REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

DOŚWIADCZENIE - Od 1998 roku wspomagamy swoją wiedzą i doświadczeniem przedsiębiorców na rynku krajowym oraz za granicą. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy spółka komandytowa powstała na skutek wydzielenia się części zespołu, obejmującej Oddział w Toruniu wraz biurami terenowymi w Warszawie, Gdyni i Bydgoszczy ze struktur jednej z wiodących polskich kancelarii prawnych.

ZESPÓŁ - Skupiamy wiedzę i doświadczenie ponad 40 prawników (radców prawnych, adwokata, doradców podatkowych, aplikantów radcowskich i adwokackich oraz prawników). Stworzyliśmy największe przedsiębiorstwo prawnicze w województwie kujawsko - pomorskim i 43 w Polsce (wg Rankingu Rzeczpospolitej 2014 r.).

SPECJALIZACJE - Są wśród nas specjaliści między innymi z zakresu: prawa spółek, prawa podatkowego, prawa budowlanego, obrotu nieruchomościami, prawa pracy, sporów sądowych i arbitrażowych, własności intelektualnej oraz przemysłowej, prawa antymonopolowego i nieuczciwej konkurencji, restrukturyzacji przedsiębiorstw, prawa farmaceutycznego i biotechnologii, prawa ochrony konkurencji i konsumentów, kontraktów handlowych, prawa samorządowego, prawa administracyjnego, prawa zamówień publicznych, prawa ochrony środowiska.

INNOWACYJNOŚĆ - Korzystamy z zaawansowanych platform komunikacji umożliwiających naszym Klientom (niezależnie od miejsca, w którym się znajdują) natychmiastowy i bezpośredni dostęp do wszelkich prowadzonych spraw oraz bezpośredni kontakt z dowolnie wybranym prawnikiem (konferencje audio, video, panel Klienta, współdzielenie pulpitu etc.).

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa

Siedziba w Toruniu

ul. Grudziądzka 110-114 (Business Park), 87-100 Toruń

tel.: +48 56 651 07 93, 94; fax +48 56 621 13 81;

Oddział w Bydgoszczy

ul. Fordońska 40 lok.2014 (Galeria ARKADA), 85-719 Bydgoszcz

tel. +48 691 398 321; fax +48 56 621 13 81

Oddział w Warszawie

ul. Kazimierzowska 46/48 lok. 26 (Klimt House), 02-546 Warszawa

tel: +48 791 49 93 03; fax: +48 56 621 13 81

Oddział w Gdyni

ul. Władysława IV 43, 81-395 Gdynia

tel. +48 531 009 923; fax +48 56 621 13 81

www.ostrowski-legal.net

W dniu 22 kwietnia 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w wyroku C-357/13, że dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych spółka komandytowo-akcyjna (SKA) powinna być uznawana za spółkę kapitałową.
W przypadku, gdy jesteśmy spadkobiercami kodeks cywilny daje nam możliwość zdecydowania czy chcemy przyjąć spadek, czy też nie. Ale to nie wszystko. Gdy zdecydujemy się na przyjęcie spadku, prawo pozwala nie tylko na przyjęcie spadku wprost – w tej sytuacji spadkobierca odpowiada za wszelkie długi spadkodawcy bez ograniczeń, ale także przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – w tej sytuacji spadkobierca także odpowiada za długi spadkodawcy, z tym jednak zastrzeżeniem, że odpowiedzialność ta jest ograniczona do wartości stanu czynnego spadku. Tym samym spadkobierca decyduje o tym, czy przyjmuje spadek, czy też go odrzuca, a gdy przyjmuje – czy wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza.

REKLAMA

Facebook i inne portale społecznościowe rozpowszechniają się niczym choroba zakaźna. Szczególnie narażone na infekcje są dzieci i nastolatki. Ich system odpornościowy nie jest jeszcze przygotowany na walkę z wirusem Facebooka, przez co są jego najczęstszymi ofiarami.
Sprawa dotyczyła podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej w związku z wniesieniem do tej spółki wkładu niepieniężnego w postaci: akcji innej spółki komandytowo-akcyjnej, akcji spółki akcyjnej oraz udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.​

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z dnia 22 maja 2014 r. potwierdził niedopuszczalność prowadzenia hurtowego obrotu produktami leczniczymi przez aptekę.
Otyłość przejawem niepełnosprawności? Niewykluczone. Czyli jak interpretować obowiązujący w prawie unijnym zakaz dyskryminacji w stosunkach pracowniczych – wyjaśnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Istotne zmiany w sposobie funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz innych ewidencji publicznych wprowadza ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jak po zmianach, od 1 grudnia 2014 roku, będzie funkcjonował KRS?
Zgodnie z projektem dyrektywy Komisji Europejskiej ustawowy urlop wypoczynkowy ma zostać wydłużony do 35 a niekiedy nawet 37 dni w roku. Zmiany dotyczące długości urlopu wypoczynkowego mają objąć wszystkie państwa członkowskie. Kiedy powstanie projekt unijnego aktu prawnego i od kiedy zacznie on obowiązywać?
Termin do złożenia informacji VAT- 26 wynosi – zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dotyczącymi prawa do odliczenia podatku vat od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – 7 dni. Jakie konsekwencje niesie uchybienie terminowi do złożenia informacji VAT- 26? Jak i kiedy można złożyć korektę nieodliczonego podatku vat?
Udostępnianie wykonawcy zasobów przez podmioty trzecie stanowiło jeden z punktów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Jak po 19 października 2014 roku zmienił się układ stosunków pomiędzy zamawiającym, wykonawcą i podmiotem trzecim udostępniającym zasoby?
Zwalczanie fałszowania produktów leczniczych to główny cel projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne. Ustawa poza zapobieganiem wprowadzania sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji zakłada również pośrednictwo w obrocie produktami leczniczymi, możliwość zwrotu produktu leczniczego do apteki oraz wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych.
W dniu 25 grudnia 2014 roku wchodzą w życie nowe przepisy wprowadzające wzory pism stosowanych w procedurach administracyjnych. Standaryzacja pism ma na celu ułatwienie, m. in. uzyskania wpisów w odpowiednim rejestrze czy wydanie zezwolenia. Czas pokaże czy rzeczywiście nowe przepisy uproszczą życie przeciętnego Kowalskiego czy po raz kolejny wprowadzą wyłącznie chaos i okażą się czczymi obietnicami.
Zmiana uchwały budżetowej gminy możliwa jest – zgodnie z najnowszym orzecznictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – w drodze uchwały zmieniającej organu stanowiącego tj. rady miasta. Kto posiada kompetencje do wprowadzenia zmian w uchwale budżetowej: organ wykonawczy czy także organ stanowiący?
Termin w postępowaniu podatkowym uważa się za zachowany jeśli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora - Poczty Polskiej S.A. albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. Czy nadanie pisma za pośrednictwem kuriera gwarantuje zachowanie terminu postępowania podatkowego?
Zmiany dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w dniu 10 czerwca 2014 roku. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami czas pracy osoby niepełnosprawnej wynosi 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo.
Wprowadzenie nowych wymagań dla konsultantów w ochronie zdrowia to efekt nowelizacja ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Na gruncie nowelizacji konsultanci zostali zobowiązani do dwukrotnego złożenia oświadczenia: na etapie kandydowania oraz w trakcie pełnienia funkcji. Jakie inne wymagania powinien spełniać konsultant?
W obrocie gospodarczym dochodzi bardzo często do zawierania pomiędzy przedsiębiorcami listów zgody, których przedmiotem jest udzielenie przez uprawnionego z wcześniejszego znaku towarowego zgody na rejestrację znaku późniejszego. Problematyczne jest jednak znaczenie listu zgody w postępowaniu o rejestrację znaku. Na gruncie prawa polskiego tego rodzaju listy zgody nie mają wpływu na wynik postępowania o udzielenie prawa ochronnego do znaku późniejszego.
Podatek sankcyjny tj. podatek dochodowy od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów został, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 lipca 2014 r., uznany za niezgodny z Konstytucją. Mimo korzystnego dla podatników wyroku, przepis utraci moc z upływem 18 miesięcy. Podatek sankcyjny zostanie więc w obrocie prawnym do lutego 2016 r.
Zamawiający ma prawo - zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej - do samodzielnego korygowania błędów postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zamawiający ma więc prawo do unieważnienia decyzji podjętej w zakresie wyboru oferty najkorzystniejszej oraz ponownego jej badania.
Dowód osobisty dziecka to dokument wydawany wyłącznie na wniosek. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego dziecka, które nie ukończyło 13 roku życia są jego rodzice lub opiekunowie. Czy także rodzice zastępczy mogą wnioskować o wydanie tego dokumentu tożsamości?

REKLAMA