REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy księgowi są skazani na nadgodziny? Przemęczeni pracownicy biur rachunkowych myślą o zmianie pracy

Czy księgowi są skazani na nadgodziny? Przemęczeni pracownicy biur rachunkowych coraz częściej myślą o zmianie pracy
Czy księgowi są skazani na nadgodziny? Przemęczeni pracownicy biur rachunkowych coraz częściej myślą o zmianie pracy

REKLAMA

REKLAMA

Czy praca w księgowości jest możliwa bez nadgodzin? 60% ankietowanych nie dostaje dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny, a 65% respondentów ma ich co miesiąc przynajmniej 40. 15% pracuje tak dużo, że nadgodzin nawet nie liczy. W praktyce oznacza to, że wiele księgowych co najmniej przez tydzień pracuje… za darmo. Do tego dochodzą ciągłe zmiany w przepisach, galopuje Nowy Ład, a Klienci dokładają swoje. Nic dziwnego, że 58% respondentów w ostatnim czasie myśli o zmianie zawodu.

70 tys. biur rachunkowych i 400 tys. księgowych w Polsce

Trudno określić liczbę Księgowych w Polsce. Wynika to z niejednoznacznej definicji tego zawodu i skatalogowania księgowych wraz z radcami prawnymi czy biegłymi podatkowymi. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Polsce działa ok. 70 tys. biur rachunkowych, a liczba samych księgowych może sięgać nawet 400 tysięcy. Współczesna księgowość to zawód, który wymaga coraz szerszych kompetencji, otwartości na nowinki techniczne i przede wszystkim odporności na stres. Jacy czują się Księgowi i czy rzeczywiście nadgodziny są wpisane w ich zawód? Zapytaliśmy u źródła.

REKLAMA

Nadgodziny w księgowości

Przygotowaliśmy internetowe badanie “Czy branża księgowa jest skazana na nadgodziny?” i zaprosiliśmy do udziału pracowników i właścicieli Biur Rachunkowych w Polsce. Pytaliśmy o moce przerobowe, stan przed i po wprowadzeniu rewolucji podatkowej oraz o pracę po pracy. W grupie ponad 400 osób, które wzięły udział w naszym badaniu, aż 78% odpowiedziało, że po wprowadzeniu Nowego Ładu częściej pracuje po godzinach. Bo dziś księgowość to znacznie więcej, niż samo księgowanie - nadgodziny wynikają głównie z konieczności nadążania za ciągłymi zmianami w przepisach. Oczywiście kosztem czasu wolnego i prywatnego życia.

- Skala problemu nadgodzin i przemęczenia w Biurach Rachunkowych w Polsce  jest przerażająca i z każdym rokiem rośnie na sile mówi Tadeusz Chruściel, Prezes Zarządu Scanye - Gdyby Księgowe i Księgowi, myślący teraz o zmianie zawodu podjęli taką decyzję, gospodarkę czeka paraliż - dodaje.

Przepracowani księgowi myślą o zmianie pracy

Choć pracownicy Biur Rachunkowych nie mają nic wspólnego z wprowadzeniem Nowego Ładu, często to właśnie na nich skupia się frustracja i złość polskich przedsiębiorców. Emocje rosną wprost proporcjonalnie do ilości nowych obowiązków, a wraz z nimi przybywa też myśli o zmianie zawodu. Bo mimo swojego oddania pracy, Księgowi wcale nie czują się doceniani - ponad 82% osób biorących udział w Badaniu przyznało, że Klienci nie doceniają ich wysiłków, albo nie widzą zależności między zbyt późnym dostarczaniem przez nich dokumentów, a nadgodzinami Księgowych.

Jak to wpływa na kondycję branży? Księgowe czują się przepracowane i przemęczone. To skutkuje większą liczbą pomyłek i coraz szybszym wypaleniem zawodowym. A ponieważ końca zmian związanych z Polskim Ładem raczej nie widać, sporo Księgowych zaczyna rozważać przebranżowienie się - aż 58% respondentów przyznało, że w ostatnim czasie myślało o zmianie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy praca w księgowości jest możliwa bez nadgodzin?

Czy czeka nas księgowy kryzys i przedsiębiorcy powinni powoli przyzwyczajać się do samodzielnego przygotowywania bilansów i porządkowania faktur? Na szczęście nie. Bo mimo panującego chaosu i ogromu pracy, 56% respondentów wierzy, że praca w księgowości jest możliwa bez nadgodzin. Automatyzacja najbardziej czasochłonnych zadań, zmiana sposobu komunikacji z Klientami czy przejście na wygodną i dla Księgowej i dla Klienta księgowość online to według osób biorących w Badaniu najlepsze rozwiązania na zapaść w branży księgowej. Aż 74% ankietowanych używa różnego rodzaju rozwiązań technicznych, dzięki którym ich praca jest szybsza i bardziej uporządkowana.

  • Cieszymy się, że Księgowi stają się coraz bardziej otwarci na nowy model pracy i szukają rozwiązań pomocnych w ich aktualnej sytuacji podkreśla Chruściel - W Scanye od początku staramy się dać im takie narzędzia i widzimy stały wzrost zainteresowania automatyzacją księgowości. Księgowość to branża, w której trudno złapać oddech i zawsze jest co robić. A wyzwań zamiast mniej, będzie jeszcze więcej w końcu przed nami nie tylko kolejne aktualizacje Nowego Ładu, ale również Krajowy System e-Faktur, który z pewnością wprowadzi na początku sporo zamieszania Prezes Zarządu Scanye.

Jak będzie wyglądać praca w Biurze Rachunkowym za kilka i kilkanaście miesięcy tak naprawdę trudno przewidzieć. Warto jednak wyprzedzić zmiany i już dziś rozejrzeć się za narzędziami wspierającymi zarządzanie codziennymi obowiązkami oraz współpracą z Klientami.

Ogólnopolskie Badanie Biur Rachunkowych (maj 2022) - raport "Czy branża księgowa jest skazana na nadgodziny?"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

REKLAMA

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać

W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

REKLAMA

Czy każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania przepisów ustawy AML?

AML (Anti-Money Laundering), to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. A odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, to TAK, każde biuro rachunkowe ma obowiązek stosować przepisy AML.

Zmiany w umowach klientów z biurem rachunkowym. Kiedy i jakie środki bezpieczeństwa stosować?

Biuro rachunkowe jest zobowiązane do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego w momencie zawierania umowy z klientem, ale nie tylko. Może być do tego zobowiązane ponownie także wtedy gdy już w trakcie trwania umowy z klientem zajdą okoliczności wskazane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

REKLAMA