| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?

Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?

Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę stwierdzająca czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej. Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości.

Zaświadczenie lekarskie wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia pracownika lub chorego członka rodziny. Przy wystawianiu zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lekarz bierze pod uwagę stan zdrowia ubezpieczonego, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy.

Zaświadczenie lekarskie wystawia lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer prowadzący leczenie. Zaświadczenie wystawiają na okres, w którym pracownik ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia. Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. 

Lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer wystawia zaświadczenie lekarskie na formularzu. Zaświadczenie lekarskie jest poufne.

Zobacz również: Kto ma prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich?

W zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość podaje się z zastosowaniem następujących kodów literowych:

kod A - oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni - spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;

kod B - oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży;

kod C - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu;

kod D - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą;

kod E - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, a której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Pani Magda jest w ciąży. Jest to na razie drugi miesiąc ciąży. Udała się do lekarza, który stwierdził, że przyda się jej parę dni zwolnienia. Pani Magda nie chce jeszcze informować pracodawcy o swoim stanie. W związku z tym poprosiła lekarza, żeby nie wpisywał kodu świadczącego o ciąży. Lekarz nie wpisał tego kodu, ponieważ, na pisemny wniosek lekarz, nie umieszcza kodu „B” oznaczającego niezdolność do pracy przypadający w okresie ciąży.

Kody literowe wpisuje się odpowiednio na oryginale i na kopiach zaświadczenia lekarskiego, a numery statystyczne choroby ustalone według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, tylko na oryginale i na drugiej kopii.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »