Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt gotówkowy i karta kredytowa w 2024 roku — czy to się opłaca? Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na tego rodzaju zobowiązanie?

  • Artykuł sponsorowany
gotówka
Materiały prasowe
Wydatki są regularnymi towarzyszami życia. Nie zawsze ma się jednak środki na ich pokrycie. Wtedy z pomocą przychodzą różne formy finansowania oferowane przez banki. Należą do nich m.in. kredyt gotówkowy i karta kredytowa. Co warto o nich wiedzieć? Czym się różnią i kiedy sięgnąć po każdą z opcji? 

Kredyt gotówkowy i karta kredytowa — jak działają? 

Kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć w banku na kwotę maksymalną około 200 000 zł. Okres spłaty może wynieść 10 lat. Nie musisz mieć wkładu własnego ani dopełniać wielu formalności, żeby uzyskać środki. Bank nie wpływa też na to, w jaki sposób nimi dysponujesz. Masz w tym zakresie pełną swobodę. Pieniądze można przeznaczyć na wakacje, remont czy drobny wkład w zakup nieruchomości. Co ważne, zobowiązanie ma jednorazowy charakter. Oznacza to, że raz pożyczasz środki, spłacasz je i koniec. Nic się nie odnawia automatycznie. Jeżeli ponownie będziesz chciał pożyczyć pieniądze od banku, będziesz musiał złożyć kolejny wniosek. 

Jak działa karta kredytowa? Dzięki niej można zapłacić np. za zakupy czy usługi. Bank przyznaje danemu klientowi konkretny limit kredytowy, a także określony czas na jego spłatę — np. 24 dni. Co do zasady podmioty kredytujące nie naliczają odsetek, jeśli limitu się wcale nie wykorzystuje lub jeśli spłaca się zobowiązanie w terminie. Po spłacie limit automatycznie się odnawia, a użytkownik znów ma dostęp do środków. 

Na stronie finanse.rankomat.pl znajdziesz informacje dotyczące jednego i drugiego zobowiązania, w tym także rankingi ofert banków w przypadku każdego z nich. Dzięki temu będziesz mógł zapoznać się z warunkami konkretnych opcji i zdecydować, czy i która z nich Ci się opłaca. 

 

Na co można przeznaczyć środki pożyczone od banku? 

Zarówno w przypadku kredytu gotówkowego, jak i karty kredytowej, masz dowolność w kontekście dysponowania środkami — ograniczają Cię Twoje potrzeby i to, ile masz pieniędzy. W przypadku zobowiązania gotówkowego możesz otrzymać od banku w ramach kredytu nawet ponad 200 000 zł. W związku z tym będziesz mógł np. kupić auto, wykonać generalny remont domu czy pojechać na egzotyczne wakacje. 

W przypadku karty kredytowej limity pożyczanych środków są niższe. Wynoszą maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych, a żeby były tak duże, potrzebna jest bardzo wysoka zdolność kredytowa. Z reguły właściciele „plastiku” mogą liczyć na odnawialny limit w wysokości do kilku tysięcy złotych. Pieniądze można więc przeznaczyć na różne usługi czy drobne zakupy związane z remontem (np. pralka, płytki podłogowe, farby do malowania ścian). 

 

Podobieństwa i różnice między kredytem gotówkowym i kartą kredytową 

W poniższej tabeli ujęto różnice między kartą kredytową a kredytem gotówkowym. 

 Karta kredytowa Kredyt gotówkowy 
Sposób zawarcia umowy z bankiemMożna ją zamówić online. Często nie ma nawet konieczności podpisywania umowy dostarczonej przez kurieraJest bardziej złożony. Z reguły wymaga podpisania umowy (zwłaszcza przy dużych kwotach) w banku lub w domu, jeśli dostarczy ją kurier
Sposób wypłaty środkówMasz limit na koncie, który odnawia się po dokonaniu wcześniejszej spłaty. Nie trzeba go wykorzystywaćOtrzymujesz przelew środków na wskazany w umowie numer konta
Wysokość oprocentowaniaJest co do zasady wyższe niż przy zobowiązaniach gotówkowychJest niższe niż przy karcie kredytowej
Konieczność zapłacenia odsetek: Jeśli dokonasz terminowej spłaty, unikniesz odsetekTrzeba je zapłacić, ponieważ są wliczone w wysokość rat
Korzyści z wcześniejszej spłatyBrakMożesz odzyskać część prowizji pobranej przez bank i zmniejszyć ogólne koszty zobowiązania, jeśli wcześniej je spłacisz
Limit kredytuJest stosunkowo niski w porównaniu do zobowiązania o charakterze gotówkowymMoże być wielokrotnie wyższy niż przy karcie

Warto też pamiętać o występujących podobieństwach. Każda z opcji jest zobowiązaniem konsumenckim, więc masz zapewnioną ochronę prawną pod tym kątem. Co więcej, obie wpływają na obniżenie zdolności kredytowej. Nawet jeśli nie wykorzystujesz limitu, warto zamknąć kartę przed ubieganiem się np. o kredyt hipoteczny, aby nie obniżała ona Twoich możliwości finansowych.  

 

Czy kredyt gotówkowy w 2024 roku się opłaca? Analiza kosztów 

Rozważasz, czy zobowiązanie gotówkowe Ci się opłaca? Sprawdź ranking kredytów gotówkowych na finanse.rankomat.pl. Zgodnie z zawartymi w nim informacjami koszt zobowiązania np. w Banku Pekao na kwotę 25 000 zł, zaciągniętego na 48 miesięcy, wynosi 30 695,04 zł. W zestawieniu znajdziesz też propozycje innych podmiotów i będziesz mógł je ze sobą porównać w przejrzysty sposób oraz bez wysiłku. 

 

Czy karta kredytowa w 2024 roku się opłaca? Analiza ofert dostępnych na rynku 

Na stronie https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/ znajdziesz też informacje dotyczące kosztów karty kredytowej. Wynika z nich, że oprocentowanie w przypadku Mastercard Standard i Karty Citi Simplicity wynosi 18,5%. Oba banki nie pobierają środków za prowadzenie karty i oferują 56 dni okresu bezodsetkowego. Opcje różnią się z kolei pod względem wysokości RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). W porównywarce zestawisz też inne dostępne warianty.

Kredyt gotówkowy i karta kredytowa to popularne opcje w kontekście finansowania mniejszych lub większych wydatków. Występują między nimi różnice, które sprawiają, że w niektórych sytuacjach bardziej zasadne jest sięgnięcie po jedną, a w innych po drugą z nich. Możesz z nich skorzystać na przejrzystych zasadach, dopasowując je do własnych potrzeb.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: Od 1 września emerytury stażowe. Ale nauczyciele chcą stażówek z minimalnym limitem i prawem do pracy

Chcemy umożliwienia nauczycielom otrzymującym emerytury stażowe pracy w szkole na pełnym etacie i bez zgody kuratora.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

Czy wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych jest zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych organizowanych przez klub sportowy może być zwolnione z VAT. Klub, działający niekomercyjnie i reinwestujący swoje dochody w rozwój działalności, spełnia wszystkie warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, co umożliwia skorzystanie z tego zwolnienia.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.