REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 153 poz. 1763

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 grudnia 2001 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 64 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz. 649 oraz z 2001 r. Nr 27, poz. 298, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 129, poz. 1444 i Nr 130, poz. 1452) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazd pojazdu lub zespołu pojazdów, którego masa, naciski osi lub wymiary wraz z ładunkiem lub bez ładunku są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach określających warunki techniczne pojazdów, zwanego dalej „pojazdem nienormatywnym".
§ 2.
1. Zezwolenie na czas nieokreślony wydaje się na przejazdy po drogach publicznych znajdujących się na obszarze powiatu pojazdu nienormatywnego wolnobieżnego lub ciągnika z maszyną zawieszaną, których szerokość nie przekracza 3,5 m, natomiast masa całkowita, naciski osi, długość i wysokość są normatywne.

2. Zezwolenie na czas określony wydaje się na przejazdy po drogach publicznych znajdujących się na obszarze powiatu:

1) pojazdu nienormatywnego, którego długość jest większa od dopuszczalnej, określonej w przepisach określających warunki techniczne pojazdów, nie więcej niż o 2 m, a szerokość nie przekracza 3 m, natomiast masa całkowita, naciski osi i wysokość są normatywne,

2) zespołu pojazdów bez ładunku, którego szerokość nie przekracza 3 m, długość nie przekracza 22 m, natomiast masa całkowita, naciski osi i wysokość są normatywne.

3. Zezwolenie na jednokrotny przejazd po drogach publicznych w wyznaczonym czasie po ustalonej trasie wydaje się:

1) dla pojazdu nienormatywnego, z wyjątkiem pojazdu określonego w ust. 1,

2) dla pojazdu nienormatywnego przekraczającego granicę państwa, przy wjeździe na terytorium RP, a którego parametry podczas przeprowadzonej kontroli na granicy spełniają następujące warunki:

a) wysokość i masa całkowita – są normatywne,

b) szerokość całkowita – nie przekracza 3 m,

c) długość całkowita – jest większa od dopuszczalnej nie więcej niż o 2 m,

d) naciski osi – przekraczają dopuszczalne wartości nie więcej niż o 15%.

§ 3.
1. Zezwolenie, o którym mowa w § 2 ust. 2, wydaje się na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

2. Okres ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, nie może przekraczać 14 dni.

3. Okres ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 2, wynosi 72 godziny.

§ 4.
1. Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, wydaje się, gdy warunki techniczne dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich umożliwiają wyznaczenie trasy przejazdu.

2. Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, o przekroczonej dopuszczalnej masie lub naciskach na oś wydaje się w przypadku przewożenia przez ten pojazd ładunków, które ze względu na swój charakter nie mogą być podzielone.

3. Zezwolenie na przejazd po drogowych obiektach inżynierskich pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, o przekroczonej dopuszczalnej masie całkowitej lub naciskach na oś wydaje się, gdy przejazd pojazdu nienormatywnego nie spowoduje przekroczenia bezpiecznego poziomu wytężenia materiału w konstrukcji nośnej drogowego obiektu inżynierskiego.

§ 5.
1. Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 i 2, powinien zawierać następujące dane:

1) nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu wnioskodawcy oraz osoby wykonującej transport w jego imieniu,

2) markę, typ, numer rejestracyjny, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi pojazdu oraz liczbę kół na każdej osi; w przypadku zespołu pojazdów dane te podaje się odrębnie dla pojazdu silnikowego i przyczepy, w tym naczepy,

3) wymiary i masę całkowitą pojazdu pojedynczego lub zespołu pojazdów z ładunkiem i bez,

4) rozstaw osi oraz naciski każdej osi pojazdu wraz z ładunkiem i bez.

2. Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3, powinien zawierać następujące dane:

1) nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu wnioskodawcy oraz osoby wykonującej transport w jego imieniu,

2) nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu nadawcy ładunku,

3) termin oraz dokładny adres miejsca rozpoczęcia i zakończenia przejazdu, a w przypadku gdy przejazd zaczyna się lub kończy poza granicami kraju – nazwę przejścia granicznego,

4) rodzaj ładunku i jego masę całkowitą,

5) markę, typ, numer rejestracyjny, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi pojazdu oraz liczbę kół na każdej osi; w przypadku zespołu pojazdów dane te podaje się odrębnie dla pojazdu silnikowego i przyczepy, w tym naczepy,

6) wymiary i masę całkowitą pojazdu pojedynczego lub zespołu pojazdów z ładunkiem i bez,

7) rozstaw osi oraz naciski każdej osi pojazdu wraz z ładunkiem i bez,

8) dla pojazdów nienormatywnych o przekroczonej dopuszczalnej masie lub naciskach na oś, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 2 – oświadczenie nadawcy uzasadniające, że przewożony ładunek nie może być podzielony.

§ 6.
1. W celu uzyskania zezwolenia, wnioskodawca powinien złożyć pisemny wniosek do organu wydającego zezwolenie, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 2, wniosek może być złożony ustnie bezpośrednio na drogowym przejściu granicznym.

§ 7.
W zezwoleniu na przejazd pojazdu nienormatywnego, dla którego ustala się trasę przejazdu, organ wydający zezwolenie określa szczegółowe warunki przejazdu pojazdu w zależności od jego parametrów i ustalonej trasy.
§ 8.
Jeżeli przejazd nie nastąpił w okresie ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, wnioskodawca może wystąpić jednorazowo, najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu ważności zezwolenia, do organu wydającego zezwolenie o przedłużenie ważności tego zezwolenia na okres nie dłuższy niż 14 dni, bez składania nowego wniosku w tej sprawie.
§ 9.
Zezwolenia wydaje się na ponumerowanych drukach ścisłego zarachowania o wymiarach 21 cm x 29,7 cm, odpowiednio zabezpieczonych, w szczególności przez zastosowanie:

1) papieru ze znakiem wodnym,

2) papieru zabezpieczonego chemicznie przed próbami usuwania zapisów w dokumencie,

3) numeracji nadrukowanej farbą czarną,

4) napisów w kolorze czarnym.

§ 10.
Do dnia 31 grudnia 2002 r. zezwolenia na przejazdy pojazdów nienormatywnych mogą być wydawane na drukach bez zabezpieczeń, o których mowa w § 9.
§ 11.
1. Do spraw rozpoczętych i niezakończonych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

2. Zezwolenia na przejazdy pojazdów nienormatywnych wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swoją ważność.

§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Minister Infrastruktury: M. Pol

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-12-28
  • Data wejścia w życie: 2002-01-01
  • Data obowiązywania: 2002-01-01
  • Dokument traci ważność: 2004-12-09
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA