REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 192 poz. 1609

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 29 października 2002 r.

w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy organizowaniu lub urządzaniu targów, spędów i wystaw zwierząt.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Gromadzenie zwierząt na targach, spędach i wystawach zwierząt może odbywać się tylko w miejscach ogrodzonych, utwardzonych, oznaczonych i zabezpieczonych przed dostępem zwierząt z zewnątrz.

2. W miejscach, o których mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:

1) wyodrębnione pomieszczenia lub wiaty dla poszczególnych gatunków, odpowiednie do ilości gromadzonych zwierząt;

2) urządzenia do załadunku i wyładunku zwierząt;

3) odrębne pomieszczenia dla zwierząt chorych lub podejrzanych o zakażenie;

4) pomieszczenia do przetrzymywania środków żywienia zwierząt oraz pomieszczenia do składowania środków dezynfekcyjnych;

5) pomieszczenia lub wiaty, wraz z urządzeniami do bezpiecznego badania zwierząt.

3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku organizowania wystaw psów lub kotów w obiektach sportowych i rekreacyjnych.

§ 2.
W pomieszczeniach, w których gromadzone są zwierzęta, zapewnia się bieżącą wodę zdatną do picia oraz odprowadzanie ścieków.
§ 3.
Osoby zatrudnione przez podmioty organizujące targi, spędy i wystawy zwierząt do obsługi zwierząt oraz pomocy przy badaniach zwierząt prowadzonych przez lekarza weterynarii powinny być przeszkolone w zakresie postępowania ze zwierzętami.
§ 4.
Targi, spędy i wystawy zwierząt mogą odbywać się wyłącznie w miejscach oddalonych od innych miejsc przebywania zwierząt, rzeźni oraz obiektów przetwórstwa rolno-spożywczego, zakładów utylizacyjnych i wytwórni środków żywienia zwierząt co najmniej o 50 m.
§ 5.
Na targi, spędy i wystawy nie mogą być przywożone zwierzęta z obszarów, w których wystąpiła choroba zakaźna zwierząt.
§ 6.
Osoby wprowadzające psy i koty na teren targów lub wystaw przedstawiają zaświadczenie o aktualnym szczepieniu tych zwierząt przeciwko wściekliźnie.
§ 7.
1. Po zakończeniu targu, spędu i wystawy oraz usunięciu zwierząt, miejsca, w których zgromadzone byty zwierzęta, oczyszcza się i dezynfekuje, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Po zakończeniu wystawy psów lub kotów zorganizowanej w obiekcie sportowym lub rekreacyjnym powierzchnię porośniętą roślinnością oczyszcza się.

§ 8.
Sposób prowadzenia przez powiatowego lekarza weterynarii rejestru podmiotów podejmujących działalność lub zajmujących się organizowaniem lub urządzaniem targów, spędów i wystaw zwierząt określają odrębne przepisy.
§ 9.
1. Podmiot zajmujący się organizowaniem spędu, targu lub wystawy prowadzi wykaz zwierząt gromadzonych w takich miejscach.

2. W wykazie, o którym mowa w ust. 1, wpisuje się informację o gatunku zwierząt, imię i nazwisko oraz adres właściciela lub osoby odpowiedzialnej za zwierzę wprowadzane na teren spędu, targu lub wystawy.

3. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, przechowuje się przez okres 3 lat.

§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: J. Kalinowski

 

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-11-20
  • Data wejścia w życie: 2002-12-05
  • Data obowiązywania: 2002-12-05
  • Dokument traci ważność: 2008-02-07
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA