REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowe poszukiwane od zaraz. Powodem Polski Ład

Księgowe poszukiwane od zaraz. Powodem Polski Ład
Księgowe poszukiwane od zaraz. Powodem Polski Ład
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowe, kadrowe, specjaliści podatkowi to obecnie najbardziej poszukiwane osoby na rynku pracy. Chwilowo można nawet zaryzykować tezę, że więcej firm obecnie poszukuje właśnie tych specjalistów, a nie np. informatyków. Księgowe mogą liczyć na dobre oferty pod kątem organizacyjnym i finansowym. Jedyne oczekiwania pracodawców dotyczą znajomości i umiejętności opanowania Polskiego Ładu i bieżących nowelizacji.

Księgowe i kadrowe pożądane tak bardzo jak informatycy. „Oferowane wynagrodzenie wzrosło dwukrotnie. Wszystko przez Polski Ład”

- Księgowe są poszukiwane od zaraz. Od pół roku jest to na rynku pracy zawód tak samo poszukiwany jak informatycy i programiści. Polski Ład przyniósł absolutny renesans tego zawodu. Widać to po ilości ofert, ale także po tym, jak wiele firm zgłasza się do firm rekrutacyjnych z prośbą, by znaleźć im dobrą księgową, kadrową i osobę, która będzie w stanie poradzić sobie z zamieszaniem, które jest efektem ostatnich rewolucji podatkowych – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy i prokurent w spółce Idea HR Group. – Najpierw szturm zainteresowania księgowymi miał miejsce w styczniu i lutym, gdy Polski Ład debiutował. Teraz przeżywamy kolejną falę zapytań o księgowe gotowe do pracy, bo nadchodzą kolejne modyfikacje. Pracodawcy nie liczą się z kosztami, propozycje finansowe dla księgowych zwiększyły się dwukrotnie w ciągu roku – mówi wprost Siedziniewska – Brzeźniak.

REKLAMA

Nie ważne kto, nie ważne za ile. Ważne, by ogarniał Polski Ład i dynamicznie wdrażał kolejne zmiany

Ofert pracy dla księgowych jest całe mnóstwo i są one bardzo atrakcyjne finansowo. Przedsiębiorcy mają jednak wobec nich jedno – dość konkretne – oczekiwanie.

- Pada wobec nas jedno stwierdzenie: księgowa ma ogarniać Polski Ład. Coraz częściej nie liczą się koszty. Przedsiębiorcy potrzebują ekspertów, którzy będą w stanie wejść do firmy, zorientować się w sprawach kadrowych i księgowych, a następnie odpowiednio ich obsłużyć – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy. – W wielu firmach Polski Ład wywołał wielkie zamieszanie. Było to widoczne w pierwszym kwartale tego roku, a teraz przed nami kolejna fala zmian. Wielu przedsiębiorców borykało się z gigantycznymi problemami, źle naliczonymi pensjami, problemami kadrowymi, to wszystko jeszcze trwa i lipcowe zmiany na pewno nie będą powodem porządku, a wręcz przeciwnie. Przedsiębiorcy zgłaszający się do nas mówią, że nie liczą się koszty, ale oczekują, że efekty działania nowego pracownika będą szybkie – przyznaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

- Przedsiębiorcy bywają rozczarowani outsourcingiem i pracą zdalną księgowych. Zwykle więc zgłaszają się do nas z prośbą, by znaleźć im pracownika etatowego, gotowego na pracę stacjonarną – dodaje ekspertka. – Doświadczenie jest ważne, ale bardziej niż bogate CV u księgowych i kadrowych jest istotna wiedza i gotowość do jej przyswajania. To dobra okazja do zdobycia dobrej pracy dla młodych księgowych, bez wielkiego doświadczenia, ale ze zdolnością dynamicznego działania – mówi Siedziniewska – Brzeźniak.

Księgowe dyktują warunki? Proponowane wynagrodzenia sięgają… 8 tysięcy złotych

Ofert pracy dla księgowych jest więcej. Rosną także propozycje wynagrodzeń. Jak mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, obecnie jest to jeden z najbardziej rozchwytywanych zawodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Oferty dla księgowych, kadrowych czy ekspertów podatkowych wzrosły w ciągu roku dwukrotnie. W 2021 roku zwykle górne pułapy propozycji sięgały 4500-5000 tysięcy złotych netto. Obecnie zdarzają się propozycje przebijające nawet osiem tysięcy złotych. To dowód na to, że obecne zamieszanie gospodarcze spowodowało, że wiedza kadrowych i księgowych stała się tam mocno pożądana, że przedsiębiorcy znacząco zwiększyli swoje budżety. Dodatkowo firmy, by przekonać do siebie nowe pracownice oferują dodatkowe benefity. Najważniejsze to opanować zamieszanie i być gotowym na kolejne zmiany, a tych jest cały czas bardzo dużo – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

- Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona nie tyle od doświadczenia, co od dostępności i wiedzy w zakresie bieżących zmian podatkowych. Przedsiębiorcy są również gotowi opłacać swoim ekspertom dodatkowe szkolenia czy kursy. Wcześniej nie byli ku temu zbyt chętni – dodaje ekspertka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

REKLAMA

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

REKLAMA

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

REKLAMA