REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8408,17 zł: tyle od marca wynosi średnia krajowa. Jedne firmy ogłaszają zwolnienia grupowe, inne nie oszczędzają na podwyżkach wynagrodzenia

Analityk: realny wzrost wynagrodzeń może przełożyć się na istotne odbicie w konsumpcji
Analityk: realny wzrost wynagrodzeń może przełożyć się na istotne odbicie w konsumpcji
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w marcu 2024 r. wyniosło 8408,17 zł – od takiej dobrej dla pracowników wiadomości rozpoczął się nowy tydzień, komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego z 22 kwietnia.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. wzrosło o 12 proc. licząc rok do roku. Na wzrost przeciętnego wynagrodzenia spory wpływ ma podwyżka płacy minimalnej, a także podwyżki w budżetówce – zauważa Bartosz Wałecki, Analityk Michael/Ström Dom Maklerski.

REKLAMA

Średnia płaca rośnie coraz szybciej, w 2024 roku ma wzorsnąć o prawie 12 procent

Już miesiąc temu ekonomiści zapowiadali, że średnia krajowa wkrótce przekroczy barierę 8 tys. zł, Nie sądzili jednak, że ten skok będzie aż tak spektakularny.

REKLAMA

Mamy kolejny rekord w wynagrodzeniach. W marcu średnia płaca przebiła 8400 zł brutto. Oznacza to wzrost nominalnie w ciągu roku o 12%, a realnie blisko o 10%. Polakom zostaje z miesiąca na miesiąc coraz więcej pieniędzy w kieszeni i ten stan utrzyma się co najmniej przez najbliższy rok. Pierwszy kwartał tego roku to też rekordowy wynik średniego wynagrodzenia, które przekroczyło z kolei barierę 8000 zł brutto, co przełożyło się na nominalny wzrost aż o 12,5% - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomicznego Lewiatana.

Bartosz Wałecki wyjaśnia, że  mocny nominalny wzrost wynagrodzeń przy spadającej inflacji oznacza, że wynagrodzenia wzrastają również realnie. Realna dynamika wynagrodzeń zbliżyła się do 10 proc.

– Dane z rynku pracy z pewnością wpływają na decyzje RPP. Wydaje się, że są one silnym argumentem przeciwko obniżkom stóp procentowych w tym roku – podkreśla analityk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei Mariusz Zielonka zwraca uwagę a fakt, iż dynamika realnych płac będzie się zmniejszać w najbliższych miesiącach, a to za sprawą rosnącego wskaźnika inflacji.

Nadal jednak pracownicy będą wywierać presję na pracodawcach o wyższe podwyżki. Szczególnie, że za rogiem czyha już druga podwyżka płacy minimalnej – uważa ekonomista.

Seryjne zwolnienia grupowy nie osłabiły presji pracowników na podwyżkę wynagrodzeń

Najnowsze wyniki indeksu Lewiatana wprost pokazują, że presja płacowa na pracodawcach jest wciąż silna i ma się dobrze. Zgodnie z wynikami indeksu 92% przebadanych firm odczuwa presję płacową, a blisko 40% uważa, że jest ona coraz wyższa.

Z kolei już szósty miesiąc z rzędu spada liczba zatrudnionych, ale ten spadek jest niewielki, zaledwie o 0,2%.

– To w naszej ocenie dowód, że rynek pracy jest silny, ponieważ przy tak słabej koniunkturze jaka obecnie dominuje w przemyśle należałoby się spodziewać znacznie większej redukcji zatrudnienia niż jest w rzeczywistości – ocenia ekspert ekonomiczny Lewiatana.

Płace napędzają konsumpcję, co zahamuje wzrost bezrobocia

Nie spełniają się więc prognozy tych ekonomistów, którzy w narastającej fali zwolnień grupowych chcieli widzieć mocny hamulec blokujący dalszy wzrost płac.

REKLAMA

Zwolnienia grupowe, choć ich liczba i skala są nie notowane od dawna, zwiększają stopę bezrobocia tylko nieznacznie. Na początku kwietnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej informował, że stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 5,3 proc., wobec 5,4 proc. w lutym.

– Od ponad półtora roku powtarzamy, że rynek pracy jest najsilniejszą częścią gospodarki i taką też pozostanie. Te comiesięczne zmiany stopy bezrobocia oraz stopy zatrudnienia o 0,1 pkt proc. w dół lub w górę nie znaczą wiele dla kondycji  rynku pracy – mówi Mariusz Zielonka. 

Wskazuje on, iż patrząc na strukturę zawodów jakie wykonywały osoby przed rejestracją w urzędach pracy – głównie handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów, można oczekiwać, że przy odbiciu konsumpcji, które jest oczekiwane, stopa bezrobocia może nadal spadać.

Podobnie uważa Bartosz Wałecki.
Mocny realny wzrost wynagrodzeń może przełożyć się na istotne odbicie w konsumpcji – wskazuje analityk Michael/Ström.

Natomiast Mariusz Zielonka dodaje:
– Wielce prawdopodobne jest również to, że część osób pozostających w rejestrach bezrobotnych rejestruje się tam w celu otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego jednocześnie wykonując pracę w szarej strefie.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Kiedy warto nadpłacić kredyt? Przykłady, obliczenia, 4 warianty wcześniejszej spłaty

W jakiej sytuacji opłaca się wcześniej spłacić przynajmniej część kredytu? Ekspert analizuje 4 warianty nadpłaty kredytu.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

REKLAMA

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Tylu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie w 2024 roku. Opublikowano najnowsze dane

52 proc. mieszkańców Polski zaoszczędziła w ostatnim miesiącu pieniądze, ale 11 proc. ankietowanych musiało pożyczać na bieżące potrzeby. Tak wynika z badania CBOS przeprowadzonego od 20 do 23 maja 2024 roku, a opublikowanego 13 czerwca 2024 r.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

QUIZ. Seriale PRL-u. Piekielnie trudny quiz. 5/10 niemożliwe do zdobycia
Kto spełniał życzenia w serialu "Siedem życzeń"? W jakim serialu pytano o suchy chleb dla konia? Jak naprawdę nazywał się Tolek Banan? Znasz odpowiedzi na te pytania?

REKLAMA