reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy.

Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownik, nie jako z samego faktu wykonywania pracy podlega ubezpieczeniu. Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie tak zwanego okresu wyczekiwania. W przypadku pracownika okres ten to 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy przysługuje:
• absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
• pracownikom, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
• pracownikom, którzy legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
• posłom i senatorom, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Zobacz: Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje przez ściśle określony czas. Pracownik może liczyć na zasiłek chorobowy nie dłużej niż przez 182 dni. W przypadku gruźlicy albo gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży pracownicy, nie dłużej niż przez 270 dni.

Bardzo często zapominamy, że przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy przysługuje nam wynagrodzenie, które nazywane jest wynagrodzeniem chorobowym. Jest ono wypłacane przez pracodawcę. Pracownikom zasiłek chorobowy przysługuje dopiero od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, a jeżeli ukończyli 50 rok życia od 15 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Zobacz serwis: Zasiłki

Wysokość zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi co do zasady w wysokości 80 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru, czyli 80 proc. jego pensji.

Zasiłek chorobowy może przysługiwać jednak również w niższej wysokości. Bowiem za okres pobytu w szpitalu pracownikowi przysługuje zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. Ponadto, jeśli pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie po upływie 7 dni od daty jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25 proc., począwszy od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

Zasiłek chorobowy może przysługiwać także w wyższej wysokości. Na zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiary zasiłku może liczyć:

• pracownik, którego niezdolności do pracy powstała w skutek, wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
• pracownica, gdy jej niezdolność do pracy przypada na okres ciąży,
• pracownik, jeśli jego niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama