Zasiłki są świadczeniem przysługującym za czas niezdolności do pracy z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego osobom, które podlegają tym ubezpieczeniom. Z ubezpieczenia chorobowego wypłacany jest: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, zasiłek wyrównawczy.
Osoby, które otrzymały zapomogi i zasiłki, takie jak np. zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny, porodowy, czy jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe) - nie muszą płacić od tych kwot podatku dochodowego. Zwolnienie w podatku PIT tych świadczeń oznacza także brak obowiązku wykazywania ich w rocznym zeznaniu podatkowym.
Pracownik dostarczył nam zaświadczenie lekarskie na okres od 16 do 20 lipca br. z tytułu opieki nad zdrowym 1,5-letnim synem. Żona pracownika, stale opiekująca się dzieckiem, jest rolniczką od wielu lat ubezpieczoną w KRUS. W okresie od 16 do 20 lipca 2012 r. żona pracownika przebywała w szpitalu z powodu niezbędnych badań lekarskich. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad zdrowym 1,5-letnim synem w czasie, gdy jego żona przebywała w szpitalu?
Organy rentowe mogą kwestionować w postępowaniu sądowym prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, ale ponoszą odpowiedzialność za opóźnienie w wypłacie świadczeń, gdy okaże się, że możliwe było wydanie decyzji zgodnej z prawem. Dlatego ZUS, co do zasady, powinien zawsze zapłacić odsetki od zasiłków niewypłaconych w terminie (wyrok Sądu Najwyższego z 15 września 2011 r. (sygn. akt II UK 22/11).