REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piotr T. Szymański

Dołącz do grona ekspertów
Piotr T. Szymański

Redaktor portalu Infor.pl

Urlop na żądanie to specyficzna część przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Wykorzystanie jej następuje na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Kiedy pracownik powinien zgłosić wniosek o urlop na żądanie? Odpowiadamy.
Ustawa budżetowa na 2024 r. została przyjęta przez Sejm w czwartek 18 stycznia 2024 r. Trafi teraz do Senatu. Jeżeli parlament nie zdąży z uchwaleniem budżetu w konstytucyjnym terminie, prezydent Andrzej Duda będzie mógł rozwiązać Sejm i Senat. Gdyby tak się stało, czekają nas ponowne wybory parlamentarne. Czy do tego dojdzie?

REKLAMA

Grzegorz Braun został w środę 17 stycznia 2024 r. pozbawiony immunitetu poselskiego. Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za siedem czynów. W razie skazania na karę pozbawienia wolności Grzegorz Braun nie tylko trafi do zakładu karnego, nie tylko przestanie być posłem, ale także nie będzie mógł kandydować w kolejnych wyborach.
Zleceniobiorca pracujący tyle samo, co pracownik może w 2024 r. zarobić więcej od niego. Różnica może wynieść w niektórych miesiącach nawet ponad 870 zł. To efekt podwyżki minimalnej stawki godzinowej, która weszła w życie w Nowy Rok. 

REKLAMA

Urlop ojcowski to uprawnienie przysługujące pracownikowi będącemu ojcem dziecka. Zasady, na jakich urlop ojcowski jest przyznawany w 2024 r. określają przepisy Kodeksu pracy znowelizowane w roku poprzednim. 
Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych został Mirosław Wróblewski. Senat w środę 17 stycznia 2024 r. zgodził się na jego powołanie, dokonane dzień wcześniej przez Sejm. Na stanowisku szefa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Wróblewski zastąpi Jana Nowaka, który pełnił tę funkcję od 2019 r. 
Zasiłek dla bezrobotnych nie jest jedynym świadczeniem przysługującym osobom bezrobotnym. Świadczenia te finansowane są ze środków Funduszu Pracy. Jakie są inne świadczenia, które urzędy pracy wypłacają bezrobotnym?
Mirosław Wróblewski został we wtorek 16 stycznia 2024 r. powołany przez Sejm na Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nowo powołany Prezes UODO zastąpi Jana Nowaka, który pełni tę funkcję od 2019 r. Na powołanie Wróblewskiego musi jeszcze wyrazić zgodę Senat.
Testament to jedyny sposób, aby rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci. Sporządzenie testamentu w większości przypadków wymaga poniesienia opłat. Najtańszy jest testament, który można sporządzić wyrażając ostatnią wolę przed urzędnikiem. Taki testament określany jest jako testament allograficzny. 
Dziecko, które nie skończyło 15 roku życia może być pracownikiem. Kodeks pracy dopuszcza taką możliwość, chociaż obowiązuje generalna zasada, że takich pracowników zatrudniać nie wolno. Przepisy przewidują trzy wyjątki od tej zasady. Wyjaśniamy, jakie.
Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika przez maksymalnie 24 dni w ciągu roku. Przepisy Kodeksu pracy regulują okazjonalną pracę zdalną w ten sposób, że zakres obowiązków, jakie ma pracodawca jest znacząco węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. Pracodawca nie musi pokrywać kosztów okazjonalnej pracy zdalnej, a nawet zapewnić pracownikowi narzędzi i materiałów.
Przerwy w pracy przysługują każdemu pracownikowi, który pracuje dziennie co najmniej 6 godzin. Przepisy przyznają ponadto prawo do dodatkowych przerw pracy niektórym grupom pracowników. Uprawnienia do przerw w pracy przysługują m.in. pracownikom młodocianym. Jakie przerwy pracy należą się młodocianym? Wyjaśniamy.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogą zostać ułaskawieni po przeprowadzeniu postępowania ułaskawieniowego w trybie, jaki określa Kodeks postępowania karnego. Prezydent Andrzej Duda stoi niezmiennie na stanowisku, że akt łaski w ich sprawie z 2015 r. pozostaje w mocy. Na prośbę żon obu skazanych polityków prezydent zdecydował jednak o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego. Andrzej Duda zwrócił się także do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara z prośbą o zwolnienie Kamińskiego i Wąsika na czas trwania postępowania o ułaskawienie. 
Testament ustny to sposób wyrażenia ostatniej woli, z którego można skorzystać w szczególnych sytuacjach, w których sporządzenie testamentu zwykłego nie jest możliwe. Testament ustny stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy spadkobierca obawia się rychłej śmierci. Co mówią przepisy, które regulują testament ustny, obowiązujące w 2024 r.? Wyjaśniamy. 
Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa ma wdrożyć w Polsce postanowienia unijnej dyrektywy o sygnalistach. Rządowe prace legislacyjne nad projektem ustawy o sygnalistach zostały zapoczątkowane jeszcze w 2021 r. Rządowi Mateusza Morawieckiego nie udało się doprowadzić tych prac do końca. Gabinet Donalda Tuska podjął je na nowo. Projekt ustawy o sygnalistach został właśnie ponownie wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd planuje przyjęcie projektu ustawy na I. kwartał 2024 r.
Praca zdalna, którą pracownik wykonuje zazwyczaj w swoim domu powoduje konieczność poniesienia określonych kosztów. Urządzenia używane podczas pracy zdalnej zużywają energię elektryczną, korzystanie z połączeń telefonicznych bądź internetowych także kosztuje. W niektórych przypadkach pracownik używa do pracy zdalnej swoich własnych narzędzi lub urządzeń. Przepisy prawa pracy określają, kto ponosi koszty pracy zdalnej i w jakiej wysokości.
Braki kadrowe w 2024 r. pojawią się w 29 zawodach, w których liczba ofert pracy będzie większa niż liczba kandydatów. Pracodawcy będą mieli problemy z rekrutacją w tych zawodach. Lista zawodów, w których pojawią się deficyty chętnych do pracy obejmuje m.in. nauczycieli, księgowych, lekarzy, pielęgniarki i położne, a także pracowników służb mundurowych. Najbardziej poszukiwani będą m.in. cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierowcy autobusów oraz spawacze. Takie prognozy zawiera raport prezentujący wyniki badania „Barometr zawodów 2024”.
Podstawowy system czasu pracy polega na tym, że pracownik pracuje 8 godzin na dobę. Kodeks pracy pozwala jednak na to, by pracodawca zastosował inny system czasu pracy. W określonych przepisami sytuacjach można zastosować system przerywanego czasu pracy. W jaki sposób można wprowadzić system przerywanego czasu pracy? Wyjaśniamy.
Rok 2024 rozpoczął się przedłużonym, trzydniowym weekendem – Nowy Rok przypadał bowiem w poniedziałek. Kalendarz na 2024 rok sprzyja wypoczynkowi w długie weekendy. Rok zakończy długi weekend trwający rekordowo jedenaście dni. Maj przyniesie dwa długie weekendy, z których pierwszy potrwa dziewięć dni. Także w listopadzie będą dwa weekendy dłuższe niż zwykle. Z długich weekendów skorzystają osoby, które odpowiednio zaplanują urlopy. Kiedy trzeba wziąć urlop w 2024 r., żeby móc wypoczywać w długie weekendy w tym roku?
Taksa notarialna to wynagrodzenie, jakie pobiera notariusz za dokonanie czynności notarialnych. Ważną ich grupę stanowią czynności związane z dziedziczeniem. Ile trzeba zapłacić notariuszowi za sporządzenie dokumentów dotyczących dziedziczenia? Wyjaśniamy.

REKLAMA