Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność bliskich podatnika za jego zaległości podatkowe

Paulina Soliwoda

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy podatnik nie uiścił w terminie swoich podatków, możliwe jest wezwanie bliskich podatnika, jego rodziny, spadkobierców przez Urząd Skarbowy do uregulowania jego zobowiązań. Kto odpowiada za zaległości podatkowe, w jakim stopniu i w jakim zakresie za podatnika?

Kto odpowiada za zaległe podatki?

Co do zasady, za zaległe zobowiązania podatkowe odpowiada sam podatnik całym swoim majątkiem. W sytuacji, gdy małżonków łączy wspólność majątkowa, odpowiedzialność spoczywa także na drugim z nich. Wyjątkowo, ordynacja podatkowa przewiduje również udział osób trzecich, które w określonych sytuacjach mogą odpowiadać solidarnie z podatnikiem. Należą do nich m. in. rozwiedziony małżonek podatnika, członek jego rodziny, wspólnik spółki osobowej, członek zarządu spółki posiadającej osobowość prawną, nabywca przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, nie jest to natomiast spadkobierca, wobec którego stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

REKLAMA

Zobacz serwis: Spadki

Za członków rodziny podatnika, zgodnie z art. 111 par. 3 ordynacji podatkowej, uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Nie mogą być pociągnięte do odpowiedzialności osoby, wobec których na podatniku ciążył obowiązek alimentacyjny.

Granice odpowiedzialności za zaległości podatkowe

Podatnicy pozostający w związku małżeńskim odpowiadają majątkiem odrębnym oraz wspólnym podatnika i współmałżonka. Nie występuje przy tym żadne ograniczenie do wybranych składników majątku wspólnego. Reguluje to art. 29 par. 1 Ordynacji podatkowej. Dodatkowo z przepisów o postępowaniu egzekucyjnym jasno wynika, iż tytuł wykonawczy wystawia się na oboje małżonków. Dla celów orzeczenia odpowiedzialności podatkowej wspólność majątkowa jest znoszona od dnia wskazanego w prawomocnym orzeczeniu uchylającym ją, zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu takiej ustawowej wspólności, ustania jej w przypadku ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji. Jednak nawet ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej małżeńskiej nie zwalnia małżonków z odpowiedzialności na zasadach osób trzecich. Do wysokości wartości należnego udziału we wspólnym majątku odpowiada także małżonek rozwiedziony.

Od kiedy odpowiada osoba trzecia?

W zasadzie, postępowania w sprawie odpowiedzialności wobec osoby trzeciej może zostać wszczęte dopiero po upływie terminu płatności podatnika, dnia doręczenia decyzji podatkowej lub dnia wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Podstawą do rozpoczęcia takiego postępowania jest tylko bezskuteczna w całości lub w części egzekucja majątku podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres odpowiedzialności

REKLAMA

Ordynacja podatkowa w art. 111 par.1 i 5 określa również, iż członek rodziny podatnika całym swoim majątkiem solidarnie odpowiada z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z owej działalności i powstałe w okresie, w którym osiągał on z niej korzyści, przy współdziałaniu z podatnikiem w jej wykonywaniu. Odpowiedzialność ta jest jednak ograniczona do wysokości uzyskanych korzyści, które nie mogą być jednoznaczne z uzyskiwaniem od podatnika wynagrodzenia za wykonaną pracę i nie obejmuje niepobranych należności.

Zasadniczo zakres odpowiedzialności osoby trzeciej rozciąga się na należność główną, odsetki za zwłokę, podatki niepobrane oraz pobrane, a niewypłacone przez płatników lub inkasentów, niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek, także na koszty postępowania egzekucyjnego. Jednak w przypadku rozwiedzionego małżonka odpowiedzialność nie obejmuje niepobranych należności przez płatników lub inkasentów, odsetek za zwłokę, kosztów egzekucyjnych, powstałych po dniu uprawomocnienia się sądowego orzeczenia o rozwodzie.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy zależy wyłącznie od tego, czy spadek przyjął, czy też go odrzucił. Organ podatkowy może wydać decyzję dotyczącą zaległości podatkowej. Może to być zarówno nadpłata, jak i zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

Zobacz serwis: Podatki

Brak odpowiedzialności

Wykluczona jest jednak odpowiedzialność podatnika z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez niego podstawy opodatkowania z przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście czy przychodów z praw autorskich, do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. W tych przypadkach nie odpowiadają również bliscy podatnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  REKLAMA

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA

  PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

  Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

  Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

  Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

  REKLAMA