REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt na Start: czy można wynająć kupione mieszkanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kredyt na Start
Kredyt na Start
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W poprzednich programach dopłat obowiązywały ograniczenia dotyczące najmu mieszkania. Sprawdzamy więc, jak wygląda sytuacja związana z Kredytem na Start. Czy takie mieszkanie będzie można wynająć?

Kredyt na Start - skomplikowane procedury

Zapowiedziany przez rząd program Kredyt na Start będzie bardziej skomplikowany niż jego poprzednik, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Prawdopodobne komplikacje dotyczą między innymi sposobu obliczania rat, wysokości dopłat, limitów dochodowych oraz limitów maksymalnego metrażu lokum. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym razem postanowili przyjrzeć się jednak innemu aspektowi nowego programu. Mowa o ograniczeniach związanych z wynajmem dotowanego mieszkania. Warto sprawdzić, czy projektowany Kredyt na Start przewiduje sankcje w tym zakresie, bo restrykcje dotyczące najmu wprowadzili pomysłodawcy wcześniejszych programów dopłat (Bezpieczny Kredyt 2%, Mieszkanie dla Młodych oraz Rodzina na Swoim). 

Kredyt na Start - najem karany finansowo?

REKLAMA

Na wstępie należy przypomnieć, że przepisy dotyczące nowego programu dopłat kredytowych dopiero niedawno pojawiły się w Rządowym Centrum Legislacji. Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart (numer z wykazu: UA4) znajduje się dopiero na początkowym etapie prac legislacyjnych. Może się zatem okazać, że niektóre aspekty planowanego programu jeszcze ulegną zmianie. Wydaje się jednak, że w przypadku sankcji za wynajem prawdopodobieństwo modyfikacji przepisów nie jest duże. 

Pomysłodawcy nowego programu dopłat w temacie wynajmu lokum na pewno wzorowali się na Bezpiecznym Kredycie 2%. Podobnie jak w przypadku programu BK 2%, najem dotowanego mieszkania/domu będzie bowiem skutkował utratą dopłat. Artykuł 14 ustęp 1 punkt 2 projektu ustawy wskazuje, że raty kredytu po wynajęciu mieszkania lub domu (w całości albo części) nie będą już pomniejszane o dopłaty. Identyczna sankcja ma dotyczyć użyczenia lokum. Tak samo jak w programie Bezpieczny Kredyt 2%, ustawodawca poza jednym wyjątkiem nie przewiduje konieczności zwrotu wszystkich dopłat. O tym wyjątku jeszcze będzie mowa. Teraz warto zwrócić uwagę, że beneficjent programu Kredyt na Start będzie zobowiązany do powiadomienia banku kredytującego o wynajmie w ciągu następnych 30 dni. 

Spełnienie wspomnianego obowiązku informacyjnego oznacza, że odsetki ustawowe dotyczące dopłat wypłaconych po rozpoczęciu najmu będą naliczane od dnia odpowiedniego powiadomienia banku (a nie od dnia spłaty raty). Dobrą wiadomością dla przyszłych beneficjentów Kredytu na Start jest fakt, że po przerwie związanej z najmem będą mogli oni odzyskać dopłaty (oczywiście jeśli nie miało miejsca inne zdarzenie uniemożliwiające dotowanie kredytu). Ten przywilej nie będzie obejmował osób, które wcześniej nie powiadomiły banku o wynajmie. Wniosek o ponowne objęcie kredytu dopłatami będzie można złożyć co najmniej po trzech miesiącach od zakończenia wynajmu lub użyczenia. 

Utrata dopłat sankcją także w innych sytuacjach

Warto wiedzieć, że bardzo podobne zasady utraty dopłat autorzy nowego programu przewidzieli w innych sytuacjach. Mowa o następujących przypadkach: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zbycie prawa własności dotowanego lokum, ale z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej małżonków oraz zbycia na rzecz współkredytobiorcy
  • zbycie przez kredytobiorcę spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania (z wyłączeniem zbycia na rzecz współkredytobiorcy)
  • nabycie przez kredytobiorcę w sposób inny niż poprzez dziedziczenie kolejnego prawa własności domu/lokalu lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokum
  • ogłoszenie upadłości względem kredytobiorcy
  • zmiana sposobu użytkowania całości lub części lokum uniemożliwiająca zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych 
  • dokonanie przez bank zmiany oprocentowania na zmienne (na podstawie wniosku kredytobiorcy)
  • zwrot partycypacji wniesionej wcześniej z wykorzystaniem preferencyjnego kredytu dokonany przez TBS/SIM
  • wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ustanowionego dzięki wkładowi mieszkaniowemu, który został sfinansowany kredytem z dopłatami (kredyt nadal będzie dotowany jeśli spółdzielcze prawo nie wygasło względem drugiego z kredytobiorców)

Jeżeli chodzi o powyższe zdarzenia, to zastosowanie do nich będą miały opisywane wcześniej zasady związane z utratą dopłaty do kolejnych rat, obowiązkiem informacyjnym kredytobiorcy oraz naliczaniem odsetek. W przeciwieństwie do najmu, nie będzie możliwe jednak odzyskanie prawa do dopłat. Należy też wspomnieć o jednym przypadku, w którym zwrot dopłat będzie dotyczył całego wypłaconego wsparcia. Mowa o sytuacji polegającej na tym, że kredytobiorca popełnił oszustwo kredytowe potwierdzone później prawomocnym wyrokiem. Bardzo podobne rozwiązanie obowiązuje w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

REKLAMA

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

REKLAMA

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA