REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymagane praktyki zawodowe by zostać doradcą podatkowym

Ludzie, porozumienie, fot. Fotolia
Ludzie, porozumienie, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kandydaci na doradców podatkowych muszą spełnić szereg warunków by zostać wpisanym na listę doradców. Obok pozytywnego złożenia egzaminu oraz wymogu posiadania wyższego wykształcenia najbardziej uciążliwym wymogiem jest odbycie 2 letniej praktyki.

W związku z projektem deregulacji, niektórych zawodów i ten warunek może ulec zmianie. W propozycji zmian, która jest obecnie przedmiotem pracy Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji, zawarta jest również możliwość ograniczenia okresu wymaganych praktyk zawodowych do 6 miesięcy oraz całkowitego zrezygnowania z praktyki w urzędzie skarbowym. Jednak do chwili wejścia w życie wyżej wskazanych zmian należy odbyć dwuletnią praktykę w niżej wskazanej kolejności:

  • w urzędzie skarbowym - przez okres 2 miesięcy,
  • w izbie skarbowej - przez okres 2 miesięcy,
  • w urzędzie kontroli skarbowej - przez okres 2 miesięcy,
  • u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego – przez okres 18 miesięcy.

Przewidziane są również inne alternatywne formy odbycia praktyk. Zasadniczo wymiar odbywania praktyk wynosi 8 godzin w tygodniu. Praktyki obejmują swoim zakresem czynności doradztwa podatkowego, umożliwiające zdobycie niezbędnych, praktycznych umiejętności do wykonywania zawodu. Doradca podatkowy może zawrzeć z praktykantem na czas odbywania praktyk umowę o pracę, umowę cywilnoprawną na wykonywanie określonych zadań lub po prostu umowę o odbycie praktyk.

Wymóg odbycia praktyk zawodowych na równi z dwuletnimi praktykami odbytymi w wyżej wskazany sposób spełniają osoby zatrudnione:

  1. przez okres co najmniej 2 lat w:

- urzędzie skarbowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- izbie skarbowej

- urzędzie kontroli skarbowej

- urzędzie celnym

- izbie celnej

- Ministerstwie Finansów

- samorządowych służbach finansowych

- samorządowym kolegium odwoławczym

jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi.

  1. przez okres co najmniej 2 lat:

- w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta,
- jako prokurator lub sędzia,

REKLAMA

- na stanowisku,  na którym wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego, lub na stanowisku uprawniającym do prowadzenia lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego,

- na stanowisku, na którym wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego, lub na stanowisku uprawniającym do prowadzenia lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego,
- na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych,

  1. przez okres co najmniej 4 lat na stanowisku skarbnika gminy
  2. przez okres co najmniej 5 lat w charakterze pracownika naukowego, dydaktycznego lub naukowo-dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe

Oprócz wyżej wskazanych form zatrudnienia zwalniających z wymogu dwuletnich praktyk na równi z praktyką jest traktowane wykonywanie przez okres co najmniej 2 lat zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta. 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy nowe przepisy o płacy minimalnej zaszkodzą polskim firmom? Rzeczniczka MŚP ostrzega

Minister Agnieszka Majewska, rzeczniczka MŚP, odniosła się krytycznie do rządowego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Choć docenia propozycje zamrożenia płacy minimalnej w przypadku nadmiernych wzrostów, zwraca uwagę na potencjalne niejasności przepisów. Sprzeciwia się także podniesieniu płacy minimalnej do 55% średniego wynagrodzenia. Czy nowe regulacje zaszkodzą firmom?

1000 zł dodatku motywacyjnego. Jak go naliczać? MRPiPS odpowiada

Resort pracy wyjaśnia zasady prawidłowego naliczania dodatku motywacyjnego dla pracowników pomocy społecznej z rządowego programu dofinansowania. Komu przysługuje 1000 zł dodatku motywacyjnego? Jak go prawidłowo ustalać?

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

REKLAMA

Jesienny QUIZ ortograficzny. Z czym kojarzy Ci się jesień?
Jakie słowa kojarzące się z jesienią mogą przysporzyć problemów? Sprawdź swoje siły w jesiennym quizie ortograficznym!
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

REKLAMA