REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dziecka?

 Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.
Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Kto może odebrać dowód osobisty dziecka? /fot. Fotolia
Kto może odebrać dowód osobisty dziecka? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowód osobisty dziecka to dokument wydawany wyłącznie na wniosek. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego dziecka, które nie ukończyło 13 roku życia są jego rodzice lub opiekunowie. Czy także rodzice zastępczy mogą wnioskować o wydanie tego dokumentu tożsamości?

Wydanie dowodu osobistego wydaje się być rzeczą, która nie może przysporzyć kłopotu. Jednak jak zapewne domyślasz się Drogi Czytelniku, czasem te najprostsze rzeczy mogą sprawiać kłopot.

REKLAMA

Wydanie dowodu osobistego osobie małoletniej poniżej 13 roku życia

Pewne problemy mogą przydarzyć się zwłaszcza, gdy chodzi o wydanie dowodu osobistego osobie małoletniej poniżej 13 roku życia. Krąg osób uprawnionych do występowania w imieniu małoletniego z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego został określony w art. 34 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Powyższy przepis w ust. 3 stanowi, że „na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia". Jednak co zrobić w sytuacji, gdy z wnioskiem zwrócą się rodzice zastępczy dziecka? Innymi słowy, trzeba sobie zadać pytanie, czy są oni „opiekunami" dziecka w rozumieniu przytoczonego przepisu.

Polecamy serwis: Dowód osobisty

Prawa i obowiązki rodziców zastępczych

REKLAMA

Pojęciem „rodziny zastępczej" posługuje się ustawa o pieczy zastępczej, która wprowadza dwie zasadnicze formy pieczy zastępczej: rodzinną pieczę zastępczą oraz instytucjonalną pieczę zastępczą. Jedną z odmian rodzinnej pieczy zastępczej jest właśnie rodzina zastępcza (art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy). Mając na uwadze fakt, iż Kodeks rodzinny i opiekuńczy, posługuje się zarówno pojęciem „piecza zastępcza" jak i „opieka" należy stwierdzić, że systematyka tego aktu prawnego oraz reguły wykładni prawa uzasadniają tezę, że są to dwa różne pojęcia wprowadzone dla różnych instytucji, aczkolwiek o zbliżonym znaczeniu praktycznym.

Powyższe twierdzenie uzasadnia analiza przepisów k.r.o. dotyczących instytucji pieczy zastępczej, a przede wszystkim art. 1121 stanowiącego, że: „obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem umieszczonym w pieczy zastępczej, jego wychowania i reprezentowania w tych sprawach, a w szczególności w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb, należą do rodziny zastępczej (…). Pozostałe obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców dziecka". Zatem ustawodawca przyznaje rodzicom zastępczym ściśle określone uprawnienia związane przede wszystkim z wychowaniem dziecka, zaspokajaniem jego bieżących potrzeb oraz dochodzeniem należności z tym związanych (np. alimenty). Zasadą jest jednak, że pozostałe prawa i obowiązki związane z wykonywaniem władzy rodzicielskiej pozostają przy rodzicach. Usytuowanie tego przepisu w systemie prawa wskazuje na to, iż jest to przepis szczególny, dotyczący wyłącznie wyjątkowych przypadków uzasadniających podjęcie ściśle określonych działań przez rodziców zastępczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piecza zastępcza jako forma pomocy rodzinie

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o dowód osobisty dla dziecka?

REKLAMA

Kierując się zasadą wykładni prawa mówiącą, że wyjątki należy interpretować ściśle, stwierdzić należy, że tych uprawnień, których ustawodawca nie wymienił wprost w przepisie nie należy domniemywać. Konieczne zatem, jest rozważenie kwestii czy wystąpienie z wnioskiem przez rodziców zastępczych o wydanie dowodu dla małoletniego, który nie ukończył lat 13, jest tego rodzaju czynnością, o której mowa w art. 1121 k.r.o. Ustawodawca takiego uprawnienia nie wymienia wprost. Ponadto z zasad doświadczenia życiowego nie wynika, iż zawnioskowaną czynność można potraktować jako „zwykłą, bieżącą" czynnością związaną z wychowaniem dziecka. Za zasadne należałoby przyjąć zbadanie również celu, w jaki dowód osobisty dziecka może zostać wykorzystany (np. wyjazd zagraniczny). Również tego typu argumenty uzasadniają w przekonaniu, że wydanie dowodu osobistego małoletniemu nie jest czynnością o jaką chodzi powyższym przepisie.

Podsumowując powyższą analizę należy stwierdzić, iż rodzice zastępczy dziecka nie są uprawnieni do występowania z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego osobie, która nie ukończyła lat 13.

Zobacz również: Co zmieni się w systemie pieczy zastępczej w 2014 roku?

Autor – Jakub Kobyliński, aplikant radcowski; Specjalizacja - doradztwo w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, zamówienia publiczne.

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: wypłaty od 1 lipca 2025 r. Najpierw 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA