REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Związek partnerski, Podatek od spadków i darowizn

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Darowizna wykryta podczas kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu

Potwierdzenie przez podatnika, ustalonego uprzednio przez organ w trakcie postępowania kontrolnego, faktu otrzymania przez niego darowizny nie może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy 20-procentowej sankcyjnej daniny.

Nowy wzór zgłoszenia otrzymania darowizny SD-Z2

Nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (otrzymania darowizny) SD-Z2 został opublikowany w w Dzienniku Ustaw RP. Nowy wzór zgłoszenia SD-Z2 zacznie obowiązywać od soboty - 25 października 2014 roku.

Wykonanie zapisu testamentowego a obowiązek złożenia formularza SD-Z2

Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli wykonanie zapisu zostało dokonane przez zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego, nie jest wymagane złożenie formularza SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Darowizna samochodu dokonana przez spółkę jawną

Rodzice, będący też wspólnikami spółki jawnej chcą dokonać darowizny samochodu stanowiącego własność tej spółki na rzecz swojego dziecka. Czy taka darowizna będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

REKLAMA

Odnowienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn zawiera dość niebezpieczną dla podatników zasadę odnawiania obowiązku podatkowego. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że nie ma odnowienia obowiązku podatkowego na skutek powołania się na fakt nabycia przed organem podatkowym w przypadku spadków przyjętych przed 2007 rokiem.

Związek partnerski - umowa

Wiele spraw da się uregulować w drodze odpowiednich umów. Pokazuje to m.in. przykład zawartej przed notariuszem tzw. umowy partnerskiej.

Podatek od prezentów - nie zawsze trzeba płacić

Choć prezenty to darowizny, to jednak podatek od spadków i darowizn nie obejmuje drobniejszych podarunków. Także w przypadku droższych prezentów, np. nieruchomości czy samochodu podatku tego można nie płacić, o ile otrzymaliśmy je od bliskiej rodziny - w tym przypadku trzeba jednak poinformować o tym fiskusa. Natomiast opodatkowanie prezentu od pracodawcy zależy od tego, w jakiej formie został przekazany.

Podatek od prezentu ślubnego - jak uniknąć?

Prezent ślubny jest darowizną. Podatek od darowizn nie obejmuje drobniejszych prezentów weselnych. Można go uniknąć także w przypadku droższych podarków, np. samochodu lub drogich wczasów, o ile zostały wręczone przez bliską rodzinę, a nowożeńcy poinformują o tym fiskusa. Za to opodatkowanie prezentu od szefa zależy od tego, w jakiej formie zostanie przekazany. Jak uniknąć podatku od prezentu ślubnego?

REKLAMA

Kiedy płaci się podatek od prezentu ślubnego

Prezenty ślubne o mniejszej wartości nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku droższych prezentów również jest taka możliwość, jeżeli zostały wręczone przez najbliższą rodzinę. Nowożeńcy powinni o tym fakcie poinformować urząd skarbowy.

Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców to nie darowizna

Solidarna spłata rat kredytu przez rodziców podatnika, który to kredyt zaciągnięty został przez niego i jego rodziców nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn. Tym samym na podatniku nie ciąży obowiązek złożenia zgłoszenia SD-Z2. Późniejsza sprzedaż mieszkania w trakcie trwania spłaty rat kredytu i otrzymanie przez podatnika środków pieniężnych ze sprzedaży również nie spowoduje powstania obowiązku w podatku od spadków i darowizn.

ABC umowy darowizny

Umowa darowizny jest czynnością prawną na mocy, której darczyńca zobowiązuje się do jednostronnego bezpłatnego świadczenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego, przy równoczesnym braku świadczenia wzajemnego. Umowa darowizny jest umową nazwaną znajdującą swoje szczegółowe uregulowanie w art. 888 – 902 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

Pomoc udzielana przez opp czasem jest opodatkowana

W zależności od formy prawnej świadczonej przez organizacje pożytku publicznego pomocy, beneficjent tej pomocy może zapłacić podatek dochodowy lub podatek od spadków i darowizn. Dotyczy to także osób wskazanych w rocznych PIT-ach jako beneficjenci środków pochodzących z 1 % podatku dochodowego.

Zmienione formularze SD-3 i SD-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory zeznania SD-3 i informacji SD-3/A.

Zgłoszenie otrzymania darowizny - nowy wzór formularza SD-Z2

Formularz SD-Z2, czyli wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych zostanie dostosowany do niedawnej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Portal Podatkowy ruszy 18 sierpnia 2014 r.

Funkcjonalność Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów ma zostać udostępniona 18 sierpnia 2014 r. Od tej daty za pośrednictwem Portalu podatnicy będą mogli załatwiać sprawy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Od 2015 roku notariusz prześle deklaracje podatkowe wyłącznie w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2015 r. notariusze (jako płatnicy) będą mieli obowiązek składania deklaracji podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn wyłącznie w wersji elektronicznej.

Kiedy od prezentu komunijnego trzeba zapłacić podatek

Darowizny w postaci prezentów komunijnych mogą w niektórych przypadkach podlegać opodatkowaniu. Może to dotyczyć przede wszystkim prezentów wyjątkowo drogich i otrzymywanych od dalszej rodziny lub znajomych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Maj jest miesiącem komunijnym, wiele osób zastanawia się nad kupnem dziecku wymarzonego prezentu. Coraz częściej są to drogie prezenty, przez co większość osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności zapłacenia podatku. Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów komunijnych? Kto powinien go zapłacić?

Portal Podatkowy 2014 / 2015

Ministerstwo Finansów informuje, że rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z Portalu Podatkowego wejdzie w życie 18 sierpnia 2014 r. w zakresie dotyczącym podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych i karty podatkowej. W szerszym zakresie – dotyczącym obsługi podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej - wejdzie w życie w styczniu 2015 roku.

Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn

Pomoc udzielana przez organizacje pożytku publicznego w świetle obowiązujących przepisów może być opodatkowana podatkiem od darowizn. Środki finansowe z tych źródeł trafiają głównie do najuboższych i najbardziej potrzebujących, jednak istnieją przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe zaistnieje także po ich stronie.

Zapis testamentowy a podatek od spadków i darowizn

Jeżeli spadek jest obciążony zapisem zwykłym, podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn stanowi czysta wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych pomniejszona o wartość obciążenia z tytułu zapisu.

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą jest instytucją przewidzianą wprost w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207). Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą pozwala na skorzystanie z preferencji podatkowej.

Ulga mieszkaniowa

Ulga mieszkaniowa na gruncie znowelizowanej 27 grudnia 2013 roku ustawy o podatku od spadków i darowizn rozumiana jest jako konstrukcja umożliwiająca uniknięcie zapłaty podatku od nabytej nieodpłatnie nieruchomości. Kto i na jakich warunkach może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Odrzucenie spadku w polskim prawie

W sytuacji, gdy długi spadkowe są znaczne i mogą przewyższyć wartość spadku, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji gdy decydujemy się na odrzucenie spadku, pamiętajmy o swoich dzieciach. Jak wygląda procedura odrzucenia spadku?

Samochód przekazany na cele osobiste bez PIT

Przekazanie samochodu firmowego na cele osobiste nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Od nabycia samochodu w drodze darowizny trzeba będzie jednak zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Czy darowizna może zmniejszyć roczny podatek?

Przedsiębiorcy, jak również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej mogą przekazywać darowizny, które zmniejszają dochód i podatek. Jednakże nie każdą darowiznę urząd skarbowy może uwzględnić. Darowiznę należy przekazać najpóźniej do 31 grudnia.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn

Sejm pracuje nad zmianami w podatku od spadków i darowizn. Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ulga podatkowa przy opiece nad spadkodawcą

Na posiedzeniu 22 listopada 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która przywraca ulgę podatkową dla osób z III grupy podatkowej, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu odziedziczyły po takiej osobie dom lub mieszkanie.

Przekazanie nieruchomości na cele osobiste a podatek od spadków i darowizn

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. W 2008 r. spółka nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość została nabyta ze środków spółki i wprowadzona do jej ewidencji środków trwałych. Obecnie wspólnicy zamierzają na mocy uchwały wycofać tę nieruchomość ze spółki. W efekcie staną się oni współwłaścicielami nieruchomości. Przy czym ich udziały we współwłasności będą odpowiadać udziałom w zyskach i stratach w spółce. Czy wycofanie tej nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Podatek od spadków i darowizn - obowiązek zapłaty

Podatnikiem podatku od spadków i darowizn jest nabywca własności rzeczy i praw majątkowych. Otrzymanie darowizny często skutkuje obowiązkiem zapłaty przez obdarowanego podatku od spadków i darowizn. Za pobór i odprowadzenie tego podatku do urzędu skarbowego odpowiada jednak czasem notariusz.

Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Pracodawca przekazując swojemu pracownikowi pieniądze, powinien rozważyć jaka będzie kwalifikacja takiego zdarzenia oraz jego skutki na gruncie ustaw podatkowych. Kwalifikacja podatkowa takiego zdarzenia zależeć będzie od okoliczności, formy i powodów dla których pracownik został obdarowany oraz wartości przekazanej kwoty pieniędzy.

Zapłacony podatek od spadków można odzyskać

Do 18 lipca 2013 r. można się starać o odzyskanie niesłusznie zapłaconego podatku od spadku nabytego w latach 2007-2008 przez najbliższą rodzinę – zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Spłaty długu spadkowego nie można uwzględnić w kosztach podatkowych odpłatnego zbycia odziedziczonej nieruchomości - takie stanowisko potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Zwrot nadpłaty w podatku od spadków do 18 lipca

Ministerstwo Finansów poinformowało, że podatnikom, którym w latach 2007-2008 nie udało się w ciągu miesiąca powiadomić urzędu skarbowego o otrzymanym spadku i z tego powodu zapłacili podatek, przysługuje prawo złożenia wniosku o zwrot nadpłaty w podatku od spadków. Wniosek można złożyć do 18 lipca 2013 r.

Podatek od spadków i darowizn - pobór i odprowadzenie podatku

Zapłata podatku od spadku i darowizn leży po stronie nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Za pobór i odprowadzenie podatku od spadków i darowizn do urzędu skarbowego czasem jednak odpowiada notariusz.

Podatek od spadków i darowizn - miesięczny termin zgłoszenia jest za krótki

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczący miesięcznego terminu złożenia zgłoszenia do urzędu skarbowego nabycia spadku.

Przekazanie firmy dziecku bez podatku

Najkorzystniejszym podatkowo sposobem przekazania firmy dziecku jest darowizna całego przedsiębiorstwa. W ten sposób można uniknąć zapłacenia zarówno VAT-u, PIT-u, jak i podatku od spadków i darowizn.

Od wartościowego prezentu na komunię należy zapłacić podatek

Uwaga, drogie prezenty komunijne trzeba zgłosić fiskusowi. W przypadku, gdy dziecko otrzyma bardzo wartościowy prezent na komunię, może pojawić się obowiązek zapłaty podatku.

Czy darowizna dla żony korzysta ze zwolnienia

Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. W 2013 r. mąż ze swojego konta przelał pieniądze na rachunek autosalonu. Były one przeznaczone na zakup samochodu dla żony. Tytułem przelewu była faktura wystawiona przez autosalon na żonę. Czy w takim przypadku darowizna dla żony tej kwoty pieniężnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Podatek od spadków – długi i ciężary związane z dziedziczonym majątkiem

W podatku od spadków i darowizn, podstawą opodatkowania spadku jest tzw. czysta wartość majątku spadkowego, pomniejszona o długi i ciężary związane z tym majątkiem. Do tych długów i ciężarów należą m.in. koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia z jego majątku.

Darowizna na leczenie żony pracownika – skutki podatkowe

Kwestią kluczową jest ustalenie podstawy prawnej opodatkowania darowizny przekazywanej na rzecz pracownika. Zasadniczo możliwe jest opodatkowanie otrzymywanych kwot podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy spłata otrzymana w ramach zniesienia współwłasności jest opodatkowana PIT

Gdy spłata jest ekwiwalentna do posiadanego przez podatnika udziału w spadku, to podatnik ten nie otrzymuje w związku z czynnością działu spadku żadnego przysporzenia majątkowego, które przewyższałoby wartością odziedziczoną ułamkową część masy spadkowej. W takiej sytuacji podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania PIT otrzymanej spłaty. Nie musi jej też wykazywać w żadnej deklaracji podatkowej.

Darowizna gospodarstwa rolnego – warunki zwolnienia z podatku od darowizn

Podatnik nabył w 2010 r. w drodze darowizny od osoby obcej gospodarstwo rolne. Podatnik od chwili nabycia prowadzi gospodarstwo i zamierza prowadzić je co najmniej przez okres 5 lat od dnia nabycia. W związku z tym nabycie wskazanego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

Podatek od spadków i darowizn 2023 - limity, zwolnienia, terminy

Podatek od spadków i darowizn 2023. Co do zasady otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn. Jednak istnieje szereg zwolnień z tego podatku. Przedstawiamy aktualne wyjaśnienia ekspertów Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Odpowiedzialność bliskich podatnika za jego zaległości podatkowe

W sytuacji, gdy podatnik nie uiścił w terminie swoich podatków, możliwe jest wezwanie bliskich podatnika, jego rodziny, spadkobierców przez Urząd Skarbowy do uregulowania jego zobowiązań. Kto odpowiada za zaległości podatkowe, w jakim stopniu i w jakim zakresie za podatnika?

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia

Nieruchomości są takim samym towarem jak wszystkie inne, w związku z czym zysk osiągnięty z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu. Mowa tu o podatku dochodowym.

Darowizna od rodziców

Darowizna od rodziców jest jedną z czynności podlegających szczególnemu reżimowi prawnemu. W umowie darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Zdarzenie takie podlega również odrębnym regulacjom prawa podatkowego.

Darowizna na zakup mieszkania wpłacona przez darczyńcę na konto spółdzielni

Ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny skorzysta obdarowany również wtedy, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane bezpośrednio na rachunek spółdzielni mieszkaniowej (ale na rzecz obdarowanego), w związku z zawartą przez obdarowanego umową o budowę lokalu mieszkalnego.

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa

Kwestia opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych budzi nadal wątpliwości. Wyrok WSA w Warszawie z 22 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2593/11, tylko wzmógł zainteresowanie podatników. Jak dotąd organy podatkowe i sądy nie wykształciły jednolitej interpretacji w tej sprawie.

REKLAMA