REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

REKLAMA

REKLAMA

Od 10 sierpnia 2014 r. każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W dniu 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (tzw. II ustawa deregulacyjna). Zmiany wynikające z tejże ustawy dotyczą m.in. nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości  oraz ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.

Księgi rachunkowe

REKLAMA

Przed nowelizacją, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości,  mogli wykonywać przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli posiadali uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, a także pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Natomiast ze znowelizowanej treści tego przepisu wynika, że od 10 sierpnia 2014 r. działalność tę będzie mógł wykonywać każdy przedsiębiorca, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby, które spełniają następujące przesłanki:

  • mają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe,
  • przedsiębiorca taki jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Od 10 sierpnia 2014 r. powyższe czynności może wykonywać każdy zainteresowany. Poza wskazanymi powyżej kryteriami, na podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe nie nakłada się żadnych dodatkowych obowiązków.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Leasing - Raport INFOR - PDF

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2014

Zatem każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ustawa deregulacyjna wprowadza zatem rezygnację z warunku posiadania  wyższego wykształcenia kierunkowego albo tego uzupełnionego studiami podyplomowymi z zakresu rachunkowości oraz zniesienie egzaminu państwowego w przypadku osób ze średnim wykształceniem. Ponadto nie obowiązuje już przymus odbycia odpowiednio 3- i 2-letniej praktyki zawodowej. Ustawodawca zrezygnował również z wymogu korzystania z pełni praw publicznych.

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych

REKLAMA

Powyższa zmiana przepisów prawdopodobnie w znaczący sposób obniży jakość świadczonych usług w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w związku z możliwością powierzania tej działalności osobom bez wymaganych do tej pory uprawnień.

Należy jednak przyjąć z aprobatą, że - jak wynika z art. 23 ust. 7 II ustawy deregulacyjnej - na stronie internetowej Ministra  Finansów nadal będzie zamieszczany wykaz osób, które uzyskały certyfikat księgowy na podstawie art. 76b ustawy o rachunkowości w brzmieniu sprzed nowelizacji. Wykaz taki będzie zamieszczony w celach informacyjnych, tak by zainteresowani mogli zweryfikować  autentyczność okazywanych certyfikatów księgowych.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest czynnością doradztwa podatkowego. Od dnia 10 sierpnia 2014 r. określone w art. 3 pkt 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym czynności może wykonywać każda zainteresowana osoba (do dnia wejścia w życie nowelizacji zawodowe wykonywanie tych czynności było zastrzeżone wyłącznie dla podmiotów uprawnionych). Zatem prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych (w tym również podatkowej księgi przychodów i rozchodów) i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie, a także sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie można wykonywać bez spełnienia dodatkowych warunków.

Przepis art. 76a ustawy o rachunkowości, który określa pewne konieczne do spełnienia przesłanki dla przedsiębiorców w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie określa wymogów dla osób prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów – księgi te w myśl definicji ksiąg podatkowych zawartej w art. 3 Ordynacji podatkowej stanowią podgrupę ksiąg podatkowych, nie zaś księgi rachunkowe (stanowiące odrębną podgrupę ksiąg podatkowych).

Zmiany w zakresie doradztwa podatkowego od 10 sierpnia 2014 r.

Anna Żarkowska, Agata Strocka

Instytut Studiów Podatkowych

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Google schowa nasz adres IP. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

REKLAMA

Czy można rozpalać ognisko na plaży nad morzem?

Ognisko na plaży nad morzem – czy można palić ognisko bez widma mandatu? Jakie są przepisy? Ile wynosi mandat za ognisko na plaży? Jakie wykroczenia najczęściej popełniane są na plaży? Jak złożyć wniosek o zgodę na ognisko na plaży?

Sztab kryzysowy na Pomorzu. "Nie wchodźcie do lasów"

W ostatnich dniach potwierdzono obecność wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) w Gdyni, co stanowi poważne wyzwanie dla regionu. W odpowiedzi na to zagrożenie, Trójmiasto podejmuje działania prewencyjne, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące działań podejmowanych w Trójmieście.

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

REKLAMA

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

Tego węgla od 1 lipca 2029 r. nie kupisz. Resort klimatu i środowiska szykuje nowy zakaz

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży niektórych sortymentów węgla gospodarstwom domowym. Od 1 lipca 2029 r. nie będzie możliwe zakupienie pewnych rodzajów węgla. Jednak dopuszczone do obrotu będą paliwa sortymentu orzech i groszek, przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

REKLAMA