| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia majątkowe > Kto zapłaci za koszty ratowania ubezpieczonego majątku?

Kto zapłaci za koszty ratowania ubezpieczonego majątku?

W razie wypadku ubezpieczeniowego ubezpieczający jest obowiązany użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest refundacja kosztów wynikłych z działań minimalizujących szkodę.

Poniższy artykuł stanowi odpowiedź na pytanie, czy koszty poniesione na ratowanie dobytku objętego ubezpieczeniem lub w celu przeciwdziałania zwiększenia rozmiarów szkody zostaną zwrócone ubezpieczonemu?

Ubezpieczający ratuje …

Zgodnie z prawem, w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego ubezpieczający jest obowiązany użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia (art. 826 §1 Kodeksu cywilnego). Jeżeli zatem dojdzie do szkody, wówczas działania ubezpieczonego powinny być skierowane na ratowanie dobytku poprzez stawienie czoła sile sprawczej szkody, tj. podjęcie działań zmierzających do odwrócenia, zminimalizowania szkody z wykorzystaniem dostępnych mu środków.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia majątkowe

… ubezpieczyciel refunduje

Z kolei ubezpieczyciel zobowiązany jest do refundacji kosztów wynikłych z działań zmierzających do minimalizowania szkody, bądź jej odwrócenia (art. 826 § 4 k.c.). Górną granicę odpowiedzialności w tym zakresie wyznacza suma ubezpieczenia, czyli maksymalny poziom (limit) odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Dodatkowo wysokość sumy ubezpieczenia w zakresie refundacji kosztów może być ograniczona tzw. sublimitem, czyli określoną na potrzeby danego roszczenia sumy ubezpieczenia. Stąd też koszty, które poniósł ubezpieczony na zakup worków z piaskiem, motopompy oraz urządzenia do osuszania wnętrz, powinien być zwrócony przez ubezpieczyciela w ramach określonej w umowie sumy ubezpieczenia.

Obowiązkiem ubezpieczyciela jest refundacja kosztów wynikłych z działań zmierzających do minimalizacji szkody. Wysokość refundacji może być jednak ograniczona tzw. sublimitem.

Zadaj pytanie: Forum

Odpowiedź na pytanie przygotował st. specjalista w BRU Cezary Orłowski

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego ubezpieczający jest obowiązany użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia.
W razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego ubezpieczający jest obowiązany użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »