Kategorie

Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

Patrycja Dados
Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych / fot. Fotolia
Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych / fot. Fotolia
Wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych duża część opiekunów osób niepełnosprawnych od lipca 2013 roku straciła prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. W Sejmie trwają prace nad kolejną zmianą przepisów.

Zmiany

Na mocy ustawy z 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2012 r. Poz.1548) zmieniły się zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.  Zgodnie z tą nowelizacją świadczenie pielęgnacyjne przysługuje niepracującym rodzicom, faktycznym opiekunom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub nie później niż do ukończenia 25. roku życia, w razie nauki w szkole lub w szkole wyższej; wynosi 620 zł i przysługuje niezależnie od dochodów rodziny.

Przed nowelizacją świadczenie to mogli pobierać również krewni osób niepełnosprawnych, nawet jeśli niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, czyli głównie dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców. Obecnie osoby te utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Zastąpiono je specjalnym zasiłkiem opiekuńczym w kwocie 520 zł miesięcznie, ale jego otrzymanie uzależniono od kryterium dochodowego. Oznacza to, że dochód obu rodzin (osoby sprawującej opiekę i osoby niepełnosprawnej) w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekroczyć określonego w ustawie limitu – 623 zł netto. W przeciwnym razie zasiłek nie przysługuje.

Kogo obowiązuje nowelizacja?

Nowe zasady obejmują zarówno tych, którzy prawo do świadczenia nabyli dopiero w roku 2013, jak i tych, którzy prawo to nabyli dużo wcześniej. W związku z tym osoby, które do tej pory świadczenie otrzymywały, a obecnie nie mieszczą się w progu dochodowym, nie otrzymują żadnego wsparcia. W taki sposób świadczenie, do tej pory przyznawane bez dodatkowych warunków, straciły dziesiątki tysięcy osób.

Polecamy serwis: Zasiłki

Dalsze zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

Nie obyło się bez licznych protestów ze strony osób, które świadczenie utraciły. Niezadowolenie argumentowano tym, że wcześniej świadczenie przyznane zostało bezterminowo. Wiele osób zwolniło się z pracy lub w ogóle jej nie podejmowało, by móc sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Taka nowelizacja zachwiała zasadę zaufania obywateli do państwa. W związku z tym jeszcze jesienią, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejną nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, która miała częściowo przywrócić utracone świadczenia. Projekt zakładał jedno świadczenie dla wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych niezależnie od tego, w jakim wieku powstała niepełnosprawność, rezygnację z kryterium dochodowego i zróżnicowanie wysokości zasiłku w zależności od stopnia niepełnosprawności.

5 grudnia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych jest niezgodny z Konstytucją. Na ich mocy bowiem wygasły decyzje przyznające wcześniej prawo do takich świadczeń. Wyrok TK jest konsekwencją wniosku RPO – Ireny Lipowicz.

Jednocześnie Trybunał jednoznacznie stwierdził, że opiekunom nie przysługuje zwrot zabranych świadczeń. Świadczenia będą im przysługiwać na nowo, gdy tak uchwali sejm. Wedle TK, Sejm powinien bez zbędnej zwłoki znowelizować przepisy ustawy.

Obecnie w Ministerstwie Pracy powstał zespół przygotowujący kolejną nowelizację ustawy, który ma uwzględnić wytyczne zawarte w wyroku. Do kwietnia przyszłego roku mają zostać przywrócone świadczenia pielęgnacyjne, ale na nowych zasadach.

Zobacz również:  Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - od 2013 r.?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.