| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe

Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe

Podmiotów, które w sposób legalny mogą świadczyć usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz innych ewidencji służących rozliczeniom z Fiskusem jest sporo.

Najczęściej powodem nieprawidłowego obliczenia zobowiązań podatkowych jest „nieporozumienie na łączach”. Przedsiębiorca liczy że biuro zauważy braki w dokumentach lub domyśli się że transakcja została dokonana. Biuro nie mając właściwych dokumentów nie może ich zaewidencjonować.

Jednak, chociaż przykro to stwierdzić, zdarzają się sytuacje, że biuro rachunkowe naraża klienta na uszczuplenie podatkowe. Kto i za co ponosi wówczas odpowiedzialność finansową? Z mocy przepisów podatnik odpowiada za swoje zobowiązania podatkowe oraz podlega karze wymierzanej na podstawie Kodeksu Karnego Skarbowego. Reszta zależy od zawartej umowy, ubezpieczenia i determinacji przedsiębiorcy w dochodzeniu swoich racji.

W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się komisje dyscyplinarne samorządów zawodowych. Swoje samorządy – przynależność do nich jest obowiązkowa - mają doradcy podatkowi, biegli rewidenci, adwokaci, radcy prawni. Czy zgłoszenie sprawy do sądu dyscyplinarnego jest skuteczne? Wbrew pozorom – bardzo! Strach przed infamią środowiskową powoduje często, że do porozumienia pomiędzy stronami dochodzi bardzo prędko.

Polecamy: Jak uzyskać duplikat certyfikatu księgowego

Niekorzystne orzeczenie sądu dyscyplinarnego może np. w przypadku doradców podatkowych, skutkować utratą prawa wykonywania zawodu i skreśleniem z listy doradców.

Samorządu zawodowego nie mają certyfikowani księgowi, tu przedsiębiorcy pozostaje sąd powszechny.

Przepisy ustawy o rachunkowości nie pozwalają osobie, która po uzyskaniu certyfikatu została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwa skarbowe oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy, na wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Polecamy: Czy biuro rachunkowe może być zwolnione z VAT

Jednak żadne mechanizmy kontroli MF w tym zakresie nie funkcjonują. W praktyce osoba skazana nie zostaje skreślona z listy osób posiadających certyfikat. Przedsiębiorca zawierając umowę z taką osobą sam ponosi wszelkie skutki uszczupleń podatkowych, bo nie chroni go nawet wykupione ubezpieczenie. Ubezpieczenie działa tylko wówczas jeśli ubezpiecza się osoba posiadająca kwalifikacje.

Krystyna J. Ptasinska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »