REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą

Aleksandra Pajewska
Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą/ Fot. Fotolia
Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą jest instytucją przewidzianą wprost w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207). Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą pozwala na skorzystanie z preferencji podatkowej.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.) spadkobiercy, aby móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej, musieli podpisać ze spadkodawcą umowę o opiekę przed organem gminy. Po 1 stycznia 2007 r. przepis uległ zmianie i wymagał, aby umowa została zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zmiana formy umowy o opiekę miała na celu ułatwienie i uproszczenie procedury jej zawierania. Nowelizacja pozbawiła wskazane osoby prawa do ulgi mieszkaniowej. Niekorzystną zmianę przepisów ocenił Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z dnia 5 lipca 2011 roku o sygnaturze P 36/10 stwierdził, że nowelizacja w tym zakresie narusza Konstytucję. Spadkobiercy powinni mieć bowiem prawo do ulgi na zasadzie praw nabytych.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą jest instytucją, która zawsze występowała we wskazanej ustawie. Była wielokrotnie zmieniana jednak zasadnicze przesłanki jej nabycia nigdy nie zostały zmienione.

Warunki korzystania z ulgi mieszkaniowej z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą

Ustawodawca wskazuje dwa warunki, uprawiające do skorzystania z tej preferencji. Pierwszy z nich to sprawowania opieki nad spadkodawcą co najmniej przez dwa lata od momentu zawarcia umowy. Drugim jest właśnie umowa. Powinna ona zostać zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zgodnie ze stanowiskiem NSA wyrażonym w wyroku z dnia 30 sierpnia 1989 r. (sygn. SA/Gd 631/89) brak umowy o opiekę zawartej przed właściwym organem i za jego zgodą pozbawia podatnika możliwości skorzystania z omawianej ulgi.

Zobacz również: Ulga mieszkaniowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieodpłatne nabycie nieruchomości

Ulga mieszkaniowa pozwala na nabycia przez te osoby w drodze spadku budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym. Łączna powierzchnia użytkowa lokalu lub budynku nie może przekraczać 110 m². Jeśli nabędziemy lokal większy, to zwolnienie przysługiwać będzie tylko do części powierzchni.

Stanowisko TK (P 36/10)

Wyrok TK dotyczył szczególnej sytuacji osób, które przed 31 grudnia 2006 roku zawarły przed organem gminy umowę o opiekę nad wymagającą jej osobą. Sprawowały opiekę nad spadkodawcą, przez co najmniej 2 lata. Jeśli następnie otrzymały w spadku po osobie, którą się opiekowały, budynek, lokal lub prawo do niego, to przysługuje im prawo do ulgi mieszkaniowej na zasadach obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Rozliczając podatek od spadków i darowizn należy więc wziąć pod uwagę te przepisy, które obowiązywały w chwili nabycia lokalu.

Tzw. prawo do ponownego rozliczenia

Wprowadzona 27 grudnia 2013 roku zmiana przewiduje możliwość wznowienia postępowania podatkowego wobec niektórych osób. Jest to tzw. prawo do ponownego rozliczenia. Dotyczy to podatników, w stosunku do których wysokość zobowiązania podatkowego została już ustalona. Postępowanie wznawiane jest na wniosek. Pismo z takim żądaniem można wnieść do 31 grudnia 2014 roku. Termin, o którym mowa, wynosi co do zasady 3 lata od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. W wyniku wznowienia postępowania dotychczasowa decyzja ustalająca wartość zobowiązania podatkowego zostanie uchylona, a w jej miejsce organ podatkowy wyda nową decyzję. Stanowi to drogę do odzyskania zapłaconego wcześniej podatku od spadków i darowizn.

Polecamy serwis: Spadki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 lipca 2011 r. o sygn. akt P 36/10.

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 1989 r. (sygn. SA/Gd 631/89).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

  Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

  Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

  Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

  Netto od 3676 zł (początkujący) do 4363 zł (dyplomowany). Min. B. Nowacka zatwierdziła podwyżki 30% i 33% na 2024 r. dla nauczycieli [rozporządzenie]

  Rozporządzenie o podwyżkach 33% i 30% podpisane. Nauczycielom pozostaje czekać na opóźnione wypłaty (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Nauczyciel dyplomowany po podwyżce o 30% zarabia pensji zasadniczej  4363 zł. Dla nauczycieli ze stażem pensję zwiększy dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy, maksymalnie 20%). 

  Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

  Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Zdolność kredytowa 2024 . Ile można pożyczyć na mieszkanie w II. połowie lutego?

  Aktualnie (II połowa lutego 2024 r.) trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krających może dziś pożyczyć na zakup mieszkania 687 tysięcy złotych. Okazuje się, że to jedynie kilkanaście tysięcy złotych mniej niż tuż przed serią podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w październiku 2021 roku. To przede wszystkim skutek niemal 30-proc. wzrostu średniej pensji. 

  Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć do ZUS w celu uzyskania 800+

  ZUS przyjmuje wnioski o 800+ na okres świadczeniowy 2024/2025. Przepisy wymagają też złożenia odpowiednich załączników do wniosku. Jakie zatem dokumenty są wymagane w celu uzyskania świadczenia wychowawczego? Sprawdźmy!

  Waloryzacja emerytur, rent i dodatków 2024. Pierwsze wyższe wypłaty od marca. Jakie kwoty po waloryzacji? Jak czytać decyzję ZUS?

  ZUS informuje, że od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. 

   

  Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

  Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

  REKLAMA

  Czy twoje dziecko dostanie się do wybranego przedszkola? Sprawdź, jakie kryteria będą obowiązywały w roku szkolnym 2024/2025.

  Lada moment rozpoczną się rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?

  Wynajmujesz prywatne mieszkanie? Dziś jest ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia. Sprawdź, czy dopełniłeś obowiązków.

  Małżonkowie objęci wspólnością majątkową małżeńską, którzy wynajmują należące do nich nieruchomości w ramach najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o tym, że uzyskane z tego tytułu przychody rozliczy tylko jedno z nich. To jednak pociąga za sobą określone konsekwencje.

  REKLAMA