REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy, który zachorował będąc pracownikiem

Zawarliśmy z kobietą umowę zlecenia na okres od 15 grudnia 2009 r. do 30 listopada 2011 r. z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 500 zł. Do 31 stycznia 2011 r. nie odprowadzaliśmy za nią składek na ubezpieczenie chorobowe, gdyż była zatrudniona na umowę o pracę w innej firmie z wynagrodzeniem 2100 zł. Zleceniobiorczyni 29 grudnia 2010 r. miała wypadek samochodowy i otrzymała zwolnienie lekarskie od 29 grudnia 2010 r. do 24 lutego 2011 r. Od 1 lutego br. zgłosiliśmy ją do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy osoba ta nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, czy powinna dalsze zwolnienia przedkładać do zakładu pracy, gdzie była zatrudniona na umowę o pracę? Jak ustalić wysokość świadczenia?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Czy świadczenia chorobowe należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7

Do końca 2010 r. zatrudnialiśmy pracownika, który na początku stycznia 2011 r. ukończył 65 lat i chce zgłosić wniosek o emeryturę. W 2010 r. wypłaciliśmy mu najpierw zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Czy kwoty tych świadczeń należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, które wystawiamy mu w związku z przejściem na emeryturę?

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych

REKLAMA

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

Ubezpieczenie OC: co w ramach odszkodowania?

W ramach ubezpieczenia OC poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się nie tylko kompensacji szkody majątkowej. Z ubezpieczenia będą również pokrywane inne roszczenia, niemniej jednak tylko do górne granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?

Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę stwierdzająca czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej. Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości.

REKLAMA

Kto ma prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich?

W razie choroby po zaświadczenie lekarskie udajemy się do lekarza, najczęściej do lekarze rodzinnego. Okazuje się jednak, że nie tylko lekarze mają prawo wystawiania zaświadczeń.

Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

Zasiłek chorobowy przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa. Mogą to być zarówno osoby obowiązkowo, jak i dobrowolnie ubezpieczone.

Jak dochodzić odszkodowania od szpitala

W wyniku błędu, popełnionego w trakcie zabiegu straciłam sprawność i nie jestem już w stanie wykonywać dotychczasowej pracy. Czy i na jakich zasadach mogę domagać się odszkodowania od szpitala?

Odpowiedzialność odszkodowawcza szpitala

W praktyce medycznej mogą się zdarzyć różne przypadki zaniedbań i pomyłek - od niedochowania przewidzianych warunków higienicznych, aż po krytyczne błędy lekarzy prowadzące do poważnych uszczerbków na zdrowiu lub nawet śmierci pacjenta.

Jakie świadczenie chorobowe przysługuje zleceniobiorcy wykonującemu pracę na rzecz swojego pracodawcy

Zatrudniliśmy od 25 października 2010 r. 35-letniego mężczyznę na podstawie umowy o świadczenie usług produkcyjnych. Zawartą umowę zleceniobiorca będzie wykonywał na rzecz swojego pracodawcy. Zleceniobiorca był niezdolny do pracy od 23 grudnia 2010 r. do 15 stycznia 2011 r. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w 2010 r. Czy zleceniobiorcy należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy?

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Brak odpowiedniego oznakowania lub też fatalny stan nawierzchni są częstymi przyczynami wypadków komunikacyjnych oraz szkód uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu, który wpadł w dziurę, będzie ponosił zarządca drogi. Jak jednak określić do kogo zwrócić się z roszczeniem?

Kto odpowiada za kolizję z dzikiem?

Odpowiedzialność za zderzenie z dzikiem, czy jeleniem może spoczywać na zarządcy drogi lub też zarządcy okręgu łowieckiego. W określonych sytuacjach możemy jednak za nasze szkody płacić z własnej kieszeni.

Okres wyczekiwania przy umowie-zleceniu

Po zakończeniu umowy o pracę z tym samym pracownikiem została zawarta umowa-zlecenie. Przerwa między umowami wynosi 10 dni. Czy do okresu wyczekiwania, aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się umowę o pracę? Kto wypłaca wynagrodzenie chorobowe – pracodawca czy ZUS?

Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy.

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy

Jak otrzymać zasiłek chorobowy. Gdzie i komu złożyć zaświadczenie lekarskie. Czy oprócz zaświadczenia ZUS wymaga jeszcze innych dodatkowych dokumentów.

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania będzie zależeć od tego od wariantu ubezpieczenia, w którym mienie może być ubezpieczone w wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej.

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r.

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW i jak właściwie je wybrać?

Istnieje obecnie wiele rodzajów ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach. Oczywiście istnieją ubezpieczenia, które musimy posiadać, czyli tzw. obowiązkowe. Oprócz tych jednak, możemy dodatkowo zawrzeć umowy ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym. Do tego typu ubezpieczenia należy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie na życie, a NNW – sprawdź czym różnią się od siebie te ubezpieczenia

Funkcjonując w życiu codziennym jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Aby ich uniknąć zawieramy umowy ubezpieczenia, które mają na celu łagodzenie skutków wystąpienia ewentualnych skód. Ze względu na to, że istnieje jednak wiele rodzajów ubezpieczeń, czasami zdarza się, że mylimy te rodzaje. Tak może być w przypadku ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Rozliczanie świadczeń wypłaconych na przełomie roku

Pracodawcy powinni zwrócić uwagę na poprawność dokumentów rozliczeniowych składanych do ZUS, w których wykazują nieobecności i świadczenia wypłacane pracownikom. W jednym bloku tego samego raportu ZUS RSA nie wolno bowiem wykazać niezdolności do pracy przypadającej w ciągłości w poprzednim i bieżącym roku.

Zasiłek chorobowy i macierzyński pod kątem kobiet w ciąży

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Likwidacja szkody rozpoczyna się po jej zgłoszeniu. Co do zasady zgłoszenie szkody może nastąpić w rozmaity sposób. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia przeważnie są również określone terminy w jakich należy dokonać zgłoszenia szkody.

Jak długo może trwać likwidacja szkody?

Likwidacja szkody to czynności obejmujące ustalenie stanu faktycznego zdarzenia, zasadność roszczeń i wysokość odszkodowania. Przepisy Kodeksu cywilnego określają termin, w którym zakład ubezpieczeń musi wypłacić świadczenie w całości lub przynajmniej w bezspornej części.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie nt. podstawa wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego dla nauczycieli.

Ekspert radzi: jakie działania podjąć po stwierdzeniu szkody?

Kradzież z włamaniem, zalanie lub pożar mieszkania – są to szkody od których najczęściej wykupujemy ubezpieczenie majątkowe. Samo ubezpieczenie to jednak nie wszystko. To jakie działania podejmiemy, a jakich zaniechamy może mieć wpływ na wypłatę odszkodowania.

Czy zasiłek chorobowy przysłyguje po ustaniu stosunku pracy?

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co z reguły wiąże się z ustaniem stosunku pracy. Przepisy prawa ograniczają jednak ten okres do 14 dni lub do 3 miesięcy w przypadku choroby zakaźnej.

Jakie świadczenia wypłacać pracownikom za niezdolność do pracy na przełomie roku

Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.

Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich

Płatnicy w zakresie swoich praw mają m.in. możliwość kontrolowania ubezpieczonych korzystających ze zwolnień lekarskich. W praktyce często dochodzi do nadużyć ze strony ubezpieczonych. Krótkie i często powtarzające się absencje chorobowe stanowią niejednokrotnie poważny problem organizacyjny i finansowy dla pracodawcy czy zleceniodawcy. Dlatego w przypadkach wątpliwych nieobecności chorobowych warto skorzystać z możliwości skontrolowania zatrudnionej osoby.

Czym są podlimity sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniach majątkowych?

Suma ubezpieczenia wyznacza górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Znaczenie mają jednak także podlimity, które wyznaczają górną granicę kompensacji poszczególnych kategorii szkód.

Suma ubezpieczenia: co to jest i jak określić jej wysokość?

Zawierając umowę ubezpieczenia musimy dokonać wyboru co do wielkości sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia określa górną granicę odszkodowania, do której odpowiedzialność ponosi zakład ubezpieczeń. Przeczytaj czym kierować się przy określeniu wysokości sumy ubezpieczenia.

Jakie wyłączenia można spotkać w ubezpieczeniach domów i mieszkań?

Ubezpieczając mieszkanie lub dom powinniśmy dowiedzieć się za jakie szkody zakład ubezpieczeń będzie odpowiadał, a za jakie nie. Innymi słowy musimy zapoznać się z przypadkami wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej. Odszkodowania nie dostaniemy np. za szkody górnicze.

Jaki jest zakres ubezpieczenia mieszkania?

Zakres zdarzeń, jakie obejmuje umowa ubezpieczenia mieszkania może dotyczyć m.in. ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem, jak również zdarzeniami losowymi. Standardowo ochroną obejmuje się także ruchomości domowe.

Kwestionowanie wysokości wynagrodzenia pracownika przez ZUS

Nadmierne podwyższenie wynagrodzenia może być uznane przez ZUS jako czynność dokonana z zamiarem nadużycia prawa do świadczeń.

W 2011 roku zmienia się wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu

Od 1 stycznia 2011 r. miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Czy o.w.u. mają wpływ na wysokość odszkodowania?

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych sposób wyliczenia odszkodowania powinien być określony w treści ogólnych warunków ubezpieczenia (o.w.u.). W umowach ubezpieczeń majątkowych można spotkać także inne modyfikacje, które w przyszłości mogą wpłynąć na wysokość odszkodowania.

Ubezpieczenia majątkowe: wartość odtworzeniowa a rzeczywista

Ubezpieczenia majątkowe mogą mieć formułę wartości odtworzeniowej lub też wartości rzeczywistej. W zależności od wyboru jednej z nich różnie mogą kształtować się świadczenia odszkodowawcze.

Czy rząd zlikwiduje zasiłek chorobowy i obniży emerytury?

Premier Donald Tusk przestrzega, że alternatywą dla rządowego pomysłu reformy systemu emerytur jest likwidacja zasiłków chorobowych i ulgi prorodzinnej, zniesienie waloryzacji rent i emerytur oraz być może ich obniżenie.

ZUS jest uprawniony do zbadania ważności umowy o pracę

Kto zapłaci za koszty ratowania ubezpieczonego majątku?

W razie wypadku ubezpieczeniowego ubezpieczający jest obowiązany użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest refundacja kosztów wynikłych z działań minimalizujących szkodę.

Jak długo czeka się na odszkodowanie?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego ubezpieczyciel jest bezwzględnie zobowiązany spełnić świadczenie (wypłacić odszkodowanie) w określonym terminie. Przekroczenie tego terminu może wiązać się z obowiązkiem wypłaty odsetek.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku

Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.

Czego możesz wymagać na wycieczce?

Zimne posiłki, brak własnej łazienki, obskurny hotelik czy też brak obiecanego widoku na morze. Zanim pojedziesz na urlop przeczytaj za co ponosi odpowiedzialność organizator i co zrobić, by nie przegapić odszkodowania.

Rok 2010 w ubezpieczeniach społecznych

Od początku mijającego roku trwała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego. Własne pomysły zgłaszali ministrowie pracy i finansów, minister Michał Boni, Rada Gospodarcza przy premierze, eksperci Komisji Trójstronnej. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej - co zrobić?

Zawierając umowę przedwstępną jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej. Jakie jednak działania można podjąć wobec strony, która uchyla się od zawarcia takiej umowy?

Co to jest szkoda całkowita?

Ze szkodą całkowitą przy ubezpieczeniach komunikacyjnych mamy do czynienia, gdy pojazd uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy albo gdy koszty takiej naprawy przekroczyłyby wartość samochodu.

REKLAMA