REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsultant w ochronie zdrowia - nowe wymagania

 Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.
Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Konsultant w ochronie zdrowia - nowe wymagania/ fot. Fotolia
Konsultant w ochronie zdrowia - nowe wymagania/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie nowych wymagań dla konsultantów w ochronie zdrowia to efekt nowelizacja ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Na gruncie nowelizacji konsultanci zostali zobowiązani do dwukrotnego złożenia oświadczenia: na etapie kandydowania oraz w trakcie pełnienia funkcji. Jakie inne wymagania powinien spełniać konsultant?

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia (dalej „nowelizacja"). Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Minister Zdrowia, zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia może powoływać konsultantów krajowych, wojewódzkich oraz wojskowej służby zdrowia (dalej „konsultanci").

REKLAMA

Konsultant krajowy w ochronie zdrowia

Konsultanci w zakresie swoich kompetencji, między innymi, prowadzą nadzór nad stroną merytoryczną doskonalenia zawodowego lekarzy, biorą udział w pracach komisji i zespołów powoływanych w celu realizacji polityki zdrowotnej, przeprowadzają kontrole dostępności świadczeń zdrowotnych oraz wydają opinię o stosowanym postępowaniu diagnostycznym, leczniczym i pielęgnacyjnym.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Dochodzenie roszczeń w prawie medycznym

Oświadczenie konsultanta

Zgodnie z nowelizacją kandydaci na konsultantów będą zobowiązani do złożenia oświadczenia zawierającego informacje dotyczące:
1) członkostwa w organie spółki handlowej, spółdzielni, stowarzyszenia, fundacji lub pełnienia funkcji przedstawiciela albo pełnomocnika przedsiębiorców:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wykonujących działalność leczniczą,
 • wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu produktami leczniczymi,
 • wykonujących działalność gospodarczą związaną z doradztwem w zakresie refundacji leków.

2) posiadania akcji lub udziałów w spółce handlowej,
3) prowadzenia badań klinicznych.

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją konsultant będzie musiał złożyć kolejne oświadczenie w trakcie pełnienia swojej funkcji, w przypadku gdy zmieni się stan faktyczny podany w pierwszym oświadczeniu. Konsultanci będą musieli składać również oświadczenia, w których wymienione będą korzyści o wartości powyżej 380 zł, w tym informacje o wyjazdach krajowych lub zagranicznych niezwiązanych z funkcją konsultanta, uzyskane od przykładowo podmiotu wykonującego działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu produktami leczniczymi. Wszystkie oświadczenia kandydatów na konsultantów oraz konsultantów będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo oświadczenia będą weryfikowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Kandydaci na konsultantów oraz konsultanci będą składać oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składania fałszywych zeznań.

W związku z kluczową rolą konsultantów w systemie opieki zdrowotnej w Polsce, nowelizację należy ocenić pozytywnie jako zmierzającą do zapewnienia unikania ewentualnego konfliktu interesów konsultantów oraz zapewniającą bardziej przejrzyste zasady ich działalności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawa pacjenta

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

  ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  REKLAMA

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose; teraz posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  REKLAMA

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA