankowicze w sądzie. Czy sędzia z kredytem powinien orzekać?

Frankowicze w sądzie. Prawie 60 proc. społeczeństwa uważa, że sędziowie, którzy sami mają kredyty we frankach szwajcarskich, nie powinni orzekać w sprawach frankowiczów, a 51 proc. jest zdania, że powinni oni zostać odsunięci od orzekania w tych kwestiach – wynika z czerwcowego badania Centrum Badania Opinii Publicznej Ipsos o Fundacji Laboratorium Prawa i Gospodarki. To tylko przykład konfliktu interesów w procesie stosowania prawa, o których coraz częściej alarmują eksperci. – Dobrym krokiem byłoby zwrócenie się z zaproszeniem do instytucji publicznych i organizacji pozarządowych o zainicjowanie prac nad procesem monitorowania potencjalnych konfliktów interesów ­– mówi dr hab. Krzysztof Koźmiński, prezes Fundacji.

Czy roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przez frankowiczów jest zgodne z prawem?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Sądy masowo ustalają nieważność umów kredytów frankowych. Banki aby ograniczyć - zniechęcić frankowiczów do dochodzenia swoich praw sądzie, występują z roszczeniem o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Takie roszczenia są niezgodne z prawem Unii Europejskiej, co zresztą zostało już potwierdzone w szeregu prawomocnych wyroków sądów polskich.

Frankowicze wygrywają w sądach

Kredyty frankowe. Frankowicze wygrywają większość spraw w sądach. Banki: Dlatego, że sądy postępują niewłaściwie.

Kredyty frankowe a kurs CHF

Kredyty frankowe a kurs CHF. Przez rok frank szwajcarski wzmocnił się wobec złotego o prawie 3,8 proc. Jednak kurs poniżej poziomu 4,25 zł za franka powinien być obroniony.

Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

Uchwała SN w sprawie kredytów frankowych przesunięta. Czy jest jeszcze potrzebna?

Uchwała SN w sprawie kredytów frankowych. Po pięciogodzinnych obradach, Izba Cywilna Sądu Najwyższego odroczyła 11 maja 2021 r. posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty powiązane kursem CHF. SN uznał, że w pierwszej kolejności zapozna się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, oraz Rzecznika Praw Dziecka. W terminie 30 kolejnych dni, Instytucje te mają przedstawić swoje stanowisko. Po tym czasie, Izba dokona analizy każdego z tych stanowisk i dopiero następnie, wyda uchwałę. Termin posiedzenia w tej sprawie, nie jest znany.

Kredyty frankowe. Co dla banków oznacza wyrok SN?

Kredyty frankowe. Ustanowiona przez Sąd Najwyższy zasada prawna ogranicza ryzyko, że w bankach zrealizuje się najbardziej kosztowny scenariusz. Rozstrzygnięcie SN pozytywnie wpłynęło na notowania banków.

Wyrok SN w sprawie frankowiczów - opinia Rzecznika Finansowego

Wyrok SN w sprawie frankowiczów. Sąd Najwyższy potwierdził stanowisko Rzecznika Finansowego ws. kredytów walutowych - napisał 7 maja 2021 r. w komunikacie Rzecznik Finansowy. Dodał, że decyzja SN ma moc zasady prawnej i zapewnia większą przewidywalność orzecznictwa w tzw. sprawach frankowych.

Kredyty frankowe. Uchwała SN wytyczną dla sądów powszechnych

Kredyty frankowe - kolejne ważne rozstrzygnięcie. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego będzie ważną wytyczną dla sądów powszechnych. Jakie konsekwencje prawne wynikają z uchwały?

Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów – co zmienia?

Kredyty frankowe - kolejne orzeczenia TSUE. Z wielkiej chmury mały deszcz”, „rozczarowanie”, „remis bez zwycięzcy” – to wybrane nagłówki z komunikatów medialnych. Zaskoczenie? Bynajmniej.

Kredyty frankowe. TSUE zweryfikował wiele mitów

Kredyty frankowe. Wyrok TSUE nie przyniósł przełomu w sprawach kredytów frankowych, a tylko potwierdził dotychczasowe orzecznictwo. Trybunał nie rozstrzygnął jednej z najważniejszych kwestii, dotyczącej możliwości żądania przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz przedawnienia roszczeń banku w przypadku unieważnienia umowy, i odsyła w nich do sądów krajów.

Kredyty frankowe - zawiniły nie tylko banki

Kredyty frankowe. W sprawie kredytów frankowych zawiniły nie tylko banki, ale także instytucje nadzoru, a nawet klienci, dlatego potrzebne jest porozumienie w tej sprawie, by polski system bankowy pozostał silny i innowacyjny - uważa dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Co dla frankowiczów zmienia wyrok TSUE z 29 kwietnia 2021 r.?

Kredyty frankowe. W dniu 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział w wyroku na pytania w tzw. sprawie kredytu frankowego, które pod koniec 2019 roku zadał Sąd Okręgowy w Gdańsku (wyrok w sprawie C-19/20). Co wynika z tego wyroku TSUE dla polskich frankowiczów?

TSUE: jest wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich

TSUE uznał, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

Kredyty frankowe podlegają przepisom prawa krajowego - wyrok TSUE

Kredyty frankowe. 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym orzekł, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Ugody z frankowiczami. PKO BP pokryje koszty ugód

Ugody z frankowiczami. Akcjonariusze PKO BP zgodzili się na utworzenie przez największy polski bank funduszu na pokrycie kosztów ugód z klientami spłacającymi walutowe kredyty hipoteczne

TSUE zajmie się przedawnieniem roszczeń banków wobec frankowiczów

Orzeczenie TSUE z 29 kwietnia będzie mieć kluczowy wpływ na kwestię przedawnienia roszczeń banków za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy - wskazuje mec. Barbara Garlacz.

Wyrok SN w sprawie kredytów walutowych - posiedzenie Izby Cywilnej SN przełożone na 11 maja

Wyrok SN w sprawie kredytów walutowych. Termin posiedzenia całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych został zmieniony z 13 kwietnia na 11 maja 2021 r. - poinformował w piątek 9 kwietnia zespół prasowy SN.

Unieważnienie umów frankowych oznaczałoby straty dla banków

Kredyty frankowe. Coraz bliżej rozwiązanie problemu kredytów frankowych. Unieważnienie umów oznaczałoby straty dla banków od 70 mld do nawet 230 mld zł.

Kredyty frankowe - czy ugoda z bankiem się opłaca? [Przykłady]

Kredyty frankowe - czy ugoda z bankiem się opłaca? Zmiany warunków umowy kredytowej proponowane przez banki w ramach ugody nie są najkorzystniejszą opcją dla kredytobiorców. Koncentrują się na zminimalizowaniu strat instytucji, a nie na interesie ich klientów. Przykładowe wyliczenia E-Kancelarii pokazują, że rozwiązanie problemu w procesie sądowym pozwala zyskać nawet kilkaset tysięcy zł.

Kredyty frankowe - skarga nadzwyczajna RPO

Kredyty frankowe. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) złożył skargę nadzwyczajną w głośnej sprawie kredytu frankowego.

Wyrok rozwodowy a 500+

Wyrok rozwodowy do uzyskania 500+ jest wymagany przez niektóre gminy, chociaż okoliczności sprawy nie uzasadniają takiego żądania.

Ugody z frankowiczami. PKO BP stworzy specjalny fundusz

Ugody z frankowiczami. PKO BP chce przeznaczyć 6,7 mld zł na pokrycie kosztów ugód z frankowiczami. W tym celu ma zostać stworzony specjalny fundusz.

Kredyty frankowe w Sądzie Najwyższym. Rozstrzygnięcia w połowie kwietnia

Kredyty frankowe. Nie 13 kwietnia, lecz 15 kwietnia to najbliższa kluczowa data dla frankowiczów i bankowców. Na 13 kwietnia zostało przełożone posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie odpowiedzi na zestaw pytań dotyczących traktowania spraw dotyczących kredytów walutowych. Ważniejsze może się jednak okazać zaplanowane dwa dni później posiedzenie siedmioosobowego składu, które będzie dotyczyło również zagadnień poruszonych przez I prezes SN.

REKLAMA