REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grzegorz Braun stracił immunitet poselski. Początek końca kariery kontrowersyjnego polityka?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za siedem czynów
Piotr Nowak
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Grzegorz Braun został w środę 17 stycznia 2024 r. pozbawiony immunitetu poselskiego. Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za siedem czynów. W razie skazania na karę pozbawienia wolności Grzegorz Braun nie tylko trafi do zakładu karnego, nie tylko przestanie być posłem, ale także nie będzie mógł kandydować w kolejnych wyborach.

Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie posła Grzegorza Brauna do odpowiedzialności karnej. Wniosek w tej sprawie złożył prokurator okręgowy w Warszawie. Prokuratura zgromadziła materiał dowodowy uzasadniający podejrzenie popełnienia przez Brauna siedmiu przestępstw, które zostały objęte jednym wnioskiem o uchylenie immunitetu. To „kwestia precedensowa, której do tej pory nie było” – stwierdził pos. Jarosław Urbaniak, przewodniczący komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych przedstawiając na posiedzeniu Sejmu sprawozdanie komisji w sprawie wniosku prokuratury. Chociaż podczas obrad komisji odbyła się łączna dyskusja nad całością wniosku, to jednak nad poszczególnymi zarzutami wskazanymi w jego treści członkowie komisji głosowali oddzielnie. 

Także na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się siedem głosowań w sprawie poszczególnych czynów popełnionych przez Grzegorza Brauna. W głosowaniach tych za udzieleniem zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej opowiedziało się od 394 do 402 posłów; we wszystkich głosowaniach przeciw było 15 posłów klubu Konfederacji, do którego należy Braun, a w jednym z głosowań tak samo jak oni zagłosował pojedynczy poseł Prawa i Sprawiedliwości (Marek Suski). Grzegorz Braun nie brał udziału w żadnym z głosowań w swojej sprawie.

REKLAMA

Grzegorz Braun usłyszy siedem zarzutów

Wniosek warszawskiej prokuratury okręgowej o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi wskazuje siedem popełnionych przez niego czynów. Doszło do nich w okresie od marca 2022 r. do grudnia 2023 r. Wydarzenia te są szeroko znane opinii publicznej, m.in. za sprawą samego Brauna, który informował o nich, zamieszczając w Internecie relacje ze swoich działań.

Po uchyleniu immunitetu poselskiego prokuratura będzie mogła przedstawić Grzegorzowi Braunowi zarzuty w następujących sprawach:

1. Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego 

Grzegorz Braun w marcu 2022 r. naruszył nietykalność cielesną Łukasza Szumowskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii (a więc funkcjonariusza publicznego) i byłego ministra zdrowia, podczas „interwencji poselskiej” w siedzibie Instytutu – to przestępstwo z art. 222 § 1 Kodeksu karnego zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 3.

Równocześnie Braun popełnił czyn polegający na stosowaniu przemocy fizycznej w celu zmuszenia Szumowskiego do określonego zachowania – przestępstwo z art. 191 § 1 Kodeksu karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

2. Pomówienie Łukasza Szumowskiego

Transmitując w Internecie „interwencję poselską” w Narodowym Instytucie Kardiologii Grzegorz Braun pomówił Łukasza Szumowskiego o to, że w czasie pracy znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, co mogło poniżyć go w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania funkcji dyrektora Instytutu oraz wykonywania zawodu lekarza – jest to przestępstwo art. 212 § 1 i 2 Kodeksu karnego, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku.

3. Uszkodzenie choinki bożonarodzeniowej

W styczniu 2023 r. Grzegorz Braun uszkodził stojącą w budynku krakowskiego Sądu Okręgowego choinkę bożonarodzeniową oraz zniszczył ozdoby choinkowe należące do Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” i Stowarzyszenia Sędziów „Themis” – to przestępstwo z art. 288 § 1 Kodeksu karnego, którego sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Uszkodzenie sprzętu nagłaśniającego

Podczas wykładu prof. Jana Grabowskiego zatytułowanego „Polski (narastający) problem z historią Holokaustu” w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie Grzegorz Braun uszkodził sprzęt nagłaśniający. Do czynu tego doszło w maju 2023 r. – to także przestępstwo z art. 288 § 1 Kodeksu karnego.

5. Naruszenia miru domowego 

Po dokonaniu uszkodzenia urządzeń nagłaśniających w Niemieckim Instytucie Historycznym Grzegorz Braun nie opuścił siedziby Instytutu, pomimo żądania jego dyrektora oraz przybyłych na miejsce funkcjonariuszy policji – to przestępstwo z art. 193 Kodeksu karnego, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku.

6. Znieważenie grupy osób z powodu przynależności wyznaniowej

Grzegorz Braun 12 grudnia 2023 r. w budynku Sejmu znieważył grupę ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej – to przestępstwo z art. 257 Kodeksu karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Dokonał tego poprzez złośliwe przeszkodzenie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego zapalenia świec chanukowych – co jest przestępstwem z art. 195 Kodeksu karnego, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Jednocześnie Braun publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez zgaszenie, przy użyciu gaśnicy proszkowej zapalonych świec chanukowych; w ten sposób obraził uczucia religijne wyznawców judaizmu – to przestępstwo z art. 196 Kodeksu karnego, którego sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

 

Grzegorz Braun 12 grudnia 2023 r. w Sejmie

PAP

7. Naruszenie nietykalności cielesnej

Podczas incydentu polegającego na gaszeniu świec chanukowych Grzegorz Braun kierując w stronę jednej z osób strumień proszku z gaśnicy naruszył nietykalność cielesną tej osoby – to przestępstwo z art. 217 Kodeksu karnego, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku

Swoim działaniem Grzegorz Braun spowodował ponadto u tej osoby lekki uszczerbek na zdrowiu (rozstrój zdrowia psychicznego) trwający nie dłużej niż 7 dni – co stanowi przestępstwo z art. 157 § 2 Kodeksu karnego zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2.

Ważne

Przestępstwa wskazane powyżej w pkt. 1, 3, 4 i 6 są ścigane z oskarżenia publicznego

Czyny wskazane w pkt. w 2, 5 i 7 są ścigane z oskarżenia prywatnego.

Grzegorz Braun – poseł w areszcie tymczasowym?

Grzegorza Brauna czekają teraz postępowania karne w sprawach, w których Sejm zgodził się na pociągnięcie go do odpowiedzialności. W trakcie któregokolwiek z nich prokurator może wystąpić do sądu, a sąd może uwzględnić wniosek prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Brauna. W takiej sytuacji Grzegorz Braun trafi do aresztu śledczego

Co stanie się wtedy z jego mandatem poselskim? Pomimo osadzenia w areszcie Braun pozostanie posłem, ale – zgodnie z przepisami ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora – nie będzie w czasie pozbawienia wolności wykonywał wynikających z tej ustawy praw i obowiązków.

Grzegorz Braun straci mandat poselski?

Sytuację Grzegorza Brauna jako posła może diametralnie zmienić wyrok skazujący go na karę pozbawienia wolności. Jeżeli w którejkolwiek ze spraw, w których ściganie przestępstwa odbywa się z oskarżenia publicznego zapadnie prawomocny wyrok skazujący Brauna na karę pozbawienia wolności, a zarazem sąd stwierdzi, że Braun przestępstwo popełnił umyślnie, jego mandat poselski wygaśnie

W przypadku natomiast, gdy Grzegorz Braun zostanie skazany na karę pozbawienia wolności za pomówienie, naruszenie nietykalności cielesnej (osoby niebędącej funkcjonariuszem publicznym) lub spowodowanie rozstroju zdrowia – które to przestępstwa ściga się z oskarżenia prywatnego – jego sytuacja będzie analogiczna, jak w przypadku tymczasowego aresztowania. Będzie odbywał karę pozostając posłem na Sejm; nie będzie jednak wykonywać praw i obowiązków określonych ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Grzegorz Braun nie będzie mógł kandydować?

Wygaśnięcie mandatu poselskiego to nie jedyna konsekwencja ewentualnego wyroku skazującego. Prawomocny wyrok skazujący na karę pozbawienie wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego pozbawia osobę skazaną biernego prawa wyborczego (prawo wybieralności) we wszelkiego rodzaju wyborach odbywających się na podstawie Kodeksu wyborczego. 

Jeżeli zatem taki wyrok zapadnie wobec Grzegorza Brauna, nie będzie mógł kandydować w wyborach do Sejmu i Senatu, do Parlamentu Europejskiego, a także w wyborach prezydenckich i samorządowych. 

Taka sytuacja będzie utrzymywać się dopóki wyrok skazujący będzie wywierał skutki prawne, czyli do chwili, kiedy nastąpi zatarcie skazania. Z tą chwilą skazanie uważa się za niebyłe, a wpis o skazaniu ulegnie usunięciu się z rejestru skazanych. W efekcie osoba, której dotyczy zatarcie skazania odzyskuje prawo wybieralności.

W przypadku, gdy Grzegorz Braun zostanie skazany na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 3 lat będzie mógł wystąpić do sądu z wnioskiem o zarządzenie zatarcia skazania już po upływie 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Taki wniosek sąd może uwzględnić o ile Grzegorz Braun w tym okresie przestrzegał porządku prawnego. 

Jeżeli natomiast zatarcie skazania nie nastąpi na wniosek bądź też w przypadku, gdy Grzegorz Braun zostanie skazany na karę pozbawienia wolności dłuższą niż 3 lata (to możliwe w odniesieniu do przestępstw uszkodzenia mienia, które zagrożoną są karą do 5 lat), będzie musiał czekać na zatarcie skazania do chwili, w której upłynie 10 lat od wykonania kary. Wówczas zatarcie skazania nastąpi z mocy prawa („automatycznie”).

Dopiero wtedy Grzegorz Braun będzie mógł ponownie kandydować.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
O ile spadną raty kredytów hipotecznych po obniżce stóp procentowych NBP w lipcu 2025 r.

W dniu 2 lipca 2025 r. (ze skutkiem od 3 lipca) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową NBP (stopę referencyjną) do poziomu 5,00%. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 zł na 30 lat spadnie o 85 zł. Połączony efekt dwóch tegorocznych obniżek stóp zmniejszy ratę o 257 zł – z 3 651 zł do 3 394 zł. Z kolei wraz z każdą obniżką rośnie zdolność kredytowa. W przyszłym roku część osób może liczyć na wzrost dostępnej kwoty o ponad 100 000 zł. Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek ocenił, że ok 70 zł mniej w miesięcznej racie kredytu zyskają kredytobiorcy z pożyczką 400 tys. zł na okres 20 lat dzięki decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych w lipcu.

Komisja Europejska: 90% redukcji gazów cieplarnianych w UE do 2040 r.; pełna neutralność klimatyczna netto do 2050 r.

W dniu 2 lipca 2025 r. Komisja Europejska zaproponowała wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Rewolucja w rozwodach: koniec z orzekaniem o winie i przyznawaniem alimentów z powodu odpowiedzialności drugiego współmałżonka za rozpad małżeństwa. Ale skorzystają na tym dzieci

W dniu 23 czerwca 2025 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego, będąca organem działającym przy Ministrze Sprawiedliwości przyjęła projekt ustawy nowelizującej kodeks rodzinny i opiekuńczy, który zakłada eliminację orzekania o winie rozkładu pożycia w sprawach o rozwód i separację. Z powyższym, ściśle związana jest również zmiana zasad alimentacji po rozwodzie i separacji – na przyznanie alimentów nie ma już mieć wpływu odpowiedzialność byłego współmałżonka za rozpad małżeństwa. Na zmianach tych, skorzystać mają przede wszystkim dzieci.

Najnowszy sondaż partyjny 2025

Najnowszy sondaż partyjny 2025: dla Rzeczpospolitej, WP, Onet. We wszystkich sondażach partyjnych wygrywa PiS. Jakie partie są poniżej progu 5%?

REKLAMA

35 stopni Celsjusza - maksymalna temperatura w pracy (w pomieszczeniu). MRPiPS zmienia przepisy BHP. Dlaczego dopiero od 2027 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od grudnia 2024 r. pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. MRPiPS chce nowych przepisów dotyczących pracy w czasie wysokich temperatur i nowych obowiązków dla pracodawców. Zmiany mają wejść w życie dopiero od 2027 roku. Pod koniec czerwca 2025 r. ukazała się już trzecia wersja tego projektu - przepisy w dwóch pierwszych wersjach były krytykowane m.in. jako zbyt skomplikowane.

Zmiany dotyczące żłobków: 2 dni wolne w roku, obowiązkowy plac zabaw, Mały ZUS Plus i Aktywny Rodzic

Zmiany dotyczące żłobków obejmują m.in. 2 dni wolne w roku na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, obowiązkowy plac zabaw na terenie placówki czy doprecyzowanie przepisów o Małym ZUS Plus i świadczeniu Aktywny Rodzic. Jak nowe przepisy ocenia Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska?

Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą

W dniu 1 lipca 2025 r. Premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie od 7 lipca czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.

Od 1 lipca 2025 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Kto może je otrzymać?

Startuje nabór wniosków o świadczenie Dobry start. 300 zł na szkolną wyprawkę ZUS wypłaci bez względu na dochód. Rodzice mniej zamożni od 1 lipca 2025 r. mogą również ubiegać się o zasiłki rodzinne i dodatki na nowy okres zasiłkowy. Ważną formą wsparcia wielu dzieci jest fundusz alimentacyjny.

REKLAMA

Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.

Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

REKLAMA