reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia majątkowe > Co warto wiedzieć o cesji ubezpieczenia nieruchomości na bank?

Co warto wiedzieć o cesji ubezpieczenia nieruchomości na bank?

Przy zawarciu umowy kredytu bankowego hipoteka nie jest jedynym zabezpieczeniem, jakiego żądają banki. Bardzo często kredytobiorca zawiera także umowę ubezpieczenia nieruchomości i przelewa tę wierzytelność na bank. Jakie to ma skutki?

W obecnej rzeczywistości rynku nieruchomości znaczna ich część jest nabywana w drodze finansowania kredytowego. W umowach kredytowych banki oprócz zabezpieczenia w postaci hipoteki stosują także ubezpieczenie nieruchomości połączone z przelewem wierzytelności z umowy ubezpieczenia na bank (cesja).

Zobacz: Czym jest ubezpieczenie assistance domu?

Co ważne dla banku, a co dla ubezpieczonego?

Dla banku najważniejsze jest ubezpieczenie konstrukcji, murów domu czy mieszkania, nie jest natomiast w jego zainteresowaniu wyposażenie jego wnętrza. Dlatego też ważny jest sposób w jaki doszło do zawarcia umowy ubezpieczenia, tzn. czy w ramach usługi bancassurance, czy też w ramach indywidualnie zawartej umowy ubezpieczenia przez kredytobiorcę.

Z punktu widzenia kredytobiorcy ważne jest także ubezpieczenia mienia wewnątrz mieszkania. Stąd też jeśli ubezpieczający korzystają z ubezpieczeń proponowanych przez bank, warto w pierwszej kolejności upewnić się czy jest to tylko ubezpieczenie samej konstrukcji i ścian mieszkania, czy też ubezpieczenie z rozszerzeniem na mienie ruchome (tzn. rzeczy znajdujące się w domu, mieszkaniu).

Zawierając umowę ubezpieczenia warto sprawdzić, czy ochroną objęta jest tylko sama konstrukcja nieruchomości, czy także mienie ruchome, znajdujące się w nieruchomości.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Komu odszkodowanie?

Ubezpieczyciel w wyniku podstawienia podmiotowego cesjonariusza – banku w miejsce właściciela nieruchomości jest zobowiązany wobec ostatniego do realizacji wypłaty odszkodowania.

W praktyce ubezpieczyciele prowadzą proces likwidacji szkody wspólnie z ubezpieczonym do czasu ustalenia wysokości odszkodowania. Następnie występują do banku z zapytaniem o sposób w jaki ma nastąpić uregulowanie należności, tzn. czy odszkodowanie należy wypłacić na rachunek banku czy też cedenta (ubezpieczonego).

Z prawnego punktu widzenia występowanie z ww. zapytaniem nie jest konieczne, skoro w drodze cesji uprawnionym do odszkodowania jest wyłącznie bank. Jednakże postępowanie takie wynika ze względów praktycznych, gdyż umowa cesji oraz adnotacja o przelewie wierzytelności poczyniona na polisie, zwykle nie zawierają numeru rachunku banku, co w przypadku zaistnienia szkody wiąże się z koniecznością wystąpienia do banku z prośbą o wskazanie właściwego numeru rachunku bankowego.

Zobacz serwis: Umowy w finansach

Jaka wysokość szkody?

Niektóre banki stosują inne rozwiązanie, tzn. o tym czy bank zabierze całą kwotę odszkodowania, czy też pozostawi ją do dyspozycji kredytobiorcy decyduje wysokość szkody. Jeśli zatem odszkodowanie nie przekracza określonego kwotowo progu, np. 5000zł wówczas bank pozwala na wypłatę tych środków na rachunek bankowy osoby ubezpieczonej. Jeżeli jest inaczej, to całą uzyskaną z odszkodowania kwotę bank przeznacza na spłatę kredytu lub też rozlicza ją z kredytobiorcą. Pamiętać należy, że fakt zaistnienia szkody i związana z tym możność uzyskania odszkodowania nie wpływa na obowiązek dalszej i terminowej spłaty rat kredytu.

Zobacz: O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?

Odpowiedź na pytanie przygotował st. specjalista w BRU Cezary Orłowski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cesja wierzytelności z ubezpieczenia nieruchomości to jedno z zabezpieczeń kredytu.
Cesja wierzytelności z ubezpieczenia nieruchomości to jedno z zabezpieczeń kredytu.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama