reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Ulga mieszkaniowa

Ulga mieszkaniowa

Ulga mieszkaniowa na gruncie znowelizowanej 27 grudnia 2013 roku ustawy o podatku od spadków i darowizn rozumiana jest jako konstrukcja umożliwiająca uniknięcie zapłaty podatku od nabytej nieodpłatnie nieruchomości. Kto i na jakich warunkach może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Zgodnie z art. 4A ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207) ulga mieszkaniowa to zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nieodpłatnego nabycia nieruchomości.

Zakres przedmiotowy

Nabycie zwolnione z opodatkowania dotyczy uzyskania własności (współwłasność) budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie. Może to nastąpić w drodze zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy. Nieodpłatne nabycie nieruchomości wyłącza obowiązek składania deklaracji podatkowej oraz rozliczania nabycia z fiskusem.

Zobacz również: Podatek od spadku - vademecum

Zakres podmiotowy

Katalog osób, które nabyły nieruchomość został ustawowo ograniczony i podzielony na trzy grupy:

  • I grupa - małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie,
  • II grupa - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków i małżonków innych zstępnych,
  • III grupa - pozostali nabywcy,

W przypadku darowizny katalog osób uprawnionych do skorzystania z ulgi został rozszerzony na wszystkie trzy grupy. W przypadku spadku trzecia grupa także ma możliwość skorzystania ze zwolnienia. Jest to jednak zwolnienie warunkowe. Zgodnie z nowelizacją wskazanej ustawy prawo do ulgi mieszkaniowej obejmuje także osoby z tzw. III grupy podatkowej (osoby inne, niespokrewnione ze spadkodawcą), które w określonym momencie i pod określonymi warunkami nabyły w spadku nieruchomość.

Dodatkowe warunki

Prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uzależnione jest od łącznego spełnienia szeregu warunków. Spadkobierca/zapisobierca/obdarowany powinien posiadać w chwili nabycia lokalu obywatelstwo polskie, obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub mieć miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa. Nie może być właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Jeśli natomiast nim jest to powinien przenieść własności budynku lub lokalu na rzecz zstępnych (m.in. dzieci), Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego. Nie może przysługiwać mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym. Nie może być także najemcą lokalu lub budynku. Dodatkowo jest zobligowany do zamieszkiwania w nabytym lokalu, będąc zameldowany na pobyt stały i nie dokonania zbycia przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku lub od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Wartość nabywanej nieruchomości pozostaje bez znaczenia.

Polecamy serwis: Spadki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama